На Дніпропетровщині діти з ревматоїдним артритом залишилися без ліків

На Дніпропетровщині діти з ревматоїдним артритом залишилися без ліків - фото 1

Із відчаю батьки хворих дітей вийшли на протести.

Як у Міністерстві охорони здоров’я України виправлятимуть ситуацію?

Накульгуючи, із мамою за руку парком гуляє тринадцятирічна Камілла. Насолоджується неквапливою розмовою і літнім сонцем. Іноді з сумом озирається на бігунів, що тренуються поряд.

«Не можна займатися фізкультурою, сильно бігати, стрибати. Коли стискаю коліна — розтискати їх потім боляче», — ділиться хвора на ювенільний ревматоїдний артрит Камілла Костриця.


Камілла зважилася розповісти про свою хворобу. Хвилюється і увесь час потирає набрякле коліно.
Мама Наталя гортає стоси медичних виписок. Ще у два роки донька отримала інвалідність через ревматоїдний артрит. Півжиття на гормонах. Пігулки — щотижня. Інакше хворобу не стримати. Потім лікарі призначили ін’єкції біопрепаратів.

«Це було щось. Вона не говорить: “У мене болить ніжка, мама, погладь, мама, помасти маззю”, ще щось. Ну, це щастя, коли ти бачиш свою дитину здоровою», — розповідає Наталя Костриця.


Препарати на місячний курс коштують від десяти до тридцяти тисяч гривень. Для дітей із тяжкою формою артриту їх закуповує МОЗ. Є спеціальна державна програма. Та у лікарнях Дніпра батьків уже поінформували: ліки скінчилися.
На обліку у Тетяни Баралей — 32 пацієнти з ревматоїдним артритом. Без препаратів кожен із них ризикує лишитися калікою.

«Уражаються хрящі, починається там запалення. Далі вражаються зв'язки. Розвивається обмеження руху до повного знерухомлення уражених суглобів», — пояснила експертка Дніпровської міської ради з дитячої ревматології Тетяна Баралей.


Батьки у розпачі вийшли за допомогою до чиновників. Бо якщо ліків не дає держава — їх мають закупити на місцях. Є відповідна постанова Кабінету Міністрів. Однак посадовці виправдовуються: нині закон не дозволяє.

«Медикаменти можно закуповувати поза нацпереліком, якщо вони не входять до закупівлі міністерства за міжнародними програмами. А ці препарати — як раз міжнародні закупівлі», — повідомила начальниця відділу лікувально-профілактичної допомоги дітям і матерям Дніпропетровської облдержадміністрації Наталія Шмалько.


У профільному Міністерстві відповідають: біопрепаратів для дітей із ревматоїдним артритом немає. Посередники щось наплутали і поставки затримались. Але обіцяють уже наприкінці червня передати необхідні ліки.
Каміла за тиждень має вирушити на плановий огляд. Боїться, що скаже лікар — аби лишень стрімко не погіршилося здоров'я, доки чекають на препарат.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.