Пластикові гроші: банківській картці виповнюється 62 роки

Оплатити каву, комуналку чи замовити продукти онлайн. І все це лише з малим шматочком пластику. Банківській картці виповнюється 62 роки.

Перші прототипи банківських карток з’явилися ще у 1914 році в США. Та розрахуватися ними було зась! Паперові талони видавали лише нафтовим магнатам, аби ті в кредит купували та продавали пальне. Десятиріччям пізніше стали випускати металеві з рельєфним тисненням прізвища й адреси клієнтів. А от ера сучасних карток почалась у п’ятдесятих роках минулого століття з нью-йоркського ресторану, який видавав своїм відвідувачам прототипи звичного нам пластику. І вже за 10 років світом стала поширюватися кредитка з магнітною смугою.

В Україні ж перші картки почали з’являтися лише у 96-му.

«Банки нашого міста, наше місто — це фінансовий великий центр, той же Приватбанк починав поступово свою клієнтоорієнтованість і впроваджував картки. Тому що картки — це все ж таки, перш за все, для людей з невеликим ощадженням. Але все ж таки масова карткова система — це вже 2010 роки. Тому що картка стає обов’язковим атрибутом і елементарним методом розрахунку в крамницях», — розповідає в. о. директора Музею історії Дніпра Світлана Павленко.

Та кредитки з магнітною смужкою швидко забулися через недовговічність. Їм на заміну прийшли чиповані.

«Перші були з магнітною смугою, і вони були досить погано захищені. Тому що будь-який зловмисник, який міг скопіювати цю магнітну смугу, міг зробити повну копію картки. З'явилися картки з чипами. Можливо, бачили вони схожі на сім-карті. Це більш просунута система захисту. У них знаходиться маленький комп'ютер, мінікомп'ютер, можна умовно сказати. Котрий дозволяє шифрувати всі дані. Там певні методи шифрування, які не дають зловмиснику отримати всі дані», — пояснює IT-фахівець Сергій Пирогов.

А ще фахівці кажуть: за номером картки можна визначити її "родовід". Перша цифра показує, до якої платіжної системи вона належить. Наступні три — це позначення банку, який її випустив. Решта — індивідуальний номер. При цьому він формується за спеціальним алгоритмом. І у двох поспіль створених карток номер відрізнятиметься не лише на одну цифру — він взагалі буде унікальним.

За 60 років еволюціонували дизайн та способи захисту кредиток. І зрештою картки заполонили весь світ.

«На сьогодні у світі близько 10 млрд карток емітовано. З яких близько половини є активними. В Україні це близько 60 млн, тобто в кожного українця як мінімум по 1,5 картки. З них активних близько 25 млн», — коментує президент асоціації “Дніпровський банківський союз” Володимир Косюга.

Зняти гроші, поповнити мобільний чи замовити квитки на Балі, цілодобово та у будь-якій точці планети. І все це тільки за допомогою маленького шматочка пластику. Якщо раніше це була лише фантастика, то зараз це нова ера диджиталізації платіжної системи. Та експерти запевняють: скоро навіть цей пластик стане віртуальним.

«Майбутнє за цим напрямом. Це якщо розглядати конкретно платіжні системи. Але загалом зараз іде великий рух у бік цифровізації всього й один із варіантів майбутнього: платіж через блокчейн. Це децентралізовані платежі, ваші гроші зберігаються не в якогось банку, який контролює і може заморозити рахунок, а ви самі розпоряджаєтеся. Вони знаходяться в децентралізованій системі, і у вас завжди є доступ до ваших коштів», — коментує IT-фахівець Сергій Пирогов.

Наші кредитки вже зараз є у телефонах і смартгодинниках. У Китаї та США заплатити можна навіть обручкою чи взагалі через фейс-айді. А у Швеції пішли ще далі — там користувачі карток почали вживляти собі чипи.

Реклама

Ніка Лобанська
Ніка Лобанська Кореспондент програми «Деталі». Досвід роботи журналістом: 5 років. Улюблені теми: Шоу-біз, кримінальні новини, діджиталізація, туризм.

Реклама