Під Дніпром за 133 млн гривень утилізують ракетне паливо, яке ніхто не займав 15 років

Під Дніпром за 133 млн гривень утилізують ракетне паливо, яке ніхто не займав 15 років - фото 1

В ангарах Павлоградського хімічного заводу перебуває 1 800 тонн ракетного палива.

133 мільйони гривень з держбюджету виділять Павлоградському хімічному заводу. Там досі зберігається ракетне паливо, яке потрібно було утилізувати понад 15 років тому. На скільки вистачить коштів і коли на заводі планують почати утилізацію, дізнавався кореспондент 34 телеканалу.

Це перший ступінь бойової ракети. У ньому близько 50 тонн палива. За щільністю воно нагадує канцелярську гумку. Зараз пальне готують до утилізації, оскільки зберігати його далі — небезпечно.

«Ті ракети, які потрапили до нас на утилізацію, зберігаються понад 20 років після того гарантійного терміну і являють собою небезпеку загоряння і вибуху», — повідомляє Євген Устименко, технічний директор Павлоградського хімзаводу.


Спочатку пальне необхідно вимити з цистерни. На вичищення речовини з однієї такої міри йде до 40 днів, — розповідає керівник ділянки Олександр. Утім, увесь процес — автоматизований. Контролювати його може лише одна людина.

«Весь технологічний процес проходить без присутності людини. Допоміжні операції проводяться тільки — налаштування модуля переміщуваної штанги. Процес контролюється лише з пульта. Оператор контролює параметри з пульта без присутності людини в цій будівлі», — розповідає в. о. начальника виробничої дільниці Олександр Криштопа.

Підземним переходом ідемо до наступного цеху. В ньому вилучене паливо перемелюють на дрібні частинки.

«Компоненти, які можна звідси отримати, сировинні ресурси, можна після переробки використовувати при приготуванні того ж ракетного палива. А водні ресурси, які залишаються, використовуються у промислових цілях», — ділиться Євген Устименко, технічний директор Павлоградського хімзаводу.

Утилізувати паливо почали більше 15 років тому, але через брак коштів — закінчити повністю не змогли. Зараз на підприємстві зберігається 38 ступенів. А це близько 1 800 тонн ракетного палива в ангарах підприємства.

«Ми контролюємо температуру і газовиділення у кожному ступені, і коли температура піднімається вище, ніж 32 градуси в цій мірі, ми забираємо її на утилізацію, не доводячи до гріха. Для того, щоб забезпечити безпеку палива при утилізації, ми повинні продовжити його життя якомога довше для того, щоб безпечно його переміщати вертикально, горизонтально. І утилізувати, зокрема», — пояснює Леонід Шиман, генеральний директор Павлоградського хімзаводу.


Цього року з держбюджету виділили 133 мільйони гривень, яких вистачить на утилізацію тільки чотирьох таких ступенів.

«Ми повинні закінчити роботу, яку планували робити 12 місяців, цього року, протягом семи місяців. Тому, ми набираємо зараз 10 змін. І будемо цю роботу виконувати, починаючи з червня», — розповідає Леонід Шиман.


Утилізувати паливо почнуть, щойно держава перерахує виділені гроші. Транш очікують найближчими тяжнями. А ось для того, щоб знищити всі залишки палива, потрібно понад мільярд гривень, — кажуть на підприємстві.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.