Не про квіти та сковорідки, а про боротьбу права: як правильно святкувати 8 березня?

07 березня, 18:17
Не про квіти та сковорідки, а про боротьбу права: як правильно святкувати 8 березня? - фото 1

Уже цього понеділка в українських містах пройдуть мітинги. У Дніпрі  збираються о 12-тій у парку ракет.

Не про квіти та сковорідки. А про боротьбу за рівні права. Уже завтра відзначатимемо 8 березня. Чоловіки даруватимуть жінкам букети та увагу. Утім, сотню років тому цей день мав зовсім інше значення. Як і сама жінка, відігравала зовсім іншу роль. До речі, вона змінювалася кожні двадцять років.

Бахромчасті, піоноподібні, округлі чи гострі. Тут, у квітковому комплексі, понад 30 сортів тюльпанів. Продавці кажуть, створюють не просто букети, а цілі композиції. І додають, серед квітів тюльпани — найкращий подарунок до 8 березня.

"Можна купувати квіточки, як міксами, так і в одиночному кольорі. Дуже яскраво виглядає, хочеться весни, хочеться сонця. Можна з ірисами взяти, весна, можна з мімозкой взяти, і з трояндами робимо", - пояснює директор квіткового комплексу Юлія Акулова.

Скільки тут тюльпанів — не перерахувати. Продавчиня каже, понад 3 тисячі. Їх привезли з Голландії, Польщі, України.

Продавці діляться, тюльпани, як і минулого року, коштують від 20 до 35 гривень за квітку. Така ж вартість і на ринку. Утім в перший день продажу, у п'ятницю, — ажіотажу не було.

"Чоловіки зараз на підприємства купують, корпоративи, швидше за все. Жінки зараз в школи і садки купують", - говорить продавчиня Наталія Гончар.

8-ме березня — це свято весни, тюльпанів та жіночності. А почалося все з мітингів в Америці та Європі. На площі вийшли понад мільйон людей. Сама Історія міжнародного жіночого дня зароджується у перші десятиліття 20-го сторіччя. Коли демонстрантки виступали за мир та свої виборчі права.

"Радянські історики виводили початок традиції відзначення міжнародного дня жінок з великої демонстрації 23 лютого 1917-го року, коли були загиблі серед демонстранток", - пояснює заступниця директора історичного музею ім. Д. Яворницького Валерія Лавренко.

Відтоді і почали відзначати цей день. Як боротьбу за рівні права жінок. Утім за новим календарем згадуємо ми про нього не 23 лютого, а 8 березня.

"8 березня в 1932-му це не те саме, що 8 березня 1967-му. І абсолютно не те саме, що 8 березня в 1988-му", - додає Валерія Лавренко.

Чому кожні 20-30 років значення 8-го березня - змінювалося? Зокрема, у 1930-х роках радянська влада заганяла мітинги в урочисті зали. Тоді у жінки було всього три ролі – ударниця, колгоспниця чи робітниця.

У шістдесятих — в післявоєнний час – на перше місце виходить роль жінки-матері.

А у вісімдесятих – цей день стає святом весни, тюльпанів та жіночності.

"90% статей про те, що завезли тюльпани, чоловіки — купуйте пилосмок для своєї дружини. Це такі шаржі, доволі неприємні", - каже Валерія Лавренко.

Уже пройшло 46 років, як ООН впровадила міжнародний жіночий день. Утім проблеми дискримінації – актуальні і досі, каже феміністка Ольга Полякова.

"Є проблема зґвалтувань і сексуального насильства в арміях, є проблема, наприклад, того, що під час ковіду більше хатня робота, забота про рідних впала на плечі жінок. Більше жінок опинилися без роботи, ніж чоловіків", - розповідає засновниця громадського руху Gender Stream Ольга Полякова.

І додає, нам потрібно близько 140-ка років для того, щоб досягти гендерної рівності. Такі дані міжнародного дослідження. Психологи ж сподіваються, що руйнування стереотипів займе близько 20-ти.

"Зараз я так бачу, що молодь все ж таки будує відносини якось по-іншому, я спершу бачу тебе як людину, як особистість, а надалі все решта", - пояснює психолог Ольга Гриценко.

Експертки наголошують: 8-ме березня нині важливо сприймати не просто як свято. Це День, у який згадують про боротьбу жінок за свої права.

Уже цього понеділка в українських містах пройдуть мітинги. У Дніпрі збираються о 12-тій у парку ракет. Феміністка Ольга Полякова розповідає: хочуть донести те, що про жінку важливо згадувати щодня, а не лише 8-го березня...

"Нехай приїде і допоможе їй в хатній роботі, нехай цілий тиждень буде за неї прасувати, готувати їжу, а не один день. Нехай кожного дня на рік ця людина буде підтримувати жінок в колективі не тим, що казати — ви такі красиві, а мотивувати і акцентувати увагу на їх професійних якостях", - розповідає засновниця громадського руху Gender Stream Ольга Полякова.

Та для Костянтина 8-ме березня — це у будь-якому разі зайвий привід потішити своїх жінок. Передусім квітами.

"Це один з найбільш таких світлих, теплих весняних свят. Звичайно, жінки в таке свято, звичайно їм дуже приємна увага і звичайно вони виглядають дуже красиво, квітуче”, - додає покупець Костянтин Ошепков.

 

 
Поділитися: