Течія заблокована: одну з річок на Дніпропетровщині перегородили кам'яними брилами

19 жовтня, 19:20
Течія заблокована: одну з річок на Дніпропетровщині перегородили кам'яними брилами - фото 1

Щоб прибрати кам'яну гору, жителі звернулися до поліції і селищної ради. Втім, там відмовили.

Було водоймище і не стало. Річку Заплавку, що в Царичанськом районі, перегородили кам'яними брилами. Гребля повністю заблокувала течію. Замість струмочка, який восени щоразу наповнюється опадами, тепер болото, поросле ряскою і очеретом. Хто автор цієї роботи? І чи дійсно річка нині під загрозою повного висихання?

Очерет, мул і стояча вода. Ось так зараз виглядає колись 30-кілометрова притока Орелі — річка Мокра Заплавка. Жителі прилеглих сіл згадують: щоосені й навесні водоймище тут виходило з берегів. Середня ширина цієї частини 15–25 метрів. Та через відсутність опадів річка за останні 2 роки звузилася вдвічі. Утім не лише через клімат.

Через насип один бік ріки більш-менш заповнений водою, інший — буквально перетворився на болото. Аби прибрати кам'яну гору, жителі звернулися до поліції і селищної ради. Утім, там відмовили.

«Сказали, що на всі ці перекати є відповідні документи, нічого вони не порушують, а допомагають річці стримувати воду», — розповідає житель Царичанки Олег Чорнобривець.

Про ці перекати знають і місцеві екоактивісти. Кажуть: проєкт із порятунку Орілі та Заплавки узгоджували з головою облдержадміністрації. Як саме подібні насипи можуть врятувати річку від зневоднення — спробували пояснити.

«Я вас зараз поведу далі. Півтора кілометра. І ви подивитесь, як бобри побудували дамбу. Вони річку Заплавку перекрили повністю і направили старе русло в ліси. Звідси три кілометри — ви будете приголомшені: річка з берегів виходить», — пояснює місцевий екоактивіст Микола Мурчич.

Дійсно, за декілька кілометрів, поруч із бобровими греблями, річка виходить із берегів. Утім, лише по один бік заплави. По інший — застояне мілководдя з ряскою і відсутність течії. Та навіть в управлінні екології так званий бобровий принцип збереження води у руслі виправдовують.

Таких насипів на Орілі та Заплавці декілька. Проєкт і сама забудова обійшлись обласному бюджету в 60 млн грн.

«Якби не було наших перекатів, взагалі б у річці Заплавка не було б води. Вона б розподілилася по руслу маленьким струмочком і випарувалася», — повідомляє Ігор Потапенко, заступник начальника обласного управління водних ресурсів.

Та вчені з цього приводу геть іншої думки. Мовляв, під час засухи греблі оголяються. І річка ділиться на множинні озера. Течія в них повністю зупиняється. Тож екологи побоюються, що з часом таке водоймище може перетворитися на болото.

«Йде накопичення донних відкладень, іде втрата підземного живлення. Сольовий склад змінюється в гірший бік, на жаль. Флора змінюється, і річка переходить в такий болотний тип. У тій же Канаді існують навіть програми з ліквідації бобрів, з локалізації їхньої діяльності, з переселення. Тому що дуже багато неприємних речей від їхньої бурхливої діяльності», — розповідає Василь Андрєєв, завідувач відділу Інституту проблем природокористування та екології НАН України.

І додає, що є інший спосіб запустити воду в річку — прибрати великі сільськогосподарські дамби. І головне — чекати опадів та весняної відлиги. А ось бобровий метод для підняття рівня води — просять не повторювати. На річку ці гризуни впливають украй негативно.

Поділитися: