НКРЕКП хоче віддати гроші "зелених" електростанцій іншим компаніям

13 січня, 14:41
НКРЕКП хоче віддати гроші "зелених" електростанцій іншим компаніям - фото 1

Державний оператор "Укренерго" спеціально взяв позику, щоб повернути кошти ВДЕ.Ще до пандемії коронавірусу Президент України Володимир Зеленський на Всесвітньому економічному форумі в Давосі давав слово політичним лідерам, керівникам великого бізнесу та журналістам всього світу: для інвесторів — райдужні перспективи. Але через рік інвестори, які ще до інавгурації Володимира Зеленського вклали гроші в українську екологічно чисту генерацію, згортають проєкти і готуються до арбітражів.

«‎Зустрічі з іноземними партнерами закінчуються тим, що нам показують дії НКРЕКП, де говорять: "Шановний Олег, про які нові об'єкти може йти мова?"»‎, — сказав власник компанії “TeslaEnergo” Олег Грамотенко.


Нині Олег Грамотенко марно вмовляє іноземних бізнесменів дати ще трохи грошей, бодай, вже на проєкт, що існує.
Через таку ситуацію інвесторів до України тепер не заманиш, як чорта до ладану.

«Сектор відновлювальної енергетики — це один із трійки найкращих секторів України, які приваблюють іноземних партнерів. Зараз, на жаль, ситуація недобра. Попри амбітні заяви президента Зеленського. Питання до України: "Чи залишиться ситуація такою й надалі? Чи будемо бачити поступові покращення?"», — каже представник компанії “NBT” в Україні Магнус Йогансен.


Ледь жевріє майбутнє для всіх виробників екологічно чистих кіловатів. Їхнє світло ми вже спожили, а грошей за нього вони отримали лише половину. Для повернення боргів уряд влітку 2020 року вмовив виробників чистих кіловатів продавати товар за нижчим "зеленим" тарифом. Підприємці згодилися на компроміс, ще й пообіцяли почекати. Для повернення боргів підприємство "Укренерго" оформило кредит.

«Комерційні умови договору ми не можемо розголошувати. Ми залучили кредитні кошти, щоб погасити заборгованість перед Гарантованим покупцем. Куди саме будуть розподілені направлені кошти Гарантованим покупцем належить до компетенції Гарантованого покупця», — пояснив член правління “Укренерго” Максим Юрков.


Для держави це шанс розплатитись за світло. Але посадовці НКРЕКП зажадали розпорядитися позикою на свій розсуд — передати її, наприклад, “Енергоатому”. Попри обіцянки, меморандуми, компроміси і, навіть, попри те, що закон їм такого не дозволяє. Рішення НКРЕКП очікує весь енергоринок, й іноземні інвестори — теж.

«У нас драматична трагікомедія склалася. Мама з татом ходять на роботу, весь рік працюють. І на день святого Миколая тато з мамою хотіли дітям зробити подарунки. Так ось, святий Миколай у вигляді НКРЕКП каже: "Ви знаєте, ви погано себе вели весь рік, тому ми грошей не дамо". І ваші діти залишаться без грошей», — іронізує Олег Грамотенко.


Чекати гроші нескінченно довго не може жодне підприємство. От і "зелена" енергетика в Україні просто не матиме змоги надалі працювати задарма. Що буде з боргами за "зелене" світло, залежить від рішення чиновників та слова президента Володимира Зеленського, який гостинно запрошував інвесторів.

Поділитися: