Поїдання млинців, гуляння та зустріч весни: які традиції заведено дотримуватися в Масляну

08 березня, 17:21
Поїдання млинців, гуляння та зустріч весни: які традиції заведено дотримуватися в Масляну - фото 1

У великі гурти через карантин цьогоріч збиратися не можна, та їсти вареники і млинці — не заборонено.

Поїдання млинців, народні гуляння та зустріч весни. Відсьогодні початок Масляної. Це свято, що відзначається протягом тижня перед Великим постом. А завершується Прощеною неділею. Як дніпряни святкують Масляну зараз та про які традиції вже забули?

Ворожіння на першому млинці — одна з традицій у родині Гурінових на масницю. Саме свято тут дуже полюбляють, знають про нього чимало, ба більше — відзначають за всіма українськими традиціями.

"У нас в родині є традиції: ліпити вареники з сиром, пекти млинці, ходити до тещі на млинці та робити мотанки", - говорить місцева мешканка Юлія Гурінова.

Здавна в кожному регіоні України Масницю називали по-різному - Сиропуст, Пущення, Колодій, Сирна неділя, або бабський тиждень, різнилися в регіонах і традиції та обряди. А з чим асоціюється це свято у дніпрян?

— Печемо млинці з грибами, з картоплею, різні, вареники також.

— Це свято — закінчення зими, наскільки я згадую, спалюють чучело, проводжають зиму таким чином.

— Посиденьки з друзями, потім зі свекрухою, потім посиденьки з тещею, ну, і, останнє — це прощена неділя, просити один в одного прощення.

Проте обрядів і традицій значно більше. Сиропусний тиждень, як іще називають Масницю, в Україні традиційно святкували варениками із сиром. Саме вони були головною стравою, що прикрашала стіл протягом семи днів.

"Це був такий саме молочний тиждень, тобто сир, масло, сирники, робили й млинці, але їх завжди наповнювали сиром. Це був ще бабський тиждень, коли жінки гуляли та чоловіки мали їм догоджати. Вони могли піти в шинок, збиралися у великі гурти та гуляли", - пояснює завідувач зразкового центру української культури Наталія Лавринець.

У великі гурти через карантин цьогоріч збиратися не можна, та їсти вареники і млинці — не заборонено.

 

Поділитися: