На Одещині через недогляд батьків шестирічний хлопчик отруївся алкоголем

На Одещині через недогляд батьків шестирічний хлопчик отруївся алкоголем - фото 1

Чому наші діти випивають? І як ми самі їх до цього підштовхуємо?

Збирав на кладовищі цукерки та пригостився горілкою. На Одещині через недогляд батьків шестирічний хлопчик отруївся алкоголем. Тим часом у Дніпрі за травневі свята 3 випадки дитячих інтоксикацій спиртним. Це учні сьомих та восьмих класів. І поки їх рятують у реанімаціях, у наркодиспансері лікують тих школярів, які вже мають залежність від алкоголю. Чому наші діти випивають? І як ми самі їх до цього підштовхуємо?

Який алкоголь на смак, сучасні діти знають вже у 5 класі… намагаються самоствердитися, а спроба випити нерідко закінчується реанімацією.

Вечір. Фестивальний причал. На набережній міста збирається молодь. Знайти компанію для алкогольної бесіди не проблема. Підліткам на вигляд років чотирнадцять. У руках тримають пиво.

За цим спостерігає пані Юлія. Її доньці – 10 років. Утім дівчинка каже, серед її однолітків розмови про випивку вже лунали.

"Для жарту розповідали, що ми п’ємо, ми напилися, сп’яніли. Раніше там, коли я бачила, як люди п’ють алкоголь, мені було цікаво, навіщо вони це роблять, і чому такий ефект. У нас є урок основи здоров’я. Там нам розповідають про шкоду алкоголю. На мою думку, це не найобхідніша річ", - каже школярка Поліна Мельниченко.

Сама Юлія впевнена, про алкоголь з дітьми треба розмовляти змалечку. Утім перший випитий келих має бути після шістнадцяти років.

"99% що прийде такий момент, коли вона вип’є більше, ніж потрібно. То я б хотіла, щоб це відбулося вдома або при мені. Коли вона зрозуміє всі мінуси стану, коли ти не можеш себе контролювати, щоб вона не залишилась 1 на 1 з вулицею", - говорить мати підлітка Юлія Меньниченко.

Чи не кожен четвертий підліток хоча б раз у житті був п’яним. Такі дані дослідження ЮНІСЕФ за 2018 рік. Зокрема, в 10-річному віці напивалися 6 відсотків дітей. У 17 років майже половина школярів знає, що таке – бути під градусом. Загалом спиртне куштували близько 40-ка процентів неповнолітніх. Серед 10-річних таких понад 13-ть відсотків, а серед 17-річних – 62.

9-го травня до лікарні Дніпра привезли чотирнадцятирічну дівчину. Діагноз — алкогольна кома. Її знайшли непритомною перехожі на зупинці.

Уже наступного дня до реанімації потрапляє ще одна дитина – восьмикласник. Хлопець повернувся додому під градусом та з порізаними руками.

"Були прояви алкогольної інтоксикації в різного ступеня їх тяжкості. За цей рік було 9 дітей з алкогольним сп'янінням. За минулий - близько 35-ти", - розповідає завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії дитячої лікарні №6 Володимир Дорошенко.

У підлітків залежність формується набагато швидше, ніж у дорослих, пояснюють фахівці. Якщо перший досвід зазвичай закінчується отруєнням, то з другої спроби виникає поступове звикання. І вже скоро тверезий стан стає для них …дивним.

"Чому дитина йде в алкоголь? Він хоче створити новий світ. Той світ, в якому йому комфортно, в якому його не напружують, де він не напружується. Дитина намагається втекти від контролю. Він іде в запій. Каже, «ви мене не контролюєте». Легкодоступність - раз. Некотрольность грошей, фінансів, які їм дають батьки-два. Немає зайнятості у дітей. Дитина шукає драйву. Він знаходить самий доступний спосіб, антидепресант від депресії, від переживань - це алкоголь", - пояснює психолог Іван Ситник.

Це реабілітаційний центр для залежних від алкоголю та наркотиків. Сьогодні тут лікують чотирьох дітей. Фактично виводять із запою.

Нинішнім пацієнтам 13 та 14 років. Тут опинилися після реанімації з букетом симптомів: печІнкова недостатність, хвороби нирок та серця. Наркологи кажуть, для дитячого організму кожна пляшка може стати фатальною.

"Підліток може померти. Настає глибоке оглушення, порушення свідомості, порушення діяльності всіх внутрішніх органів. Все індивідуально. Якщо дитина субтильна, виснажена, їй досить пляшки пива, щоб отримати глибоке отруєння", - говорить завідувач відділення обласного психіатричного центру з лікування залежностей Олег Поворотній.

Залежність може виникнути від пляшки пива чи слабоалкоголки, такої популярної серед молоді, застерігають фахівці. Втім і їх регулярне вживання впливає на нервову систему, яка ще не сформована. Починається деградація.

"В першу чергу це тривожний, депресивний розлади. Це втрата пам'яті, амнезія. Тому що виснажується кора головного мозку. Це отруєння мозку, отруєння нервової системи. Як результат - це органічні ушкодження, які не піддаються лікуванню", - пояснює психолог обласного психіатричного центру з лікування залежностей Ганна Денисова.

"Давай спробуєш, я тобі наллю, краще вдома це зробимо, спробуєш алкоголь тут, а не в гаражах".

Ця фраза — популярна серед батьків. Її дитина сприймає як посвячення у доросле життя, - кажуть психологи. Тому дозволяти пити спиртне у ранньому віці, аби втамувати цікавість – не радять.

"Якщо батьки дозволяють дома, то чому не можна за межами цього будинку робити те ж саме? Потрібно розуміти, що ви вкладаєте в цю фразу: тобі вже можна, Випий тут. Навіщо? Навіщо йому пити взагалі?" - говорить психолог Катерина Шелест.

Дитяче шампанське на свято – теж помилка. Це ніби імітація ще недоступного спиртного, пояснюють фахівці.

"Ми словами можемо говорити: алкоголь - погано, але якщо свята - ставимо його на стіл. Дитина не розуміє. А в чому взагалі суть. Мені кажуть погано, а самі роблять, що погано. Тобто можна робити так, як не треба? Якщо в ній прийнято алкогольні напої - важливо прищеплювати культуру вживання. Якщо він бачить, що це все відбувається красиво, нормально, легко, без зайвого напруження, дозовано - дитина так це і буде сприймати", - додає Катерина Шелест.

А ще серед причин того, що діти випивають – приваблива реклама про яскраве життя з чаркою.

"Тобто той же Інстаграм – люди які розміщують там рекламу алкоголю – ніяким чином не можуть запобігти перегляду дітей. Будь-яка дитина, яка може тримати телефон – вона буде стикатися з тією рекламою", - підкреслює керівник рекламної агенції Максим Гольдін.

До того ж купити спиртне неповнолітньому – справа не зі складних. Від початку року поліція зафіксувала 2000 випадків нелегальної торгівлі алкоголем.