Під Дніпром збираються добувати ядерне паливо: люди вийшли на мітинг

02 серпня, 21:23
Фото из сети Интернет - фото 1
Фото из сети Интернет

Сотні людей страйкують проти видобутку ядерного палива на Дніпропетровщині.

Зайнятися розробкою уранових руд хоче приватна компанія. Написали людям повідомлення, а ті мовчати не стали. Сотні сільських жителів цього року вийшли на акцію протесту.

Миколаївка гуде. Тут ось-ось почнеться мітинг. На протест поспішає і Марія Кузьмівна. Бабусі 84 ​​роки і, — каже, — всидіти вдома сьогодні не змогла.

«Ми нікому не потрібні. Як ми самі не будемо боротися за своє життя, за нас ніхто не буде думати, ніхто», — говорить Марія Дрозенко, мешканка Новотаромского.


І бабуся, і весь народ обурені, бо кілька днів тому селянам прийшло повідомлення: документ, де написано, що приватна компанія з Миколаєва хоче добувати тут уран.

«Ну, як можна таку маячню чути, мурашки по тілу йдуть, коли саме тут — де легкі Дніпра, де рекреаційна зона — треба витягнути уранові руди, тобто все перекреслити», — обурюється Сергій Кулик, житель Миколаївки.


Люди переживають, що через видобуток ядерного палива тут зіпсується вода і ґрунт, і взагалі ця територія стане зоною екологічного лиха. Тому протестувати приїхали навіть фермери.

«В ройоні 10 кілометрів взагалі нічого рости не буде. Поля будуть накриті цим пилом, рослини не зможуть дихати і рости», — вважає фермер Олександр Неохайний.


На мітинг зібралися близько 300 осіб. Приїхали навіть із навколишніх сіл. Потім з'ясувалося: де саме будуть добувати уран, ще невідомо. У компанії лише припускають, де шукати поклади, а це величезна територія.

Дослідити хочуть Сурське родовище уранових руд. Планують вивчити територію навколо сіл Благовіщенка, Новотаромское, Долинське, Миколаївка, Сурське, шукати руду будуть також біля Світлогірська, Грушевки, Новотарасівки, Сурсько-Михайлівки, Маяків, Гайдамак і Вільшанки. І вже зараз в компанії попереджають: швидше за все потужності впритул підійдуть до сіл Миколаївка, Сурське, Маяк і Гайдамака. Але обіцяють, що ближче, ніж за 300 метрів до будинків, їх не буде.

Займатися вивченням цих територій, а отже і видобутком, планує компанія "Атомні енергетичні системи". Це перша в Україні приватна фірма, якій дозволили розробляти уранові родовища. Вони вже працюють у Миколаївській області. Добро на це дають в Державній службі геології та надр.

«По ділянці Сурське, у Дніпропетровській області, спеціальний дозвіл на проведення геологорозвідувальних робіт було надано в 2016 році. Україна за своїми запасами урану входить у 10-ку країн світу, і, власне, комплексна розробка цих запасів може повністю задовольнити потреби нашої країни. Це, власне, один із національних пріоритетів, які відображені в енергетичній стратегії України на період до 2035-го року», — заявив глава Державної служби геології та надр України Роман Опімах.


Журналісти 34 телеканалу хотіли зв'язатися з компанією "Атомні енергетичні системи". Написали запит, і через тиждень нам так і не відповіли. Все, що маємо - відписку сільським жителям: «Планується поетапне виконання ряду робіт, кінцевою метою якого є видобуток урану для виробництва ядерного палива для атомних станцій України, що зменшить залежність України від імпорту урану з-за кордону».

Отримувати хочуть від 100 до 300 тонн урану на рік. Для порівняння — найбільше серед європейських країн уран видобувають у Чехії — 300 тонн. Водночас у Румунії — 80. Крім цього, конкретики від компанії мало. Трохи знають і обласні чиновники.

«Ми самі ще не зовсім розуміємо, що сьогодні пропонує ця компанія. Це тільки початок, повідомлення — це тільки намір почати і там ще буде цілий звіт до того, що вони пропонують, яким методом, яким способом», — повідомив Сергій Березань, директор обласного департаменту екології та екологічних ресурсів.


Яким саме способом добувати уран, поки теж невідомо. У повідомленні написали: роблять ставку на метод свердловинного вилуговування. Якщо говорити дуже спрощено, будують якийсь "технологічний полігон". Там бурять глибокі свердловини — 50–70 метрів. Через них під високим тиском в землю заливають реагент: слабо-концентровану сірчану кислоту. Далі під землею проходить процес вилуговування і утворюється "технічний розчин", що містить уран. Потім, як великим пилососом, його піднімають на поверхню. Все це відбувається на "видобувному комплексі", але буває ще й "переробний", там з цього "технічного розчину" завдяки складним хімічним процесам діставати "жовтий кек" — урановий концентрат.

Цей метод популярний в Австралії, Казахстані та США. Експерти називають його найбезпечнішим для навколишнього середовища. До того ж він в 2,5 рази знижує собівартість сировини.

«Є різні способи видобутку урану. Це вважається найбільш дешевим і найменш витратним, тобто не треба великих інвестицій, важко окупаються і тривало окупні. Тому він широко використовується і впроваджується. Однак можуть виникнути непередбачені ризики і обставини, потрібно зрозуміти, що ми маємо справу з радіоактивною речовиною. Багато століть ми будемо відчувати наслідки від цього забруднення», — стверджує ґрунтознавець Василь Савосько.


Всі ризики для навколишнього середовища нам розповідають і навіть показують у "Дніпровській Політехніці". Перш за все, — каже еколог, — постраждають підземні води. Тому що далеко не всі кислоти будуть всмоктуватися назад. Може виникати така ситуація, коли розчину може бути легше пройти в бічні породи. Не обов'язково рухатися саме до цієї свердловини, вони можуть іти за межі рудного тіла і не потрапляти в зону всмоктування свердловини. Кислоти можуть легко потрапити навіть в наземні річки. Але і це ще не всі ризики.

«Після розробки будуть утворюватися порожнини. Треба також створювати відстійники, якісь шламонакопичувачі, це вже відповідно будуть певні питання, у нас дуже-дуже складно це зробити», — говорить Артем Павліченко, завідувач кафедри екології та захисту навколишнього середовища.


Щоб благання людей про скасування будівництва підприємства під Дніпром почули, є 20 днів. Висилаються зауваження, пропозиції, скарги і свої бачення в Мінекології. І перші листи там уже отримали.

«Зараз ми отримали десь близько 30 звернень громадян, скарг на цю діяльність і після завершення періоду вони будуть опубліковані на сайті. Безпідставне не врахування позицій громадськості є підставою для того, щоб потім суд скасував такий висновок. Практика показує, що зауваження громадськості надзвичайно важливі і вони враховуються», — заступник міністра охорони навколишнього середовища і природних ресурсів Роман Шахматенко.


Заспокоюють народ і в Міністерстві, і в добувній компанії: там людям обіцяють відрахування в місцевий бюджет, залучення інвестицій і робочі місця. Однак цього ніхто не вірить, а особливо — Марія Кузьмівна.

«А навіщо нам радіація ще більше, раз у нас однієї вже вистачає. У нас відстійник поруч, ми воду не можемо пити таку, як треба пити», — задає риторичне питання жителька Новотаромского Марія Дрозенко.

Хочете отримувати оперативні і важливі новини?
Підписуйтеся на наші канали і сторінки у соцмережах і приєднуйтеся до групи у Facebook : там у вас є можливість розміщувати особисті новини

Поділитися: