У бюджетах міст на вистачає грошей

25 травня, 09:20
У бюджетах міст на вистачає грошей - фото 1

У одному Дніпрі за останні 4 місяці недовиконання на рівні 500 мільйонів гривень.

“Деталі. Підсумки” поспілкувалися з мерами та фінансовими розпорядниками Дніпра, Кривого Рогу, Павлограду та Кам’янського. Як лататимуть дірки в бюджетах найбільші міста регіону та на чому будуть економити?

Простою мовою про складні речі розкаже Оксана Марченко.

Головний фінансовий розпорядник Дніпра Володимир Міллер називає кілька причин, чому пустішає скарбничка міста:

– Найбільше доходів у скарбничку йде від податків. Головні - це єдиний податок, податок на доходи фізичних осіб, на землю і на акцизи. В останні місяці за кожним із них місто недоотримало грошей. Єдиний податок просів, бо не працювали підприємці - тож з чого їм віддавати внески в бюджет?
Втрати податку на доходи фізичних осіб пояснюють безробітними. Їх побільшало, а отже, відрахувань із їхньої зарплатні немає. Податок на землю в березні взагалі ніхто не сплачував, бо центральна влада ввела мораторій. А податок на акцизи недоотримав гроші, оскільки дніпровці значно менше їздять на авто, п’ють і палять.


Мало того, що скоротилися доходи, так тепер ще й доводиться добряче витрачатися, бо епідемія. Гроші мільйонами йдуть на засоби захисту, ліки, обладнання та підвищення зарплат медикам.
А ще місто пішло в мінус через комуналку. Люди перестали за неї платити, каже міський голова.

“Якщо ви перестанете платити за послуги ЖКГ, в цьому випадку, ні міськводоканал, ні інші організації комунальні будуть не в змозі вам ці послуги надавати. Починаючи від вивозу сміття, закінчуючи поставкою різного роду послуг - це, як би, природно”, – каже міський голова Дніпра Борис Філатов.


Аби протриматися, місто бере кредит у міжнародному банку – ЄБРР. Хочуть отримати там до 20 мільйонів гривень на погашення тієї ж таки комуналки.

“Нам потрібно, що б водоканал працював, щоб закуповував хлор, робив плановий ремонт мереж, співробітники працювали, отримували заробітну плату. У кращі часи ми віддамо цей кредит”, - сказав голова депутатської комісії з питань бюджету, фінансів та самоуправління Артем Хмельников.


Латати дірки у бюджеті будуть також і «власними силами» – так званими надприбутками, які мали б піти на розвиток міста. А ще через скасовані безкоштовні поїздки у дитячі табори, масові заходи та спортивні змагання. З миру по нитці, як то кажуть. Водночас ремонти доріг та житла – поки що не чіпають, зазначає Володимир Міллер.

“Так, це є група ризику. Якщо ця ситуація, з наслідками економічної кризи та пандемії швидко не виправиться, буде якась друга хвиля, чи новий виток епідемії, подовження карантинних заходів, то оці статті будуть в зоні ризику”, - каже він.


А що ж в інших містах області? Ми зв’язалися з Павлоградом, Кривим Рогом та Кам’янським.
Мер Павлограду Анатолій Вершина розповідає, за останні місяці бюджет недоотримав майже 30 мільйонів. Причини ті самі, що й у Дніпрі, – податки. Доведеться економити на ремонтах доріг, покрівель і навіть зарплатах.

“Зараз йде багато у відпустку без утримання. Я, наприклад, сьогодні знаходжусь у відпустці без утримання, але працюю, знаходжусь на робочому місці. Тому що розумію ситуацію, що нам треба якось протриматися хоча б пару місяців”, - повідомив керівник місцевого самоуправління Павлограду.


Подібного, каже мер, не пам’ятає з 2015 року. Та навіть тоді, додає, було не так скрутно.
У Кривому Розі теж дірки в бюджеті. Тут за останні місяці недоотримали 145 мільйонів гривень. Аби подолати коронавірус - створюють резервні фонди, переспрямовують кошти з одних потреб на інші.

“Подальша ситуація з бюджетом буде залежати від карантинних обмежень, а також від того, як будуть працювати наші крупні підприємства, гірничо-металургійні, які є основними платниками податків”, – сказала головна фінансова розпорядниця Кривого Рогу Олена Рожко.


І знову ж таки, у Кривому Розі, як і в інших містах, основна причина – недоотримані податки.
У Кам’янському вже недорахувалися п’ятдесяти мільйонів гривень. І теж чиновники бідкаються на податки. Їх за останні 4 місяці отримали менше, аніж мали б, проте поки що нестачу перекривати вдається.

“Бюджет був збалансований. Щось ми не виконаємо, але поки йде на межі - економією перекриваємо невиконання. Харчуванням, енергоресурсами, оздоровленням, ще якимись статтями, які невиконані у зв'язку з карантином”, – каже перший заступник міського голови Кам’янського Олександр Чернишов.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: