Пташки вже повернулися на Дніпропетровщину: яка погода на нас чекає наступного тижня?

Пташки вже повернулися на Дніпропетровщину: яка погода на нас чекає наступного тижня? - фото 1

Плиски, жайворонки та качки вже повернулися з вирію на Дніпропетровщину. Проте наша область зустріла їх не весняною погодою. Тимчасом як минулий тиждень був теплим, цей — з мінусовою температурою.

І через таку мінливість умов інші пернаті взагалі тепер затримуються, — кажуть орнітологи. На кого ще чекаємо? Коли на термометрах знов побачимо плюс? І до чого тут зелений сніг в Антарктиді?

Реклама

Цього тижня весна не тішила нас лагідною погодою. Але поки на термометрі здебільшого вночі ми бачили самі мінуси — із теплих країв потроху почали повертатися птахи.

«Я, наприклад, 8 березня бачив декілька зграй: десь 28–35 журавлів на околиці міста Дніпро», — каже Олександр Настаченко, який спостерігає за птахами.

А ще прилетіли польові та лісові жайворонки, гуски, плиски і качки. Тим часом голуби-синяки і чайки десь затримуються, переймаються спостерігачі за птахами. Хоча, кажуть, крилаті мали б бути вже давно.

«Історично, тобто вже генами птахів закладено, що вони повертаються на свої місця. Торік дуже рано все стартувало. А цього року поки йде затримка», — додає Олександр Настаченко.

Птахи затримуються, бо дорогою зупиняються у пошуках їжі, — пояснюють орнітологи. Але через мінливу погоду зробити це їм складніше. А от нестабільність умов — так само, як і наші м'які зими — наслідок глобального потепління.

«Унаслідок цього глобального потепління у нас спостерігається висушування певних типів біотопів. Мова йде перш за все про вологі луки, про лимани. Тому певною мірою у нас, на жаль, слід зазначити, погіршились умови для міграції птахів», — говорить орнітолог Олександр Пономаренко.

Через зміни клімату зараз переймаються і в Антарктиді. Нещодавно сніг на материку "зацвів" зелено-малиновими барвами.

«Між сніжинками починають розмножуватися і розвиватися мікроскопічні одноклітинні організми. От, власне, вони забарвлюють сніг. Цвітіння снігу покриває все більшу площу. Що в Арктиці, що в Антарктиці. І з одного боку, це є прямим наслідком глобального потепління. Але водночас це ще й пришвидшує це потепління», — говорить директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Пришвидшує, бо кольоровий сніг відбиває менше сонячних променів. І відповідно — скоріше тане. Як це вплине на темпи потепління, вчені досліджуватимуть найближчим часом. А от чи чекати нам із вами бодай звичного весняного тепла — метеорологи знають напевне.

«На Дніпропетровщині 15–16 березня очікуються невеликі опади у вигляді дощу. Вночі -1–+4. Вдень 15-го березня — 4–9 тепла. 16-го березня — 2–7 з позначкою плюс», — зазначає начальник регіонального гідрометцентру Василь Гринчак.

Занизькі для весни температури, дощі та навіть сніги метеорологи прогнозують і протягом усього тижня. Утім засмучуватися не варто. Уже під кінець місяця опадів не буде, і світитиме сонце.

Реклама