У Дніпрі готуються до сезону алергій

У Дніпрі готуються до сезону алергій - фото 1

Найгіршого очікують у серпні-вересні.

Нині у місті тестують новий китайський хімікат. Ним боротимуться з амброзією. Цю рослину називають основним алергеном. До речі, Дніпропетровщина входить у топ-5 областей із найбільшою кількістю цих бур'янів. А насінням лише одного куща амброзії можна засіяти щонайменше 2 футбольні поля.

У саду пані Оксани підростають яблуні, абрикоси та вишні. Господиня каже: у її дворі лише дерева та жодних бур'янів. Адже навіть невеличкий кущ амброзії — може коштувати життя. Через алергію жінка хворіє на астму. Відтак довелося перейти на гормональні препарати. Оксана розповідає: ін'єкції допомогли, та через них набрала 35 кілограмів. Нині за нормальне життя бореться щоліта.

«Ось ще тижнів зо два і я закрию всі вікна. І перестану виходити на вулицю. Йде набряк на гортань, потім набряк на бронхи і починається астматичний напад. Блокуються бронхи — ви можете зробити глибокий вдих, але видихнути ви вже не можете. От минулого року швидка до мене приїжджала. От не знімається нічим і ніяк. Тільки внутрішньовенно. Такі коктейлі з десяти кубів», — розповідає Оксана Пархоменко.


Нежить, кашель та астма — то звичні речі і для Станіслава. Він говорить, що найгірше доводиться у серпні-вересні. Тоді й дістає свою аптечку. Каже: сподівається лише на препарати.

«З приводу боротьби з амброзією в нашому місті. Я не хочу нічого поганого сказати, але на всіх тих місцях у центральній частині міста, де я працюю, живу, з нею взагалі не боряться ніяк. Де вона росте — там і росте», — каже Станіслав Ліфлянчик.


Влітку алергікам дошкуляють понад 60 видів рослин. У червні-серпні — це переважно злакові культури. Жито, тимофіївка, костриця, грястиця і тонконіг. Ближче до вересня розквітає полин, лутига та амброзія. Останню біологи вважають найнебезпечнішою.

«Найпотужніший алерген, тому що він домінант серед бур'янів. Із однієї рослини, амброзії полинолистої, якщо вона метр і буває півтора — вона продукує 50–100 тисяч насінин. Ці насінини здатні проростати до майже 40 років. Розповсюджується на 500 кілометрів», — каже завідувач кафедри загального землеробства та ґрунтознавства Дніпровського державного аграрно-економічного університету Юрій Ткаліч.


Бур'ян швидко пристосовується до нових умов. Борються з ним трьома найпопулярнішими способами: скошують, виривають із корінням та труять хімікатами. У Дніпрі цьогоріч збираються скористатися останнім. У місті вже затвердили програму боротьби з амброзією. Для цього мають пестициди, запозичені у китайських колег.

«Ті пестициди, зразки яких взяли, — вони зараз проходять клінічні випробування. Коли ми отримаємо цей сертифікат, який буде стверджувати, що для жителів міста він безпечний, — його потрібно отримати в Україні. Тоді ми можемо ним користуватися», — пояснює головна алергологиня Дніпра та області Євгенія Дітятковська.


У мерії кажуть: поки чекають результатів — у Дніпрі проводять рейди. Контролюють, чи скошують бур'яни мешканці приватних секторів та підприємці. Якщо ні — мають сплатити штраф до двох тисяч гривень.

«Інспекція за останні 2 місяці зробила вже більше 20 виїздів саме щодо покосу трави. Виписано майже пів сотні попереджень. Складено більше двох десятків адмінпротоколів», — каже начальник міської інспекції з питань благоустрою Руслан Мороз.


Також із бюджету додатково виділили 2 мільйони гривень на діагностику і лікування алергіків. Та гроші розраховані лише на пільгові категорії. У мерії зазначили: всі зусилля марні, якщо проблему вирішувати лише у Дніпрі.

«Рішення існує тільки одне — ось така ж комплексна програма, але обласна», — заявила голова міського комітету з питань екології, захисту навколишнього середовища Маріанна Мірошниченко.


У Дніпропетровській обласній державній адміністрації переконують — програму вже мають. Ба більше, діє вона з 2012 року.

«Розрахована на 15 років. Має три етапи виконання. Рослини знищуються механічним та хімічним способами, а також застосуванням комплексу механічних та хімічних комплексів. Планується, що кожні 5 років популяція цієї рослини буде скорочуватися на 15 тисяч гектар», — розповіла начальника управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Віта Сілевич.


За словами біологів, найефективніший спосіб побороти амброзію — це висушити її спеціальною сіллю. Так уже роблять у Полтавській, Запорізькій та Харківській областях. Ще бур'ян можна косити, та лише до початку цвітіння.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.