Колективний захист: на Дніпропетровщині вже є села, де прищепили майже все населення

Колективний захист: на Дніпропетровщині вже є села, де прищепили майже все населення - фото 1

Стовідсоткова вакцинація: на Дніпропетровщині вже є села, де прищепили майже все населення. Разом із антитілами люди отримали і колективний імунітет. Як він працює? Та чи вдасться йому протистояти COVID-19?

Колективно не тільки працюємо, а ще й захищаємося щепленням від COVID-19. МОЗ оголосив результати експерименту в місті Моршин, оскільки там масово імунізували більшість населення. Згодом запевнили: таким чином хвороба майже зникла.

Інга Лучкіна провела свої власні дослідження та у далекому куточку Дніпропетровщини знайшла село, де прищепилося майже сто відсотків населення. Чи спрацював там колективний імунітет? Та що це взагалі за термін?

Миколі Йосиповичу — 83. Вакцинуватися чи ні, каже, питання не стояло. Сам у минулому працював лікарем, тож прислухається до порад колег.

«Медпрацівники багато говорять, дзвонять особисто, переконують. Це теж має якесь значення для того, щоб людей переконати та зняти страх. Найбільше у моєму віці люди бояться ускладнень», — говорить вакцинований Микола Книш.

Щойно Микола Йосипович прищепився, стілець одразу ж займає інша людина.

Кількість вакцинованих у селі Придніпровське, що в Нікопольському районі, дійсно вражає – 95% населення. Директорка амбулаторії каже: про результат такої масштабної імунізації говорять цифри.

«20 жовтня ми виявили 121 випадок COVID-19, 27-го ми виявили 154 випадки. Тоді і відсоток щеплення був значно нижче, а коли населення проявило свою громадську свідомість і всі масово пішли щеплюватися — і відсоток захворюваності спав. За останній тиждень ми виявили 44 пацієнти», — розповіла Юлія Келембет, директорка районного Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Запаси вакцини тут постійно поповнюють — попит на неї росте, кажуть в амбулаторії. Прищеплюватися їдуть навіть із сусідніх сіл. Як вдається заохочувати людей, аби ті масово вакцинувалися? У селищній раді пояснюють: заради цього працюють 24/7.

«У нас авторитет працівників медичних. Те, що вони працюють навіть у вихідний день. Якщо людина не може в робочий свій день, вони приходять у вихідні і роблять. У селі розходиться все швидко, зокрема і паніка, на яку реагують люди. Спрацювало все», — зазначає Людмила Щербіна, секретарка Червоногригорівської селищної ради.

Колективний імунітет — це коли прищеплено більшість населення. Саме він може приборкувати інфекції, стверджують лікарі. Колективний імунітет — ситуація, коли та чи інша інфекція не може вільно поширюватися всередині певної групи, оскільки значна її частина несприйнятлива до хвороби.

Тобто, наприклад, у нас є 100 людей. І для того, щоб уберегти тих, хто не може зробити укол за медичними показниками (припустимо, це 5 осіб), прищепитися мають 95 відсотків. Так сформується колективний імунітет.

Та от скільки людей повинно вакцинуватися, аби призупинити саме COVID-19, — інфекціоністи цифр не називають. Прогнозувати, кажуть, ще зарано.

«Це нова хвороба. Так, їй уже близько двох років, але вона все одно нова для того, щоб вона була вивчена на рахунок колективного імунітету. Наразі вже зустрічаються наукові публікації про те, що про колективний імунітет говорити зарано. Це з тим, що вірус мутує», — зауважує Ольга Шевченко-Макаренко, докторка медичних наук, доцентка кафедри інфекційних хвороб ДДМУ.

Утім наявність антитіл все ж у рази зменшує ризики підхопити вірус, а головне — мати ускладнення. І отримати їх можна або щепленням, або більш "диким способом" — зустрітися з хворобою віч-на-віч.

Десятки пробірок, спецприбори та незрозумілі для нас символи на моніторах. Євгенія Тімченко досліджує імунний захист. І додає: у кожної людини — свій рівень антитіл.

«Якщо навіть титр антитіл знижується, то при попаданні ще раз цього мікроба, до якого вже колись випрацювався імунітет, клітини пам'яті стимулюють вироблення антитіл. І антитіла в цей час починають підніматися і захищають організм від впровадження мікробів, що вже колись зустрічалися», — говорить Євгенія Тімченко, лікарка-лаборантка.

Утім вважати себе повністю у безпеці одразу після вакцинації — не варто, додають фахівці, адже захисні клітини за день не з’являться.

«Усі вважають, що якщо я сьогодні пішов зробив вакцину, то завтра маю стовідсотковий імунітет. На жаль, імунна система так не працює. Для того, щоб був повний імунітет, потрібно зробити повний вакцинальний комплекс. І ось тільки після другої дози і десь через місяць після другої дози ви можете сміливо сказати, що у вас є захисний титр антитіл», — додає Ольга Шевченко-Макаренко.

В області вакциновано 44% населення. Дніпропетровщина — четверта за кількістю щеплень у країні.

Зараз Дніпропетровщина трохи не дотягує до трійки найбільш вакцинованих регіонів України. Хоча до масової імунізації нам ще далеко, позитивна динаміка — є, звітують обласні чиновники та медики.

«Останніми днями ми зауважуємо, що кількість хворих на COVID-19 поменшала. Люди менше просять медичної допомоги, у зв'язку із захворюваністю. Однак є важкі хворі, яких привозять із різних куточків області, ті, які не отримали щеплення, і вони — у тяжкому стані доставляються просто до реанімаційного відділення», — говорить Сергій Риженко, генеральний директор ОКЛ ім. І. Мечникова.

Таким чином, попереду в області ще тривалий шлях до колективної імунізації. Кількість хворих потрохи зменшується, проте статистика фіксує понад тисячу нових випадків на день. Та поки у кожному куточку області продовжують боротися з коронавірусом, у селі Придніпровське сподіваються, що недуга відступила і найстрашніше для них уже позаду.

Реклама

Реклама