Стало відомо хто отримав Нобелівську премію миру цього року

Лауереати Нобелівської премії миру 2021. Фото: Twitter - фото 1
Лауереати Нобелівської премії миру 2021. Фото: Twitter

Цьогоріч Нобелівську премію миру отримали журналісти Марія Рессе та Дмитро Муратов.

Цьогорічними лауреатами Нобелівської премії стали філіппінка Марія Рессе та росіянин Дмитро Муратов. Нагороду вони отримали за їх зусилля у захисті свободи вираження поглядів. Про це повідомляє Нобелівський комітет.

"Пані Ресса та пан Муратов отримують премію миру за мужню боротьбу за свободу вираження поглядів на Філіппінах та в Росії. Водночас вони є представниками усіх журналістів, які відстоюють цей ідеал у світі, в якому демократія та свобода преси стикаються зі все більш несприятливими умовами", — йдеться у повідомленні комітету.

У комітеті відзначають, Марія Ресса відома на своїй батьківщині за використання свободи слова задля викриття зловживання владою, застосування насильства та зростаючий авторитаризм.

У 2012 році журналістка стала співзасновником компанії Rappler. Вона спеціалізується на цифрових медіа для журналістських розслідувань. Марія досі очолює компанію.

"Як журналіст і генеральний директор Rappler, Ресса показала себе безстрашним захисником свободи вираження поглядів", — описують жінку у повідомленні комітету.

Компанія Rappler зосередила критичну увагу на суперечливій та вбивчій кампанії режиму Дутерте проти наркотиків. Кількість смертей настільки велика, що не важко сплутати кампанію з війною. За допомогою Марії Ресси вдалося викрити, як соціальні медіа використовуються для поширення фейкових новин, переслідування опонентів та маніпулювання публічним дискурсом.

Дмитра Андрійовича Муратова комітет описує як журналіста, який протягом десятиліть захищав свободу слова в Росії в дуже складних умовах. У 1993 році він був одним із засновників незалежної газети “Нова газета”. А з 1995 року він загалом 24 роки був головним редактором цієї газети.

"Новая газета" - найнезалежніша газета Росії сьогодні, з принципово критичним ставленням до влади. Журналістика та професійна чесність газети зробили її важливим джерелом інформації про цензурні аспекти російського суспільства, про які рідко згадують інші ЗМІ" — йдеться у повідомленні комітету.

Газета відома тим, що публікувала критичні статті на дуже неприємні для Російської Федерації теми, починаючи від корупції, насильства з боку міліції, незаконних арештів, фальсифікацій на виборах та “фабрик тролів” до використання російських військових сил як у межах Росії, так і за її межами.

Відповідю від влади були утиски, погрози, насильство і вбивства. За словами Нобелівського комітету, з часу створення газети було вбито шість її журналістів, у тому числі Ганна Політковська, яка написала розкривні статті про війну в Чечні. Незважаючи на вбивства та погрози, головний редактор Муратов не відмовитися від незалежної політики газети. Він послідовно відстоював право журналістів писати все, що завгодно, про що завгодно, доки вони відповідають професійним та етичним стандартам журналістики.

"Вільна, незалежна та обґрунтована фактами журналістика служить для захисту від зловживання владою, брехні та пропаганди війни. Норвезький Нобелівський комітет переконаний, що свобода вираження поглядів та свобода інформації допомагають забезпечити поінформовану громадськість. Ці права є найважливішими передумовами демократії та захисту від війни та конфліктів. Присудження Нобелівської премії миру Марії Рессі та Дмитру Муратову має на меті підкреслити важливість захисту цих основних прав", — пишуть у повідомленні комітету.

Також, у повідомленні наголошують, що без свободи слова та свободи преси важко буде досягти братерства між народами, роззброєння та кращого світового порядку. Тому, за словами комітету, цьогорічна нагорода Нобелівської премії миру міцно закріплена в положеннях заповіту Альфреда Нобеля.

Реклама

Реклама