Сотні переселенців долучилися до закладання алей троянд у Маріуполі та Запоріжжі

Сотні переселенців долучилися до закладання алей троянд у Маріуполі та Запоріжжі - фото 1

Славнозвісний символ окупованого Донецька прикрасив міські парки.

І це лише початок масштабної акції.

Тетяна Бабікова мріяла доглядати клумби біля власного будинку. Та на схилі років довелося починати життя з чистого аркуша. Мрія про спокійну старість у рідному домі залишилася у зруйнованому Широкиному. Війна розділила життя на “до” та “після”.

«Прожили 4,5 місяці, не виходячи, майже, з підвалу. Все залишили, взяли тільки святу воду, нічого не брали. Ми думали, останні години доживаємо, від того страху», — сказала переселенка Тетяна Бабікова.


За шість років Маріуполь став рідною домівкою для майже ста тисяч переселенців ыз Луганської областей та охоплених війною районів Донеччини. Стільки ж жителів Донецької області та Луганщини у перші роки російсько-української війни знайшли прихисток у Запоріжжі. Марія Верещагіна-Сердюк — одна з них. До війни вона жила поблизу Горлівки.

«Ми поїхали в 14-му році. Рівно шість років, ось саме у вересні це було. Застали ми обстріли, сиділи в підвалі три доби із сім'єю і потім поїхали. Страшно було все ось так кинути і поїхати в нікуди. Жили-наживали і все залишили. І наживали все спочатку», — розповіла переселенка Марія Верещагіна-Сердюк.


Найближчим часом тисячу історій переселенців із Донбасу зможе почути весь світ. Для цього Фонд Ріната Ахметова започаткував онлайн-музей "Голоси Мирних". По 500 троянд, як символ кожної вже розказаної історії, з’явилися на алеях Маріуполя та Запоріжжя.

«Для мене це важливо. Це зв'язок із домом, це зайвий привід земляцтва та об'єднання», — поділилась переселенка Наталя Маковєєва.


Із приводу акції висловився перший заступник голови Запорізької обласної ради Єгор Семенков:

— Фонд Ріната Ахметова. Це саме та людина, це організація, яка перша системно, потужно, грамотно, організовано допомогла мільйону осіб і продовжує це робити. Це означає врятовані життя. Це означає відновлене здоров'я і, дуже важливо сьогодні, — це збережені історії тих людей. Знову ж. Для того, щоб ми пам'ятали.


Музей "Голоси мирних" має стати найбільшою у світі колекцією історій жителів Донбасу.

«Дуже важливо зберегти ось цю пам'ять, ось ці історії, які пережили люди у зв'язку зі збройним конфліктом, який відбувається на Донбасі. Наша мета — зібрати мільйон історій до кінця 2025 року», — розповіла директорка департаменту комунікацій Фонду Ріната Ахметова Юлія Єршова.


Щороку трояндові алеї більшатимуть, їх планують закласти і в інших українських містах. Кожен наступний саджанець символізуватиме нову розказану історію.

Реклама