Старий Новий рік-2022: що потрібно знати про це свято?

Старий Новий рік-2022: що потрібно знати про це свято? - фото 1

У ніч із 13 на 14 січня в Україні відзначають Старий Новий рік. З цим святом пов’язано чимало прикмет та традицій.

З 13 на 14 січня українці відзначатимуть Старий Новий рік. З нагоди цього свята команда 34.ua підготувала матеріал про головні традиції, прикмети та звичаї.

Але спочатку розповімо, яка ж історія цього свята?

Старий Новий рік-2022: що потрібно знати про це свято? - фото 207327

У 1918 році весь світ почав використовувати григоріанський календар, замість юліанського, адже той виявився більш точним і правильним. Новий стиль випереджає минулий на 13 днів. Проте традиція відзначати початок року за старою датою збереглася та отримала курйозну назву — Старий Новий рік.

Цікаво, що в Україні та деяких інших країнах православна церква і досі віддає перевагу юліанському календарю. Саме тому Різдво або День святого Миколая та інші великі свята відзначають пізніше, ніж більшість країн світу.

Головні традиції Старого Нового року

Старий Новий рік-2022: що потрібно знати про це свято? - фото 207330

13 січня українці святкують Щедрий вечір: сім'я збираються за багатою вечерею. Вони загадують бажання і просять одне в одного вибачення.

Крім цього, цього дня відзначають народне свято Маланки: по селу водили козу та розігрували театралізовані сценки з хлопцем, одягненим у Маланку. Всі учасники ходять по домівках та співають традиційні щедрівки, бажаючи господарям хати багатства, щастя та врожаю.

Свято продовжується до 14 січня, проте замість щедрування посівають. За прикметами, робити це можна лише чоловікам та хлопчикам.

Що забороняється робити в Старий Новий рік

Старий Новий рік-2022: що потрібно знати про це свято? - фото 207329

Аби Старий Новий рік приніс щастя, цього дня не можна плакати та сумувати, брати або позичати гроші, виносити сміття, рахувати дрібні гроші, лаятися та злословити, зустрічати свято в старому, темному та неохайному одязі. Також не варто займатися роботою по дому: пранням, прибиранням, шиттям тощо.

Також, як ми вже писали, жінкам і дівчатам не можна ходити посівати, адже, за традицією, у перший день року першим до хати повинен заходити чоловік.

Які існують прикмети у цього свята?

Старий Новий рік-2022: що потрібно знати про це свято? - фото 207331

Якщо ніч Старого Нового року тиха та ясна, рік буде щасливим не лише для людей, а й для свійських тварин.

Якщо вранці сонце високо зійде, то весь рік буде щасливим, особливо добрим буде врожай фруктів.

Якщо іній вранці рясно покриває всі дерева, буде врожай на зернові та добрий урожай меду.

Якщо падає м'який сніг, то це на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим.

Який перший день у новому році, то й рік буде таким.

Якщо на Маланки (13 січня) сонячно та відлига, то чекай теплого літа. "Яка Маланка, такі і Петро з Павлом".

Якщо уночі вітер дме з півдня, то рік буде теплим. Із заходу, то буде достатньо молока та риби, зі сходу — до врожаю фруктів.

Якщо зоряне небо, добре будуть нестися кури.

Якщо сильний мороз та невеликий сніжок — це на врожай хліба, здоров'я людей та тварин. Коли тепло і без снігу — погана прикмета, яка передбачає неврожай та хвороби.

Реклама

Валерія Шостак
Валерія Шостак Редактор сайту 34.ua. Пишу про цікаві події у місті, області, Україні та світі. У фокусі — кримінал, культура та технології.

Реклама