Незабаром електроенергія для населення здорожчає

03.12.2020, 19:58
Незабаром електроенергія для населення здорожчає - фото 1

90 копійок і навіть 1,68 гривні — надто мала ціна, — переконані у Міненерго.

Тож, скільки коштуватиме з нового року світло? Квитанції та калькулятор. Керівниця єдиного на чотири села відділення "Укрпошти" рахує, скільки кому треба заплатити за комірне.

«У середньому 300–400. Ну найменша буває 20, 30 гривень. А найбільші — і 2 000», — розповідає Олена Сахно, начальниця пересувного відділення "Укрпошти" в селі Новий Корогод.

 

Із грошей від людей до виробників кіловатів, електростанцій, доходить мізер, — запевняють у Міненерго.

«Побутовий споживач платить за електричну енергію виробнику 1 копійку. Сумарна доставка вартує 1,03 гривні, а середньозважена ціна одної кіловат години для побутового споживача за останні два місяці статистично становить 1,04 гривні. По суті оплачується виключно поставка», — пояснює Юрій Бойко, в. о. міністра енергетики України.

Та з грудня доставка світла дорожча на 7 копійок — вирішив Нацрегулятор. Ми ж платимо, як і раніше. Виробники мусять продавати кіловати собі у збиток. Держава змушує — парадокс. Без грошей уся атомна генерація. І це катастрофа європейського масштабу, — вже помітили закордоном.

Державні виробники "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зобов'язані продавати електроенергію за низькою ціною, визначеною Постановою про покладання спеціальних зобов’язань, ухваленою Урядом. Це заважає розвитку конкуренції і може вплинути на безпечну експлуатацію електростанцій, особливо атомних.

У травні Уряд затвердив програму, як рятувати економіку під час корона-кризи. В одному з пунктів ішлося про ціну на кіловати для населення.

Перегляд тарифів на електроенергію, що відпускаються населенню. Удосконалення механізму (ПСО), покладання спеціальних зобов'язань на ринку електроенергії. Ще півроку про підвищення ніхто не говорив. Аж ось — маємо.

«Стоїть об’єктивна необхідність перегляду підходів до формування тарифів для побутових споживачів», — ділиться Юрій Бойко.

А підхід уже десятиліття один — підприємства платять більше, люди — менше. І тим, кому держава хоче допомогти, мала б дати гроші з бюджету, а не забирати їх у промисловості.

«Низькі тарифи для населення вигідні більш заможним верствам. Тарифи повинні бути обовязково обґрунтовані для абсолютно всіх категорій споживачів. Для незахищених верств населення повинні бути дотації у грошовому вигляді», — розповідає Іван Плачков, голова ради Всеукраїнської енергетичної асамблеї.
«Ніде у світі населення не вітає факт підвищення тарифу, але потрібно просто розуміти, якщо ми створюємо систему дисбалансів оцим кроссубсидування, то ми вбиваєм власну економіку», — ділиться експерт з економічних питань Борис Кушнірук.

Вбивати чи рятувати — Міненерго до кінця тижня обіцяє сказати, що і по чому світитиме для нас у кінці цього тунелю. Але до січня платимо по-старому.

Поділитися: