У Чорнобильській зоні відчуження зафіксували перевищення радіаційного фону

26.11.2020, 13:34
У Чорнобильській зоні відчуження зафіксували перевищення радіаційного фону - фото 1

Державне агентство України з управління зоною відчуження заявило, що показники рівнів потужності еквівалентної дози радіації у багато разів перевищили норму через метрологічну повірку датчиків АСКРС.

Перевищення показників рівнів потужності еквівалентної дози радіації по всій Чорнобильській зоні відчуження були зафіксовані чат-ботом “Saveecobot”, до якого підключена автоматизована система контролю радіаційного стану Державного спеціалізованого підприємства “Екоцентр”.
Перші перевищення були зафіксовані ще 17-18 листопада, коли готувалося та відбулося перевантаження першої партії відпрацьованого ядерного палива з Чорнобильської АЕС до нового сховища СВЯП-2. О 18:08 17 листопада станція біля СВЯП-2 видала 124 тисячі нЗв/годину, тимчасом як стандартними для цієї місцевості є 210 нЗв/годину. А об 11:45 18 листопада на сусідній станції “Відвідний канал” було 62 тисячі 400 нЗв/годину (при нормі майже у 300 разів нижче). Перевищення показників рівнів потужності еквівалентної дози радіації фіксувались і на інших станціях АСКРС — о 10:55 17 листопада в колишньому селі Стечанка датчик зафіксував показник у 117 тисяч нЗв/годину, а 19 листопада у Запіллі та Черевачі фіксувалося до 3,5 тисяч нЗв/годину. Зашкалювало і за межами Чорнобильської зони відчуження. Наприклад, у селі Горностайпіль, Вишгородського району об 11:00 17 листопада радіаційне забруднення сягнуло 87 тисяч 620 нЗв/годину (перевищення у 876 разів), а у селі Залісся, Броварського району, Київської області 19 листопада показник рівня потужності еквівалентної дози радіації сягнув 3,5 тисяч нЗв/годину.

У Чорнобильській зоні відчуження зафіксували перевищення радіаційного фону - фото 144707

Учора ввечері дніпровські еко-активісти звернули увагу на цю ситуацію, висунули дві версії подій (проблеми при перевантаженні першої партії відпрацьованого ядерного палива з ЧАЕС до сховища СВЯП-2, масштабне вивезення лісу та металу з ЧЗВ) і закликали державну владу пояснити ситуацію, що склалася. Вже через декілька годин Державне агентство України з управління зоною відчуження повідомило на своїй сторінці у Facebook про контрольованість радіаційної ситуації у ЧЗВ та пообіцяло невдовзі надати додаткову інформацію. Так і сталося — скоро ДАЗВ доповнило свій пост інформацією про те, що 17-19 листопада фахівці ДП “Київоблстандартметрологія” провели метрологічну повірку датчиків на станціях АСКРС “ВОС-3”, “ВРП-750”, “Копачи”, “Нафтобаза”, “Пожежне депо”, “Відвідний канал”, “СВЯП-2” та “Чорнобиль-2”. Як написало Державне агентство України з управління зоною відчуження, відповідно до методики метрологічної повірки датчики опромінювались стандартним джерелом високої потужності. Це і була причина перевищення рівнів потужності еквівалентної дози радіації на станціях ДСП “Екоцентр”, інформація про які потрапила до “Saveecobot” і була розповсюджена в Інтернеті. Станом на момент публікації цього матеріалу, ситуація з радіаційним фоном у Чорнобильській зоні відчуження стабільна, показники по всій території ЧЗВ знаходяться у межах норми.

У Чорнобильській зоні відчуження зафіксували перевищення радіаційного фону - фото 144708

Нагадаємо, раніше на ЧАЕС через коронавірус обмежили в'їзд для туристів. Карантин на державному спеціалізованому підприємстві триватиме мінімум до 30 листопада цього року.

Поділитися: