"Крок до безпеки": на Дніпропетровщині збиратимуть радіоактивні предмети

02 лютого, 19:35
Актуально
"Крок до безпеки": на Дніпропетровщині збиратимуть радіоактивні предмети - фото 1

Їх ще називають джерелами іонізуючого випромінювання. Відходи небезпечні для довкілля та можуть нашкодити нашому здоров’ю.

До пілотного проєкту "Крок до безпеки" увійшли 8 міст області — Дніпро, Верхньодніпровськ, Кам’янське, Марганець, Нікополь, Покров, Жовті Води та Кривий Ріг.

«Цей проєкт був здійснений саме на цій території, бо вона найбільш промислово розвинена, і безліч підприємств використовували або використовують у своїй діяльності джерела іонізуючого випромінювання. Проте в 90-ті роки багато підприємств збанкрутіли, і так склалося, що джерела іонізуючого випромінювання вийшли з-під контролю», — говорить заступниця директора з координації філіалів та стратегічного розвитку ДСП «Об’єднання "Радон"» Юлія Гонтар.

Такі предмети можуть виглядати як завгодно, наприклад, нагадувати двигун чи звичайну батарейку. Все, що марковане знаком радіаційної небезпеки, потенційно загрожує здоров’ю та довкіллю. Із 16 лютого до 19 березня підозрілі знахідки можуть дослідити фахівці мобільної радіологічної лабораторії.

«Наша лабораторія споряджена професійним і сертифікованим дослідницьким обладнанням, і воно дозволяє оперативно з’ясувати наявність небезпечного радіоактивного випромінювання. Якщо громадяни звернуться за допомогою щодо перевірки подвір’їв чи незрозумілих предметів, то ця робота безкоштовна», — запевняє керівниця проєкту "Крок до безпеки" Олена Сальник.

Спеціалісти наголошують: підозрілі предмети у жодному разі не можна самостійно розбирати чи транспортувати. Із ними мають працювати лише підготовлені фахівці. Інакше опромінення — гарантоване.

«Вони містять радіонукліди зі значними активностями, різного фізичного складу. Це можуть бути гази, сипучі речовини», — додає Юлія Гонтар.

Якщо добровільно здати джерела іонізуючого випромінювання — можна уникнути кримінальної відповідальності, — наголошують експерти. Час та місце, де працюватиме мобільна радіологічна лабораторія, будуть вказані на сайті та на офіційній сторінці проєкту в соцмережах.