Нерухомість, криптовалюта та акції – популярні способи зберегти заощадження, — експерти

22 листопада, 19:54
Куди вкладати гроші? - фото 1
Куди вкладати гроші?

Лише 6% українців довіряють національній валюті. Такі дані опитування компанії Research & Branding Group. Економісти кажуть: в часи економічних та політичних негараздів така ситуація вже звична і раз на десяток років трапляється. Як зберігати кошти надійніше, та куди вкладати зароблене?

Економічна криза, світова пандемія, яка змусила найміцніші економіки планети затягнути паски, а в Україні — ще й зміна керівництва Нацбанку. Усі ці події цьогоріч змусили нашу економіку хитатися, а гривня просідала вже кілька разів. Економісти додають: серйозні політичні та економічні катаклізми нашу країну спіткали ще на початку 2020-го. Із наслідками весняного локдауну наша фінансова система не впоралася й досі.

«Починаючи з пандемії, перших карантинів, нашого локдауну з березня місяця економіка у кризовому стані, хоча і до цього вона з попередньої кризи до кінця не вийшла, у нас був стан стагнації а не зростання», — говорить Михайло Крапивко, економічний експерт.

Усе це провокує недовіру до нацвалюти. Так, за даними жовтневого опитування компанії Research & Branding Group, лише 6% українців надають перевагу гривні, євро обирає 21%, а от долару довіряє майже половина опитаних. Водночас 14% громадян не вважають надійною жодну валюту.

Аби заохотити українців зберігати заощадження у нацвалюті, у державних банках ставку за гривневими депозитами зробили вищою, ніж на долар. Якщо за українську гривню дають до 10% річних, то за долар отримати можна трохи більше ніж 1,7%, а за євро — 1,04% .

Та не лише валюту як спосіб захистити своє обирають українці. Саме в часи економічних криз люди починають вкладати у банківське золото, нерухомість і популярні зараз фондові ринки, — кажуть економісти.

«Будь-яка криза підштовхує до того, що бізнес намагається зберегтися, захеджирувати, застрахувати свої ризики на майбутнє, вони йдуть у будь-які активи, які можуть бути стабільними як нерухомість, або досить ліквідними як валюта, або досить прибутковими як золото, тому що золото в таких випадках зростає», — говорить Володимир Косюга, президент асоціації "Дніпровський банківський союз".

Через це, — кажуть експерти з нерухомості,— на ринку зараз бум. Особливо на дешеві та негабаритні помешкання. Аби зберегти заощаджене — дніпряни купують квартири.

«Є люди у яких не одна квартира, а 3,4,5, при цьому ці гроші вони збирають. Люди купили квартиру 3 роки тому, назбирали на оренді, прийшли і ще одну купили, вигідно! І це основна група продажів наразі у Дніпрі», — говорить Сергій Логутенко, експерт національної асоціації брокерів.

Крім того, не так давно з'явилася ще одна можливість зберігати кошти. Кілька років тому на піку популярності був ринок криптовалюти. Тобто люди купували цифрові гроші, чекали, поки їхня вартість зросте, продавали й отримували прибуток. Зараз такий спосіб заробітку знову набирає обертів.

«У криптовалюті потрібно однозначно розбиратися, люди які просто щось чули, це не для них варіант. У вас повинні бути якісь основи знань трейдингу, якщо ви хочете на цьому заробляти, якщо це як вкладення на довгу перспективу — це можливо. Можна купити і чекати. Але це цифрове дуже часто люди втрачають просто ключі від своїх гаманців і просто втрачають гроші», — говорить Сергій Пирогов.

А ще українці взялися купувати акції закордонних компаній. І експерти вважають це одним із найбезпечніших способів зберегти гроші. Та й тут варто бути обережним і попередньо вивчити фондовий ринок, — кажуть фахівці.

«Дозволяють не тільки придбати і зберегти, а й придбати та примножити свої ресурси досить швидко», — говорить Володимир Косюга, президент асоціації "Дніпровський банківський союз".

Та головне, — підсумовують експерти, — як не парадоксально, та надійність гривні залежить від наших із вами внесків, бо якщо ми обираємо іноземну валюту як спосіб зберігання грошей — обіг гривні зменшується, а отже, вартість її падає.

Поділитися: