Коронавірус не відпускає: яка ситуація у Дніпрі та області із захворюванням?

Коронавірус не відпускає нас. Тому сьогодні, як і щодня, багато говоримо саме про це. На добу ми вже маємо пів сотні смертей. Цифри статистики критичні, кажуть лікарі.

Попри жорсткий карантин, щодня хворих більшає на кілька тисяч. В області розгортають додаткові госпітальні бази. Але й їх скоро вже може не вистачити. Ліжка заповнені на 70%. Більшість пацієнтів – під киснем. Медики продовжують наголошувати: майже всі ушпиталені – невакциновані.

І хоч щеплення вже потрохи рушило з мертвої точки, до колективного імунітету нам ще далеко, кажуть інфекціоністи. Та поки люди наважуються зробити тільки першу дозу, у МОЗі вже рекомендують третю. І запевняють: вона – не зайва. Кому пропонують так званий "бонусний укол"? Та чи є вже вакциновані діти?

Прищепитися, аби не вмерти! Медики, науковці та чиновники наголошують на цьому щодня. Утім, попри всі попередження та навіть залякування, робити укол дніпряни не дуже і квапились. Доки в області не ввели жорсткий карантин. Як результат – ажіотаж у пунктах щеплення і тисячі вакцинованих щодоби.

«Стандартно у нас на день приходило близько 700-800 людей. Іноді до 900 осіб. Однак після оголошення "червоної" зони – виросло в рази. Вчора ми вакцинували понад 1000 людей. І сьогодні ми бачимо, що людей прийшло ще більше», – говорить керівник обласного центру вакцинації Олександр Родинський.

Більшість людей у чергах в очікуванні тільки першої дози. Тоді як у МОЗі наголошують: уже час робити третю. Щоправда, бонусний укол пропонують не всім.

«Така доза буде рекомендована тим людям, які мають імуноскомпрометовані або імуносупресивні стани. Зокрема в яких є ризик формування неповноцінної імунної відповіді на введення вакцини. Якщо казати в деталях, то вакцина буде рекомендована тим людям, які пережили трансплантацію органів, постійно приймають імуносупресивні препарати, мають імунодефіцитні стани, первинні та придбанні. Для цих категорій прописані чіткі рекомендації. Питання по рекомендації бустеру — ще не прийнято», – говорить заступник міністра охорони здоров'я України Ігор Кузін.

Третій укол можна зробити і тим, хто вакцинувався першим, вважає Олег. Чоловік – учасник бойових дій. Прищепився ще навесні. Тому і не впевнений, що досі має COVID-імунітет. Уже чекає на бустерну дозу.

«Зроблю аналіз на наявність антитіл і подивлюсь їх рівень і потім вирішу, коли її саме робити. Якщо є така рекомендація, я буду її дотримуватися і намагатися зробити цю третю вакцину», – говорить учасник бойових дій Олег Чистопольцев.

Ідею з третьою дозою підтримують і дніпровські медики. Проте визнають: у наших реаліях місія ця – майже нездійсненна

«Звичайно, ми хочемо відповідати найкращим країнам. Але поки що нам потрібно виконати попередні дві умови, тобто, щоб максимальна кількість – 80% населення – була щеплена двома дозами, і тоді, напевно, є сенс говорити про подальше впровадження тридозової вакцинації. Ми знаємо зараз з досвіду Ізраїлю, що там практично всім рекомендовано третю дозу, ну тому що там практично всі зробили дві дози», – говорить доцентка кафедри інфекційних захворювань Дніпровського медичного університету Ольга Шевченко-Макаренко.

І це підтверджують самі жителі Ізраїлю. Там іде тотальна вакцинація. Тричі прищеплених – уже більш ніж 40% населення. І якщо в Україні поки рекомендують та вирішують: коли і кому цю бустерну дозу колоти – в Ізраїлі вона обов'язкова для отримання COVID-сертифікату.

«На сьогодні я повністю вакцинований за ізраїльськими вимогами. Має бути три щеплення вже для того, щоб мати паспорт вакцинації. Третю дозу у нас отримують ті, у кого з другої дози понад 5 місяців. Усе, інших обмежень немає», – говорить В'ячеслав Фельдман.
«Умови – добровільно-примусові. Особливо зараз, коли необхідно зробити третє щеплення. Таких, як я, пенсіонерів, 90%. Це вік від 70-80 років, які вакциновані саме тричі. Зрештою, сказано так: хочеш ходити до кафе, відвідувати театри, будь ласка, зроби третю», — говорить Леонід Гросс.


Третя доза сформує стійкий імунітет, упевнені інфекціоністи. Проте додають, що ми не будемо до кінця захищеними, поки не прищепимо дітей.

«Вони зараз залишаються основними джерелами циркуляції вірусу. Як тільки ми розпочнемо вакцинацію дітей, ми зможемо подолати пандемію», — говорить професор кафедри інфекційних хвороб Дніпровського державного медичного університету Віктор Маврутенков.

Саме за це активно і взялися в нашому регіоні цього тижня. І на сьогодні вже маємо близько 3000 вакцинованих дітей, звітують обласні чиновники.

«Це діти, які їдуть на змагання, це діти, які навчаються за кордоном, тобто їхні батьки дають змогу, і ми вакцинуємо таких дітей. З 18 років ми вакцинуємо в загальному порядку всіх охочих», – говорить заступник голови ДніпроОДА Володимир Орлов.

Юристи кажуть, що COVID-вакцинація від 12 років в Україні – законна. Під час уколу батьки можуть залишатись у кабінеті щеплення.

«Для того, щоб провести профілактичне щеплення неповнолітнім, необхідно отримати згоду батьків, або представника неповнолітньої дитини. Обов'язково необхідно проведення медичного огляду перед щепленням», – говорить юристка Майя Сергєєва.

Та попри масову вакцинацію та карантинні обмеження, кількість хворих щодня вражає. В області за добу інфікується близько 2000 людей. Майже всі ушпиталені потребують кисню. Та медики продовжують наголошувати, що у важкому стані саме ті, хто не отримав протиковідний укол.

«Я хочу, щоб ви зрозуміли. Ніякі кошти, ніякі зв’язки, ніякі статуси вам не допоможуть. Якщо ви невакциновані – ви дуже тяжко хворієте ковідом», – говорить в.о. директора обласного департаменту охорони здоров'я Вікторія Кулик

Та все ж таки статистика наочно демонструє: зараз українці все більше схиляються до імунізації. За останні два тижні кількість щеплень у країні зросла удвічі. Лише в нашій області маємо перший мільйон вакцинованих. Чи то під натиском жорсткого карантину, чи то із власної волі... Але, як-то кажуть, на війні всі методи добрі. Особливо, якщо це війна з ковідом...

Реклама

Раніше ми писали про вітамінний захист від коронавірусу.

Інга Лучкіна
Інга Лучкіна Кореспондентка, шеф-редакторка програми "Деталі.Підсумки". Досвід роботи у журналістиці — 11 років. На 34 телеканалі працюю 8 років. Улюблені теми: медицина, комунальні питання, діти.

Реклама