Реформи не буде: в Україні розповіли, що відбувається з енергетичним бізнесом

27 серпня, 13:50
Реформи не буде: в Україні розповіли, що відбувається з енергетичним бізнесом - фото 1

Якщо аварійних відключень не ставатиме менше, обленерго належить платити штрафи.

Гроші на світло. НКРЕКП ухвалила стимулювальний тариф на електроенергію. Це значить, що з нашої платні частку енергетики витрачатимуть на оновлення електромережі. А якщо аварійних відключень не ставатиме менше, обленерго сплачуватиме штрафи.

Що кажуть у енергокомпаніях і як оцінили нововведення експерти?

Після буревію на Київщині без світла кілька сіл. Під Броварами, де електролінії тягнуться лісом, зламане дерево знову пошкодило дріт. За двадцять шість років роботи ремонтником Андрій Зінченко знає: щойно загримить - готуйся до виїздів.
У цієї машини двигун не встигає охолонути. А люди чекають на світло. Аварійній бригаді треба об’їхати ще не одну ділянку. Після такої негоди, як минулої ночі, обривів багато.

Сьогодні роботи у рази більше, ніж зазвичай. Бригада, крім усунення аварій, має допомогти клієнту із зіпсованим лічильником і перевірити, де дроти провисли.

«Якщо буде більше бригад це виконувати, то це швидше буде відбуватися. Коли один автомобіль виконує роботу в однім місці, то два – вже в двох. Тим менше люди будуть без світла сидіти», - повідомляє Андрій Зінченко, майстер вахтової бригади «Київобленерго».

У бригаді мріють про нове, універсальне авто, щоб всюди встигати і проїжджати: і лісом, і сільськими вулицями без асфальту. В атопарку є ще одна автівка, та вона простоює.

Та поки на оновлення парку годі чекати. Грошей у ремонтників – катма. Вони мали б з’явитись разом із РАБ-тарифом, який сьогодні ухвалила енергетична нацкомісія. Що це сталося - експерти тішаться. Це мало б покращити електропостачання. Але у країнах Євросоюзу енергетики завдяки РАБ-тарифу оновлюють електролінії та обладнання. Та той, що є тепер в українських енергетиків, може й не спрацювати, - кажуть експерти. Ставка на нове майно майже 17 відсотків, а на старе - замала.

«Три відсотки не дадуть можливості змінити ситуацію зараз з мережею. Ми розуміємо, в тих компаній, які будуть інвестувати, буде залишатися десь півтора відсотки. І на такі кошти вони нічого не можуть зробити. Це буде просто видимість тоєї реформи. Реформи не буде», - розповідає Вікторія Гриб, народна депутатка України.

У нацрегулятора наполягають: шукають компромісу між споживачами та обленерго.

«Стимулююче тарифоутворення за рахунок правильних, зважених, розумних інвестицій дозволить розбудувати мережу так, щоб зменшити витрати в два рази і забезпечити можливості для бізнесу», - ділиться членкиня НКРЕКП Ольга Бабій.

Засадна помилка - нарахування з вартості старого і нового обладнання, - вважають експерти. У ліпшому разі стовпи в Україні падатимуть ще довго, а трансформатори палатимуть. У гіршому - через брак коштів та завищені вимоги, може не лише зірватися приватизація державних обленерго, вони ще й у збитках потонуть. Якщо компанії й перейдуть у приватні руки, то майже за безцінь - мільярдів за 2-3 замість 10-13 у гривні.

«З точки зору навіть європейського досвіду, на який посилаються часто і комісія, і НКРЕКП, то там як раз немає розділення на стару і нову базу. Ставка єдина. До певної міри це буде знову ж таки обмежувати. Ну не права, а оцей інтерес інвесторів, які можуть прийти», - пояснює Юрій Корольчук, експерт Інститут енергетичних стратегій.

Нові тарифи покладуть більшу відповідальність на бригаду Андрія Зінченка. Під загрозою великих штрафів тепер вони мають значно скоротити вчасне відновлення електропостачання. Але чи впораються?

Поділитися: