Ринок землі: чому на Дніпропетровщині фермери не квапляться скуповувати угіддя

Ринок землі: чому на Дніпропетровщині фермери не квапляться скуповувати угіддя - фото 1

Мораторій на продаж землі зняли майже місяць тому. І за цей час в країні уклали більше тисячі угод. Втім, у профільному департаменті кажуть: ажіотажу серед дніпровських фермерів – немає. Подано лише півсотні заяв.

Чому люди не квапляться скуповувати угіддя? Та як взагалі оформити земельний договір? Розкаже Інга Лучкіна.

Реклама

«Тут у нас ячмінь. Врожайність в цьому році у нас склала 60 центнерів з гектара. Це дуже добре. Ми задоволені», - говорить фермерка Вікторія Головко.

Пані Вікторія показує врожай, який днями зібрали на полях. Уже 25 років родина орендує гектари та вирощує соняшник, кукурудзу та жито. Після того, як запрацював ринок землі, фермерка планує викупити угіддя та стати їхньою власницею. Втім, зізнається, це не бажання, а вимушений захід.

«Нам потрібно купити землю. Ми бізнес створювали на певній кількості землі, яку ми беремо в оренду. Тепер якщо ми цю землю не викупимо, наш бізнес, який ми створювали 25 років, він просто впаде. Ось ці будови, ці ангари, ці трактори, комбайни це нікому не потрібно буде», - говорить вона.

Таких, як пані Вікторія – готових оформити купівлю-продаж землі – поки що небагато, кажуть у профільному департаменті. Але, запевняють, це питання часу. Бо, мовляв, фермери від цієї реформи – лише у виграші.

«Земля стає ресурсом для того, щоб можна було залучити інвестиції у власний бізнес, тобто ті землевласники, які власноруч обробляють свою землю, зможуть тепер залучити інвестиції у вигляді банківських кредитів», - говорить начальник відділу обласного Департаменту економічного розвитку Сергій Корнієвський.

Аби оформити договір, багато зусиль не треба, кажуть у Мін'юсті. Схема проста. Якщо ви – продавець, берете необхідні документи та звертаєтеся до нотаріуса.

«Людина повинна, по-перше, отримати, мати перш за все документ, що посвідчує право власності. По-друге, вона повинна отримати грошову нормативну оцінку земельної ділянки. По-третє, вона повинна отримати оригінал витягу з ДЗК. По-четверте, вона повинна отримати реєстрацію цієї земельної ділянки у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно», - говорить начальник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Іван Легостаев.

Для тих, хто хоче купити землю, достатньо паспорта та свідоцтва про шлюб. Але нотаріус спочатку перевірить, звідки в людині гроші на придбання угіддя. А ще – розплачуватися за земельну покупку можна лише безготівково.

Пані Вікторія ж поки що вивчає нюанси угоди та прицінюється. Бо каже, віддавати гектар за 30 тисяч гривень, як прописано у законі – люди не хочуть.

«Ціна зараз офіційна, за яку люди хочуть продати землю. Вона йде від 3 тисяч доларів. Буде ще дорожче. Я думаю, ми дійдемо до 10 тисяч доларів з гектар». – говорить фермерка Вікторія Головко.

Загалом у нашій області понад 2 млн га землі. Продавати та купляти можна лише приватну власність. А це майже 80% територій. Фермери кажуть, готові укладати, бо хочуть, аби кукурудза, соняшник та жито і надалі вирощувались на українській землі. Та зрештою не потрапили до рук іноземців.

Реклама