Цього року свинарі постали перед нестачею кукурудзи та закриттям ферм

19 листопада, 20:42
Цього року свинарі постали перед нестачею кукурудзи та закриттям ферм - фото 1

Кажуть: злакові у середньому здорожчали на 40 %.

Тож годувати тварин їм стало невигідно і деякі навіть продають своє господарство. Але не пан Костянтин. На його полях росте кукурудза, ячмінь, пшениця та соняшник. Цього року, каже, урожай є. Проте так пощастило не всім - через засуху.

“Пшениця хорошої якості - на всі 50 % вона дорожче вже. Кукурузка 40, ячмінь - відсотків 35.
Щодо кукурудзи в минулому році ми продали по-моєму 4900, близько 5 тисяч. То сьогодні 7 тисяч дають просто з льоту”, — каже фермер Костянтин Натха.


Вигідніше було б весь врожай продати, каже пан Костянтин. Гроші поклав би на рахунок, але доведеться залишити. Бо є господарство. У господаря 500 свиней. Про них дбає зоотехнік Павло. Стежить за раціоном. Він складається не лише з кукурудзи, каже чоловік. Туди входить пшениця, ячмінь та білково-вітамінні добавки. Додає, 70 % витрат йдуть саме на корм. Тож прибутку мало.

“Щоб вигодувати одне 100 кг. порося - у нас йде приблизно 320 кг. комбікорму. Це десь приблизно 2600-2800 гривень. Кладемо 200 гривень на заробітну плату, кладемо ще 100 гривень на електроенергію, ПММ, 200 гривень - ветеринарні препарати.
Ми з однієї свині виручки маємо гривень 200-300”, — пояснює зоотехнік Павло Лебедєв.


Іншим фермам, аби втриматися на плаву, доведеться підіймати вартість свинини, кажуть економісти. Допомогти може держава. Передусім не експортувати злакові, яких і так мало.

“Наприклад, ми вам там паливо для посівної надамо на якихось пільгових умовах, або надамо вам за дешевшими умовами с/г техніку на обробку. Або, припустимо, приведемо якогось інвестора, який побудує сховище”, - розмірковує економічний експерт Кирило Огданський.


Свинарі України написали листа прем'єр-міністру Денису Шмигалю. Мовляв, у жовтні собівартість м'яса зросла до 46 гривень за кілограм. Підприємцям це невигідно.

“У разі виникнення дефіциту фуражних зернових культур на внутрішньому ринку та збереження високих цін на них, ми прогнозуємо масові зупинки підприємств з виробництва комбікормів, скорочення виробництва м’яса птиці та свиней, ще більше зменшення обсягів виробництва яєць, значне підвищення вартості цих базових та соціально значущих товарів для кожного пересічного українця”, - йдеться у листі.


Цьогоріч на Дніпропетровщині зібрали понад 3.5 мільйони тонн зерна. Близько одного мільйона йде на годівлю тварин і птиці.

“Протягом восьми років Дніпропетровська область збирає більше 3 мільйонів т. зернових. Дійсно, Дніпропетровська область за такою культурою як кукурудза в цьому році зібрала гірший урожай”, - заявив директор департаменту економічного розвитку Дніпропетровської ОДА Петро Лашин.


Економісти прогнозують: нову ціну на свинину покупці можуть побачити вже у лютому. Вона зросте щонайменше на 25 %.

Поділитися: