Ситуація з коронавірусом погіршується в усьому світі: чого чекати українцям?

Ситуація з коронавірусом погіршується в усьому світі: чого чекати українцям? - фото 1

Тисячі хворих — і це лише за добу. Україна — знову в "жовтій" зоні. З новими правилами й обмеженнями. Та чи вільні від них вакциновані?

Україна — "жовта", а Дніпропетровщина — "помаранчева". З четверга всі області — з новими ковідними зонами та правилами карантину. Причина: тисячі хворих за добу. Лікарні розгорнули всі ковідні відділення, Уряд ввів обмеження. Тож, які умови тепер маємо? Як працюватимуть школи та дитсадки? Та на що мають право вакциновані?

Розгорнуто госпітальні бази, підключено апарати ШВЛ та медики — у бойовій готовності. Ми знову повернулися до статистики, у якій сотні хворих за добу. Лише у Дніпрі близько 700 нових випадків коронавірусу за тиждень. Медики зазначають: майже всі ковідні пацієнти — не вакциновані.

«У нас зі 135 пацієнтів лише 5 осіб, які отримали по одній дозі вакцини. У відділення інтенсивної терапії немає жодного, хто вакцинувався. Наразі в Дніпрі 960 ліжок для надання допомоги хворим. З них 82 ліжка — реанімаційні», — говорить генеральний директор міської лікарні № 21 Микола Турчин.

Аби призупинити спалах пандемії, Україну знову перевели з 23 вересня у "жовту" зону. А Дніпропетровщина ж перейшла у "помаранчеву". І тепер ми маємо жити за новими правилами. Почнемо з освіти. Уряд дозволив роботу дитсадочків та початкових класів, незалежно від кількості вакцинованих. А от учні 5–11 навчатимуться за партами лише, якщо у школі прищеплено мінімум 80% працівників. Хоча б однією дозою.

«Наші вчителі і працівники закладів освіти пішли вакцинуватись, тому що і роз’яснювальна робота була більш активною: і керівниками закладів освіти, і управлінцями щодо важливості вакцинації», — говорить заступниця начальника управління освіти міського департаменту гуманітарної політики Олена Яковенко.

Транспорт працюватиме без змін. Масові заходи дозволили, але за вимоги: 1 особа на 4 квадратні метри. У кінозалах і театрах глядачів саджають через одного. А от спортом у залі можна займатись, якщо у радіусі 10 метрів, окрім вас, нікого немає. За один столик у ресторанах та кафе посадять тільки компанію до чотирьох людей. Столи мають знову розставити на відстані півтора метра.

Усі обмеження стосуються тих, хто не прищепився. Якщо у будь-якому закладі більшість людей — вакциновані, на них нові правила не поширюються. Та ось носити маску все-таки доведеться усім. Незалежно від того, зробили вам протиковідний укол чи ні.

Кривий Ріг

А от у Кривому Розі за тиждень майже 500 хворих на ковід, 5 померлих. Зараз понад 100 пацієнтів — у важкому стані, 3 — на ШВЛ. Медики звітують: лікарні вже заповнені на 30%. Аби не погіршити ситуацію, у міськраді закликають дотримуватися карантинних вимог.

«Ми бачимо, що якщо по 4-5% за добу буде збільшуватися наповненість ліжок, виникне реальна потреба залучати додаткові ліжка, як було під час попереднього зростання захворюваності. Є всі умови для того, аби збільшувати карантинні вимоги та більше дотримуватися карантинних заходів», — говорить заступник начальника міського управління охорони здоров'я Олександр Лук'яненко.

Кафе та ресторани у місті вже адаптувалися до правил карантину. На контролі працівників — масковий режим, дистанція у 1,5 метра і вимірювання температури.

У Кривому Розі, як і у Дніпрі, працюватимуть усі дитсадочки, за партами сидітимуть учні 1–4 класів. Аби вся школа була офлайн, персонал має вакцинуватися. Вчителі кажуть, що до цього — готові.

«Перша моя вакцинація відбулася у квітні. Це був мій добровільний вибір. Ми готові і до дистанційного навчання, але, звісно, живе спілкування у класі не замінить жоден гаджет, тому "за" очне навчання», — говорить учителька Криворізької гімназії № 95 Тетяна Чумак.
«Спочатку я хотіла себе захистити. А тепер, до всього іншого, я працюю в школі з учителями і дітьми, і заради цього теж», — говорить прибиральниця Криворізької гімназії № 95 Оксана Шворак.

