Назбирати на пенсію: кожного працюючого можуть змусити відкладати собі гроші на старість

04.12.2020, 20:45
Назбирати на пенсію: кожного працюючого можуть змусити відкладати собі гроші на старість - фото 1

У Парламенті вже лежить законопроєкт про накопичувальну пенсійну систему.

І ніби справедливо: що зібрав, те й отримав. Та автори продумали не усе. Чому деякі роботодавці просто не виживуть і не допоможуть людям забезпечити «щасливе пенсійне майбутнє» - читайте далі.

Кожен робочий день Владислава сповнений ароматом кави. Готує її з ранку до вечора. Хлопцеві двадцять шість. І на що житиме у старості – не замислюється.

Та невдовзі Владиславу і всім, хто працює, доведеться таки дбати про гроші на потім. Парламент хоче змінити пенсійну систему.

«Це другий рівень накопичувального страхування. Ви будете свої власні кошти відраховувати на своє власне пенсійне забезпечення», - повідомляє Галина Третьякова, голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту ветеранів.

Тобто з кожної зарплатні доведеться віддавати частину до спеціальних Пенсійних фондів. Для нас із вами – найменший внесок – один відсоток від заробітку, роботодавець завжди платитиме на 1 процент більше. Тобто – мінімум 2 відсотки.

Керівник кав’ярні, де працює Владислав – не у захваті. Для нього це додаткові витрати.

«Дуже сумно, якщо чесно. Так як ми даємо робочі місця. Намагаємося, щоб наші люди працювали розвивалися. І тут уже з боку знову ж держави нас тиснуть», - розповідає Ростислав Залевський, керівник столичної кав’ярні.

Нова пенсійна система хоч і на часі, та має бути реальною, кажуть самі нардепи.

«Вирішує проблеми накопичення, але при цьому дуже велике навантаження дає на плечі бізнесу», - ділиться народний депутат України Муса Магомедов.
«Не ціною навантаження на бізнес. Бо сьогодні і так підприємствам, суб’єктам господарювання надзвичайно важко в нинішніх економічних умовах», - розповідає народний депутат України Олексій Гончаренко.

Експерти кажуть, – якщо запроваджувати нові платежі, то варто було б урізати внески до старих фондів.

«Ми зменшуємо на відповідний відсоток єдиний соціальний внесок, наприклад, на 2 відсотки. Відповідно 1 відсоток ми зменшуємо податок на дохід фізичних осіб. І таким чином ми не збільшуємо оподаткування ні одних, ні других це з одного боку. Але з іншого боку запроваджуємо механізм другого рівня пенсійного забезпечення», - повідомляє економічний експерт Василь Фурман.

А ще потрібні гарантії, що недержавні Пенсійні Фонди врахують інфляцію протягом усіх наступних років та переіндексують внески. Наразі цього у законопроєкті немає, тож гроші можуть перетворитися на папір. До того ж люди мають бути упевнені, що приватний фонд не зникне разом із коштами – переконаний ексміністр економіки Тимофій Мілованов, який уже давно збирає собі на пенсію.

«Держава має чітко це на робочому рівні відпрацювати, щоб вони були прозорі, некорумповані, і щоб їм довіряли. Не достатньо просто зробити гарний фонд. Ще потрібно все суспільство переконати, що цей фонд працює добре, щоб до нього з’явилась довіра», - ділиться Тимофій Милованов, міністр економіки (серпень 2019 – березень 2020).

Бариста Владислав розбиратись у пенсійній системі не хоче – не вірить.

«Я не заробляю стільки грошей, щоб платити податки, ще кудись вкладати у фонди. Краще свій бізнес якийсь розвивати», - розповідає бариста Владислав Кухтій.

Як впроваджувати зміни системи так, щоб гроші майбутніх пенсіонерів примножувались – депутати, урядовці, бізнес і прості українці мають ще домовитися. І прописати багато механізмів. Бо ж і для людей, і для підприємств нові правила мають бути вигідними та реальними. Щоб Владислав і такі, як він, у це вірили.

Поділитися: