Маєш завелику квартиру - поділись: скільки цьогоріч доведеться викласти за "зайві" метри?

Маєш завелику квартиру - поділись: скільки цьогоріч доведеться викласти за "зайві" метри? - фото 1

Податок на житло в Україні ввели ще у 2015-му. Це стосується тих, хто має квартири площею від шістдесяти квадратів або приватні будинки від ста двадцяти. За кожен «зайвий» метр – треба заплатити 70 гривень.

Маєш завелику квартиру - поділись з державою. Українці повинні платити за вже куплене житло. Якщо його площа перевищує встановлену норму. Для квартир - це 60 квадратів, для приватних будинків - більше 120. Такий податок в Україні існує вже шостий рік. Щоразу сума збільшується. Скільки цьогоріч доведеться викласти за "зайві" метри та що буде, якщо ухилятися від фіскалів?

Це Ілона. Вона живе у двокімнатній квартирі. Має 66 квадратних метрів.

А це Тетяна. У неї приватна оселя. Родина планує добудовуватися. Тож площа вже невдовзі перевалить за 120 квадратних метрів.

Про те, що раз на рік мають віддавати гроші державі за власне житло, ані Ілона, ані Тетяна, кажуть, не знали. Та й чому повинні платити, якщо вже купили майно – не розуміють.

"Я його сплатила. Усе. Це моє. Це вже моя земля, мій будинок, чому я повинна платити? Мені це незрозуміло", - говорить жителька приватного будинку Тетяна Пташнікова.
"У перший раз почула про це. І ніколи ми не отримували жодних повідомлень про те, що ми повинні платити за надбавку якусь. За квадрат", - додає жителька квартири Ілона Задорожна.

Податок на житло в Україні ввели ще у 2015-му. Це стосується тих, хто має квартири площею від шістдесяти квадратів або приватні будинки від ста двадцяти. За кожен «зайвий» метр – треба заплатити 70 гривень. Тобто, наприклад, якщо у вас 65 квадратів житла, то за 5 додаткових маєте щороку віддавати близько трьохсот п’ятдесяти гривень.

Утім ця ставка зависока, вважає Ілона. Жінка каже, 60 квадратів – це не розкіш, аби нею ділитися з державою.

"Це не така велика квадратура, щоб за неї ми доплачували ще якийсь податок зверху. Я розумію, якби це стартувало від 90 квадратних метрів, то можна було якось з цим змиритися і прийняти це", - додає Ілона Задорожна.

Ставка податку в кожному місті своя — її встановлюють на сесії. І хоча на сьогодні маємо півтора відсотка, у міськраді кажуть, вже невдовзі її планують знизити.

Якщо ж квадратні метри ділять між собою два та більше власники і частка кожного не перевищує пільгу – податок сплачувати не треба.

Тим, хто не підпадає під такі умови, податкова надсилає спеціальні повідомлення раз на рік.

"Контролюючий орган до 1 липня формує податкові повідомлення та направляє платникам податків. Строки сплати податку - 60 днів з дати вручення податкового повідомлення рішення", пояснює заступниця начальника управління податкового адміністрування фізичних осіб ДПС в області Світлана Іщенко.

Якщо ж ігнорувати фіскалів, накопичиться борг, попереджають юристи. А разом із ним з’явиться і арешт на майно.

"Податкова може передати на примусове виконання рішення до виконавчої служби, відповідно включити все майно боржника в податкову заставу та таким чином він не зможе розпорядитися частиною свого майна або не зможе перетнути межі України до сплати зобов'язань", - розповідає юрист Андрій Верба.

І якщо ви не отримали повідомлення – це не означає, що вам його не надсилали, кажуть фіскали. Пояснюють, часто трапляється, що папірець надходить за вказаною адресою, але фактично людина проживає в іншому місці. Аби не допускати таких випадків та не накопичувати борг, дніпрянам радять вчасно звертатися до податкової.

"Для проведення звірки та надати оригінали документів, які підтверджують право власності - каже заступниця начальника управління податкового адміністрування фізичних осіб ДПС в області Світлана Іщенко.

Тетяна ж – єдина власниця оселі. Тож уже міркує: чи варто тепер добудовуватися. Враховуючи, що за кожний «зайвий» метр доведеться щорічно сплачувати податок.