Ми зараз знаходимось у моменті, коли потрібно діяти ще швидше, – Володимир Зеленський

Ми зараз знаходимось у моменті, коли потрібно діяти ще швидше, – Володимир Зеленський - фото 1

Сьогодні, 31 березня, Президент України звернулся до Парламенту Нідерландів та до звичайних громадян цієї країни.

Звернення Президента України Володимира Зеленського до Парламенту Нідерландів.

«Пані Спікере!

Шановні члени Парламенту!

Нідерландський народе!

Я маю високу честь стати першим главою іноземної держави, який звертається до вас. У такому форматі, в такий час.

Щиро вдячний за цю можливість. За те, що можу у цих критичних обставинах, в яких опинилась моя держава, пояснити вам безпосередньо, що відбувається і чому так важливо зараз бути разом. Усім нам. Усім, хто цінує мир на нашій планеті. Який був зруйнований за одну мить.

Після Другої світової війни зроблено так багато, щоб ніколи знову не повторилося саме те, що Україна переживає саме зараз. Але все повторюється. На жаль. Тільки поки що для однієї європейської держави.

Але і Друга світова війна починалася з руйнації окремих держав. А вже потім це призвело до трагедії Роттердаму.

Якщо зараз мир на континенті не вдалося зберегти, то ні у кого не може бути підстав вважати, ніби ті чи інші державні кордони можуть стримати агресію.

Тим більше, що багато хто в Росії хоче нести цю агресію далі в Європу. Тінь ось тих руїн Роттердаму вже нависає над багатьма європейськими містами. Україна – це тільки початок, якщо не зупинити Росію негайно!

Наша держава 36 днів один на один проти армії, яку називали серед найсильніших у світі. Росія готувался до цього походу проти нас десятки років. Вони накопичили стільки ресурсів на війну, скільки не кожна європейська країна може витратити на життя.

І зараз ці російські ресурси працюють на повну. Як би страшно це не звучало, люди вже починають звикати. Починають пропускати просто повз себе усе, що чують про війну. Починають звикати до новин про нові удари ракет. Щоденні повідомлення про кількість зруйнованих будинків та обстріляних міст вже не викликають емоцій.

Для багатьох інших війна в Україні стає рутиною. Це правда. Але не для тих, чиє життя під загрозою кожну хвилину.

Хто, як мешканці нашого міста Маріуполь, більше трьох тижнів у повній блокаді. Без всього. Хто змушений сидіти в підвалах, ховатися будь-де, просто щоб не загинути під обстрілами.

Але не для тих, кого Росія забрала на свою територію. Як це робили нацисти в окупованих країнах. Тисячі українських дітей, десятки тисяч дорослих примусово перевезені на територію держави-окупанта. Про долю більшості з них ми нічого не знаємо.

Як їх забирати? Чи віддасть Росія взагалі цих людей? Для нас це страшні запитання. А для декого – це вже стає рутиною.

Ми зараз знаходимось у такому моменті, коли потрібно діяти ще швидше першого місяця війни. Коли народи Європи побачили, що робить Росія. І всі вони сповнені обурення, сповнені бажання допомогти.

Але увага людей не фокусується довго на одному. Якщо ситуація не вирішується, люди можуть переключитись на щось інше.

Ми не маємо права дати цій війні ще 36 днів! Ми повинні всі разом змусити Росію шукати мир якнайшвидше!

Сотні дітей убиті. Тисячі людей убиті. Десятки тисяч будинків зруйновані. Російські окупанти ґвалтують жінок в окупованих районах. Розкрадають усе, що знаходять. Вони навіть вбивають уже не для того, щоб досягти якогось військового успіху. Вони почали вбивати від того, що це для них немов розвага! Розвага для людей, які мають скільки завгодно зброї і жодних стримуючих чинників.

Ми не змиримось з цим ніколи! І не припинимо ніколи захищатись!

Я знаю, що завтра ваша країна відзначатиме 450 років з початку збройного повстання проти тиранії.

За нормальних обставин, у своєму зверненні до вас я говорив би про це так, як, я думаю, ви звикли чути. Як про історію. Як про вашу спадщину.

Але сьогодні, коли моя країна бореться проти тиранії, я говоритиму про це виключно як про подію теперішнього часу. Як про те, що має відбутись тут і зараз. Чим скоріше – тим краще.

У чому була мета засновників Нідерландів? Очевидно – свобода.

Відтоді тривав шлях до усього, що відображає сучасну Європу. До толерантності, яка забезпечує в історії людства рівень поваги людей одне до одного.

І все це зараз – знову під ударом. Все це зараз знову на сході Європи. Поки що – тільки в Україні. Поки що є шанс повернути тиранію назад, вигнавши за наш український кордон.

Я вдячний усім вам за надзвичайно потужну підтримку моєї держави у цей час. За лідерство у санкціях. За принциповість по відношенню до бізнес-активності, яка повʼязана з Російською Федерацією. За допомогу українським переселенцям. Це все надзвичайно цінно!

Але Росія не припиняє бойових дій на території України. І ми маємо робити значно більше, щоб повернути мир. Зберегти нас як державу. І щоб реально забезпечити один життєво необхідний факт: війни в Європі більше ніколи не буде.

У 2014 році світ ще не розумів сповна, для чого російські окупанти зайшли на нашу землю. Тоді – на землю Криму, частково на землю Донбасу. А ви відчули це.

Жодного сумніву бути не може – це тотально несправедлива війна. Сотні й сотні злочинів, за які потрібно притягувати до відповідальності усіх, хто віддав злочинні накази. Усіх, хто виконував ці злочинні накази. І усіх, хто забезпечував політичне прикриття для цих злочинних наказів.

У вашому місті Гаага точно знають, як це робити. Я впевнений – зроблять! Щоб утвердити верховенство права.

Але щоб це сталося, потрібно ще посилювати санкції. Разом з іншими країнами Євросоюзу вам потрібно зробити все, щоб у Росії не було ресурсів продовжувати цю війну, і не було політичної можливості переховувати злочинців.

Закрийте ваші порти для російських суден! Припиніть будь-яку торгівлю з цією державою, яка забула всі уроки Другої світової війни!

Готуйтеся швидше відмовитись від російських енергоресурсів, щоб мільярди євро за них не йшли на оплату масових убивств в Україні.

Тиранія повинна програти.

А щоб це сталося, свобода має отримати усю необхідну зброю для перемоги. Ту зброю, яка є на континенті у вас.

Україна вдячна за підтримку, яку вже отримала від вас. Від вашої держави. Ця підтримка справді безпрецедентна. Але війна настільки інтенсивна, що нам потрібно більше.

"Стінгери" і "Панцерфаусти" дозволяють триматися. Проте – це не зброя перемоги. Нам конче потрібна така зброя, з якою можна зробити безпечним наше небо, з якою можна деблокувати наші міста, де Росія влаштовує штучний голод.

Нам потрібна така зброя, яка дозволить вигнати окупантів з нашої землі. Літаки, танки, протиповітряні NASAMS і протитанкові Spike, снаряди, ракети. Ви маєте цей перелік. І я сподіваюся, знайдете можливість допомогти нам.

Другий пункт – я закликаю вас впливати на міжнародні інституції! Злочини російських окупантів повинні отримати покарання. Депортації, масові вбивства, знищення цивільної інфраструктури, бомбардування лікарень – усе це має отримати відповідь від демократичної спільноти.

Уявіть – російські війська цілеспрямовано руйнують наш аграрний сектор! Вони роблять усе, щоб знищити наш потенціал і спровокувати продовольчу кризу. Не тільки в Україні – у світі.

І це вони роблять в країні, яка могла би стати одним із найпотужніших аграрних центрів Європи.

Але я впевнений, що ми зможемо все це подолати. Спільно ми зможемо створити ще більший потенціал.

Третє – ми вже маємо думати про відбудову України. Про те, як ми всі повернемося до мирного життя.

Я мрію про цей день. Про день, коли українські переселенці, які прибули до країн Європейського Союзу після початку російської агресії, зможуть сказати вам "дякуємо" і повернутись додому. Повернутись у відновлену Україну.

І я запрошую вашу країну приєднатись до цього проєкту відновлення України. Закликаю обрати місто, яке може побачити вашу турборту.

І щоб кожен, хто у вашій країні ще сумнівається, відчув, що ми можемо бути разом з вами – в Європейському Союзі.

Переконаний, що це посилить наш спільний європейський дім.

Я вірю, що вже дуже скоро! Бо це – абсолютно раціонально. З нашим потенціалом. І ви це прекрасно знаєте!

Хочу вам за все подякувати!

Слава Україні!»

Реклама

Реклама