Психіатрична "допомога": шокуючі обставини самогубства неповнолітньої дніпрянки

Психіатрична "допомога": шокуючі обставини самогубства неповнолітньої дніпрянки - фото 1

Про що думає людина, котра намагається звести рахунки із власним життям, — за крок до фатального рішення? У вирішальну мить, коли чиясь добра воля може повернути її назад, до світу живих, а чиїсь злі наміри — стати останнім поштовхом… до безодні?

У жовтні минулого року стрічки новин підхопили сумну новину: дівчина-першокурсниця, дніпрянка, випала з балкону підїзду багатоповерхівки. Юне життя обірвалося за кілька днів до вісімнадцятиріччя.

Настя сиділа на перилах балкону 11-го поверху, на самому краєчку, і знімала відео для Інстаграму — про те, як помиратиме у прямому ефірі. В ту мить почувалася особливо самотньою, незрозумілою. Не відпускало відчуття, що попереду майорить пустка, і подальше життя не має сенсу…

Олександра — мати Насті — й гадки не мала, що дівчина може вкоротити собі віку… Того фатального вечора, за годину до падіння, зустріла доньку дорогою додому.

«Я йшла до магазину, зустріла її по дорозі. Видно, що була засмучена, але не прямо так, щоб зовсім. Говорила по телефону. Думаю: "Ну прийде додому — розповість". Я прийшла додому — її немає», — згадує той день мама загиблої дівчинки.

Матір запевняє, що донька була комунікабельною, мала широке коло спілкування. Багато уваги приділяла заняттям — навчалася у виші, опановувала спеціальність психолога. На емоційні негаразди, накшталт нещасливого кохання, Настя ніколи не скаржилася.

«Стосунки були довірливими, вечорами гуляли з собокою, вона розповідала про навчання (вона цього року вступила на перший курс), про викладачів, про знайомих», — розповідає Олександра.

Найкраща подруга Насті зазначає, що дівчина була дуже вразливою і чутливою. Своє світосприйняття студентка відтворювала у малюнках, які нікому не показувала, побоюючись осуду.

«Вона була депресивна. Вона в компанії одна людина, а наодинці — зовсім інша, вона така м’яка і вразлива дуже сильно», — говорить Альбіна, подруга Насті.

Психологи таку відмінність у поведінці називають "депресією з посмішкою на обличчі": ми навчені не показувати свої проблеми, не показувати свій настрій, не плакати на людях і не просити про допомогу.

На стінах кімнати, де жила Настя, сиротіють плакати з аніме та портрети кумирів сучасних підлітків — корейських айдолів. Вічно юні зірки «кей попу» відомі не лише ідеальною зовнішністю та ритмічними піснями. Але й схильністю до суїцидів.

Найкраща подруга Насті розповідає: того дня дівчина вирішила вмерти у прямому ефірі, точнісінько, як кумир молоді репер Ліл Піп. Побачивши спроби смертельного стріму, Альбіна негайно зателефонувала подрузі й почула:

«Що їй погано, що вона більше нічого не хоче, що вона намагалася все виправити у своєму житті, але у неї так нічого й не вийшло. Я кажу: "Ти взагалі адекватна?" Почала її заспокоювати: "Не роби дурниць, ти мені дорога"», — згадує дівчина.

Після півгодинної розмови з подругою Настя начебто заспокоїлася і пообіцяла, що злізатиме з перил. Але раптом звязок обірвався, — згадує Альбіна. Свідомо стрибнула дівчина чи все ж таки випала — невідомо.

«Вказане кримінальне провадження було закрите у звязку з тим, що воно не містить кримінального проступку і не оскаржене ані судом, ані прокуратурою», — повідомляє Ганна Старчевська, речниця Дніпропетровської поліції.

Та все це, як-то кажуть, тільки приказка. А казка попереду. Трагедія сталася у жовтні. А у грудні до редакції авторської програми Ольги Журавель "Злочин і покарання" звернулася мама загиблої. Жінка повідомила про обставини, які, на її думку, могли призвести до смерті дівчини: під час обшуку у квартирі знайшли невідомі препарати, які лежали в речах загиблої. А згодом Олександра натрапила на переписку доньки у соцмережах — з особою, яка начебто лікувала Настю і виписувала їй рецепти на психотропні препарати.

«Я, коли побачила цю переписку… По-перше, вона знала, що дитині немає 18-ти років, вона не мала права її обстежувати без мене. Якщо у дитини були проблеми — можна було сказати про це мені. Я б знала, що є обмеження», — пояснює мама Насті.

Психіаторку на ім’я Олена Настя відвідувала протягом останнього місяця життя, — розповідають подруги дівчини. Попри те, що у професійних колах Дніпра лікарки із таким іменем не знають, Олена впевнено оперує діагнозами — у переписці згадує про шизофренію. У наявності психіатричного діагнозу та необхідності лікуватися негайно Настю їй, схоже, вдалося переконати:

«Вона мені сказала, що вона знайшла класного психіатра. Вона розповідала, що у неї… як це сказати правильно? Що вона шизофренік», — говорить подруга Альбіна.

Та схоже, що особу, яка взялася лікувати підліткову психіку, понад усе цікавив фінансовий бік питання — за неповний місяць консультацій Олена підвищила ціну своїх послуг аж на 50 відсотків — до 1500 грн. За словами психіатрів-практиків, таких цін немає навіть у найдорожчих приватних клініках міста.

У переписці Олена перелічує купу препаратів для щоденного вжитку, які прописала Насті. Серед них — нейролептики потужної дії: "Сердолект" та "Сероквель".

«Навіть у мінімальному дозуванні, яке можливе, те призначення, яке було прописане… Для дитини 17 років 2 антипсихотики — це багато», — запевняє Єлизавета Фаузі, лікарка-психіаторка.

Цікавий момент. Лікарка виписала Насті психотропні препарати 14 вересня, а за якою схемою їй слід вживати ліки пояснила… лише 12 жовтня, за кілька днів до трагічної загибелі своєї пацієнтки.

Психіатрична 'допомога': шокуючі обставини самогубства неповнолітньої дніпрянки - фото 154777
«Побічні ефекти — це порушення орієнтувань, стан зміненої свідомості, неконтрольовані емоційні спалахи, неврологічні ускладнення на тлі прийому доз. Найстрашніше, що може бути на фоні такого регулярного прийому, — це злоякісний нейролептичний синдром. Це критичний стан, який вимагає невідкладних заходів. Якщо вчасно вони не проведуться, ми пацієнта можемо втратити», — пояснює Єлизавета Фаузі.

Не виключено, що майже місяць дівчина вживала надмірні дози ліків, та ще й (що цілком імовірно), лікуючись від захворювання, якого в неї не було. У світлі переписки постає запитання: чи повідомила психіаторка Настю про те, що нейролептичні препарати категорично несумісні зі спиртними напоями? Бо за кілька годин до загибелі Настя вживала алкоголь, — засвідчує її подруга.

«Спеціаліст, призначаючи будь-які психотропні препарати, в перший день призначення, даючи рекомендації, інструкції, обов'язково повинен зробити акцент на режимі прийому того препарату, на дозуванні. Потрібно обов'язково робити акцент на тому, що вони несумісні з алкоголем. Коли про це згадується через місяць після початку лікування — це викликає запитання», — говорить лікарка-психіаторка.

Керуючись нововиявленими обставинами, що надали трагедії зовсім іншого забарвлення, мама загиблої студентки звертатиметься до правоохоронних органів у пошуках справедливості.

«Я розумію, що мою дитину не повернути, я не хочу, щоб постраждав ще хтось від дій цього лікаря. Якщо вона так ставиться до пацієнтів…» — пояснює Олександра.

 

Ми будемо слідкувати за перебігом подій у цій історії. І, сподіваємося, справедливість буде відновлена.

Із будь-якої ситуації є вихід. Головне — вчасно зрозуміти проблему. Дослухайтеся до наших порад і будьте у безпеці.

Для тих, кому набридло мовчати, функціонує наша гаряча лінія: 050 43 55 978.

З етичних міркувань імена героїв змінені.