Ані пенсії, ані соцвиплат: хто ризикує залишитися без копійки в старості?

24 січня, 18:08
Ані пенсії, ані соцвиплат: хто ризикує залишитися без копійки в старості? - фото 1

Якщо не відпахав 28 років, від держави тепер — ні копійки. Що робити тим, хто не заробив на старість?

Не світить пенсія? А відтепер ще і соціальна допомога! Держава більше не дасть жодної копійки тому, хто не встиг накопити 28 років стажу. Таке рішення Уряду діє з першого січня. До того ж розраховувати на соціальну виплату тепер можуть лише малозабезпечені віком від 65. Тоді, як раніше гроші давали усім, хто не мав достатньо стажу. Чого ще чекати від пенсійної реформи у 2021-му? Та що робити тим, хто не заробив на старість?

Мінімальна виплата пенсії в Україні на сьогодні — 1760 гривень. Та й на неї мають право далеко не всі.

Для отримання статусу "пенсіонер" вам повинно виповнитися 60. Це стосується як чоловіків, так і жінок. Обов’язкова умова — мати щонайменше 28 років страхового стажу — інакше кажучи, офіційної роботи. І якщо зараз — 28, то наступного року треба буде накопичити вже 29. І так до 2028-го, поки не "назбираєте" 35 років стажу.

Тетяна Рюриківна — новоспечена пенсіонерка. Жінка якраз встигла накопичити 28 років стажу. Зізнається: змолоду пенсією не дуже й переймалася. Та "золотий" вік підкрався непомітно.

«Особливо я про це не замислювалася, тоді все було стабільно, закони не змінювалися, але зараз я стежу за тим, щоб моя дитина стежила за своїм пенсійним стажем, інакше до 65 років вона залишиться ні з чим і буде отримувати не гідну пенсію, а соціальну виплату», — говорить пенсіонерка Тетяна Чоловська.

Та й на соціальну допомогу вже розраховувати не варто. Так вирішив Уряд. Із першого січня держава більше не платитиме тим, хто занадто мало працював. Тепер гроші можна отримати лише за певних умов, — кажуть у департаменті соцзахисту.

«Треба мати три умови, щоб тобі призначили цю допомогу. Перша — тобі вже виповнилося 65 років. Друга — ти не отримуєш пенсію в органах пенсійного фонду, оскільки не маєш права на неї, і третє, ти повинна бути малозабезпеченою людиною. У Дніпропетровській області отримувачів допомоги, у яких немає права на пенсію, близько 12 000», — каже начальниця обласного відділу соцдопомоги та пенсійного страхування Тетяна Полєхіна.

Утім, якщо ви не накопичили достатньо стажу, його завжди можна докупити. Щоправда, за один рік "псевдороботи" доведеться викласти чимало.

Дізнатися, скільки років вже є у скарбничці, та навіть прорахувати свою майбутню пенсію можна самостійно. Якщо з українцями 60+ усе більш-менш зрозуміло, то чого ж очікувати нам — тим, кому до пенсії кілька десятків років. Прогнози Уряду — невтішні.

«Держава через 15 років не зможе виплачувати пенсії, якщо не проводити якісної пенсійної реформи. Нація старіє. Є проблема з людським капіталом. Україна як частина старої Європи не відтворює своє населення. Це звичайна математика й економічна демографія», — говорить Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Як вихід, держава пропонує накопичувальну пенсію. Ідея не нова. Та навіть не добре забута. Про неї говорять щороку. Та от реалізувати — ніяк не виходить.

«Дуже важливо, щоб людина мала можливість сама собі виплачувати пенсію в майбутньому і відкладати для цього свої грошові кошти. Звідки брати ці кошти, якщо у нас локдаун, люди втрачають робочі місця, люди втрачають прибуток, і у них немає можливості не те, що думати, що про день завтрашній, у них немає можливості думати про день сьогоднішній», — каже економічний експерт Кирило Огданський.

Такій перспективі — мати накопичувальну систему — не дуже радіє Дмитро. Чоловікові — 35 років. Каже: на пенсію в майбутньому і не розраховує. Тому зараз віддавати гроші державі не хоче.

Та все-таки у 2021-му Уряд планує поетапно підвищувати пенсії. Але це реально тільки коли країна вийде із кризи та локдауну, — кажуть економісти. Бо якщо не буде робочих місць — не буде податків. А отже — і пенсій.

Поділитися: