На Дніпропетровщині найгірші показники народжуваності в Україні

На Дніпропетровщині найгірші показники народжуваності в Україні - фото 1

Пасемо задніх. Дніпро, Кривий Ріг та Нікополь входять в анти-рекордну десятку міст по усій країні. Соціологи говорять – нас накрила демографічна криза. Українки усе рідше народжують більше трьох малюків, а дехто взагалі відмовляється мати дітей.

Олена разом із синочком Данилком у лікарні більш ніж місяць. Малий народився передчасно. На 29-му тижні! Це вже третя вагітність жінки. Старшому хлопцю – 16 років!

«У нас якось дуже довго не виходило, ми якось так і перестали чекати і вік прийшов такий, і ось півтора року тому ми стали батьками другого хлопчика. Якось ми так не чекали, не чекали, що нам бог може ще й третього подарувати, але так вийшло і ми вирішили, що така доля у нас, буде троє хлопчиків. Троє синів у нас!», - розповідає породілля Олена Лопатіна.

Жартує, про четверте маля, дівчинку, із чоловіком геть і не заговорюють. Та навіть троє дітей у сім’ях нині рідкість, кажуть лікарі. Бо жінки просто не встигають їх усіх народити.

«Зараз менше жіночок народжують дітей в 20, 21 рік. Час перших пологів змістився після 25-ти, після 30 років. Трошки пауза і теж відтерміновується час народження другої дитини. Це вже ближче 35-40-ка років. І таким чином ми бачимо, що треті пологи, які ми так усім бажаємо, вони, мабуть, не дуже вписуються в сімейні плани», - говорить головна лікарка обласного перинатального центру Людмила Падалко.

А дехто дітей у планах не має взагалі. Усе частіше чуємо про «чайлд-фрі» філософію. Тобто принципове небажання мати дітей. Ніколи. В Америці ця позиція стала популярною ще у дев'яностих.

Якщо в Америці тих, кому від 18-ти до 40-ка, і вони свідомо відмовляються мати дітей – десь 6 відсотків. То в Україні – 6 десятих відсотка! Пані Ольга – психологиня. Із цієї теми написала кілька наукових робіт. Каже, у кожної чайлд-фрі особи може бути своя причина відмовитися від дитини. Та багато хто робить це, бо перфекціоніст.

«Щоб бути гарними батьками потрібно бути не просто гарними людьми, а треба ще й бути достатньо психологічно зрілими. Це така собі підвищена вимогливість сучасних батьків до себе і потенційних батьків до себе провокує постійну напругу й тривогу. Їхній ідеалізований образ батьків надто ідеалізований», - говорить психологиня Ольга Глушко.

Так чи інакше, заводять дітей в Україні дедалі рідше. Уже тридцять років ми – у демографічний кризі! Востаннє кількість народжених перевищувала число померлих аж у 90-му. Відтоді крива народжуваності то підіймалась, то опускалась, але ще жодного року в плюсі ми не були.

«На сьогоднішній день те, що ми маємо – це наслідок тих процесів в демографії, які почалися у нас ще в 90 роках. Здебільшого, піковий вік, коли жінки в середньому в Україні народжують, це 24-26 років. Тобто на сьогоднішній день народжують ті, які були народжені у 95-му році. Якщо в 95-му не народилося достатня кількість жінок, то й на сьогоднішній день ми бачимо ось цю хвилю», - каже соціологиня Анна Колохіна.

Ба більше, найсуттєвіше скорочення населення в Україні маємо саме в нашому регіоні!

Чому люди все менше народжують, питаємо у психологів. Ті кажуть, сучасні жінки часто-густо егоїстки і не хочуть витрачати свій час та енергію на дитину. Також українки вважають, що нині не модно бути мамою, господинею і дружиною. Цікавіше – бізнес-вумен або кар’єристкою. Проте є ще одна причина – люди просто бояться заводити дітей!

«Ми зараз спостерігаємо практично кожен день злочину проти дітей, це і педофілія, і крадуть дітей, і вбиваю, і калічать, і ранять. Люди дуже бояться. Я чула таку фразу, що я не готова жити з ранку до вечора і боятися, що станеться з моїм сином», - говорить психологиня Наталія Валедова.

Тим часом зі свого боку ситуацію коментують і економічні експерти. Кажуть, демографічні показники чи не у першу чергу залежать від того, наскільки стабільна ситуація у країні.

«Є пряме стимулювання, це, наприклад, як допомога при народженні дитини, тобто побічно є стимулювання. Це впевненість громадян у завтрашньому дні. Коли важливо не просто народити і перші два-три роки ростити, а коли ти розумієш, що своїм дітям ти забезпечиш нормальне життя, що у них буде все добре і ось з цим стимулюванням у нас якось важкувато», - говорить економічний експерт Михайло Крапивко.

Експерт згадує, якраз-таки оте збільшення народжуваності в Україні у середині двотисячних було частково завдяки підйому в економіці. І запевняє, теперішня криза мине, а тому і бейбі-бум у нас ще обов’язково буде!

Реклама