Що відбувається із ринком зеленої енергетики в Україні? (аналітика)

Що відбувається із ринком зеленої енергетики в Україні? (аналітика) - фото 1

Дороги без асфальту, вулиці без світла, бюджети - без податків. А проти України - багатомільярдні судові позови. Усе це може очікувати нас наступного року, якщо держава й надалі не сплачуватиме за кіловати виробникам.

Про воду, щоб отак просто текла з крану - ще влітку Тетяна тільки мріяла. Бо ж напору не вистачало, тому носила з колодязя.

«Тягали вручну відром, витягували, користувалися ним. А щас цього вже в нас немає. Не важко нам тепер: ми одкрили воду і біжить вона: в кого надворі, в кого в хаті», - ділиться жителька Кам'янки Тетяна Штомпіль.

Вода з’явилась, коли полагодили водонапірну вежу. Частину грошей дали ... іноземці. Норвезька компанія поряд звела сонячну станцію. Щоб допомогти людям, які тут живуть, у соціальні проєкти міста вклала два мільйони гривень.

«Ми зробили багато соціальних проектів у місті. Ми оплатили асфальтування однієї з доріг. Ми зробили освітлення для дороги. Ми організували курси англійської мови як для дітей, так і для дорослих», - розповідає Ольга Бойчук, керівниця взаємодії з громадами Scatec Solar Ukraine.

Такі ж дружні до місцевих не лише норвежці, а й канадці, німці, шведи та багато інших - ті, хто будує зелені станції в Україні. Вони вже інвестували сюди мільярди доларів.

Інвестиції дадуть робочі місця, вони дадуть більш чисте повітря, податки в бюджет, з якого вийдуть зарплати, вийде армія, оборона, медицина, освіта і так далі», - повідомляє Кирило Криволап, директор центру економічного відновлення.

Але за кіловати, що виробляють зелені станції - держава місяцями сплачує мізер. Ще й заявляє: купуватиме їх дешевше, ніж обіцяла спочатку. І лише на таких умовах гроші будуть вчасно і одразу уся сума. А наступного року - доплачуватиме з бюджету.

«В меморандумі було прописано, що не менше ніж 20% буде закладено в бюджет, але на сьогоднішній день ця стаття не закладена в бюджет, і ми сьогодні не знаємо, як взагалі в наступному році будуть йти розрахунки», - ділиться Андрій Конеченков, голова правління української вітроенергетичної асоціації.

Дотримуватися обіцянок змушують Україну й іноземні дипломати.

«Існує ризик, що Україна не зможе залучати нових інвесторів. А ті, що вже в Україні – просто підуть до судів. Уряд втратить і репутацію, і гроші», - повідомляє Адам Барболет, радник з комерційних питань посольства Канади.
«Законодавство однозначне і інвестори однозначно виграють. Інвестиційні арбітражі - це досить дорога справа. І представництво, і сам суд вимагає, ми говоримо про мільйони доларів, а у великих справах і про десятки мільярдів доларів», - ділиться Олексій Фелів, керуючий партнер юридичної фірми Integrites.

Чи вноситимуть до головного кошторису країни витрати на зелені кіловати - як і обіцяли - невідомо. Кілька днів ми намагалися зв’язатися із парламентським комітетом з питань бюджету. Але для нас не знайшли часу, щоб розказати, чи буде за що країні купити світло наступного року.

Реклама