Майже 30% шкіл Кривого Рогу вже у понеділок можуть перейти на дистанційне навчання. У разі, якщо працівники не хочуть або не встигають зробити щеплення.

Кам'янське

Понад 200 ковідних пацієнтів у Кам'янському. 48 — на стаціонарі та понад 160 – амбулаторно. Хворих приймають лише у міській лікарні № 7. Медики кажуть, що ліжка вже заповнені наполовину. І кількість хворих щодня зростає.

«У липні у нас було 7 осіб з ковідом, у серпні — 28 осіб, у вересні — 104 людини. І останній тиждень спостерігається стійка тенденція до зростання — від 8 до 13 осіб щодня госпіталізуються», — говорить медична директорка міської лікарні № 7 Ольга Касюра.

В управлінні охорони здоров'я запевняють, що до нової хвилі пандемії — готові. Лікарня повністю обладнана. Мають 20 апаратів ШВЛ. У разі ж погіршення епідситуації звичайні відділення переобладнають у ковідні.

«Ми вже алгоритм дій розуміємо: оснастили нашу ковідну лікарню і апаратами швидких апаратів ШВЛ, штучних апаратів легень, захистами індивідуального зв’язку, лікарськими засобами. Працівники вже повністю відпрацювали алгоритм дій, що їм треба робити з моменту, як пацієнт надійшов і до моменту виписки», — говорить начальник міського управління охорони здоров'я Віталій Мандзюк.

Взагалі Кам’янське нині, як і вся Дніпропетровщина, у "помаранчевій" зоні. Утім жителі кажуть: суттєвих змін та обмежень поки що не помітили.

Інші країни

Коронавірус повернувся з новою силою не лише до українців. Ситуація змінюється в усьому світі. Наприклад, на Кіпрі тепер вакцинують і дітей від 12 років. А заходити у будь-яке приміщення можна тільки зі спеціальною перепусткою safepass.

«Це документ, що містить інформацію про те, що ви або щеплені однією з антіковідних вакцин, або ви перехворіли ковідом протягом останніх 6 місяців. Або ви маєте європейський сертифікат, або ви здали негативний ПЛР-тест протягом останніх 72 годин», — говорить жителька Кіпру Анна-Єлизавета Кізілова.

У Польщі, як і у багатьох інших країнах, усіх приїжджих відправляють на карантин. Щонайменше на 10 днів.

«По приїзду я зобов'язана завантажити додаток "Kwarantanna domowa", в якому я відзначаю своє місце розташування двічі на день. Також може приїхати поліція і перевірити, чи не порушую я карантин. Ну й іноді телефонують на телефон і запитують про моє самопочуття», — говорить жителька Польщі Кіра Громова.

А от тих, хто хоче в Болгарію, жодний ковід — не лякає.

«Досить велика кількість туристів в аеропортах. Це ще раз підтверджує, що туристичний сезон триває до кінця вересня, а у великих міста — цілий рік», — говорить дніпрянин Кирило Черкашин.

Жителі Чехії сьогодні згадують: у їхній країні була одна із найгірших ситуацій з ковідом. Ще навесні списки хворих щодня поповнювали по 15 тисяч людей. Зараз чехи масово вакцинуються.

«Повний курс вакцинації пройшли зараз 66% населення Чехії. І активно проходить кампанія, що якщо будете ще 9% провакциновано, і в цілому буде 75%, тоді скасують масковий режим. Влада обіцяє, що закриття магазинів, клубів, закладів не буде. Хочемо в це вірити», — говорить жителька Чехії Валерія Вагнер.

Хочемо вірити у це і ми. Але на сьогодні маємо: Україна — в "жовтій", а Дніпропетровщина – у "помаранчевій" зонах епіднебезпеки. Якщо ситуація погіршиться і протягом трьох днів завантаженість ліжок перевищить 65% — ми потрапимо в "червону" зону, а то й у повний локдаун.

Реклама

Раніше ми писали про те, що дніпряни можуть стати добровольцями у випробуваннях медпрепаратів від коронавірусу.

 

 

 

Наріна Волнянська.
Наріна Волнянська. Редактор сайту 34.ua Випускниця факультету "Систем і засобів масової комунікації" ДНУ ім. О. Гончара в 2014 році. Працювала журналістом в міських інтернет-виданнях, а також модератором пресконференцій. Пишу новини про все, що відбувається в місті, області, країні та світі.

Реклама