Книгу відгуків і пропозицій остаточно скасували

Книгу відгуків і пропозицій остаточно скасували - фото 1

Таке рішення ухвалило Міністерство економіки. Мовляв вона — застаріла та неефективна. У рік підприємці витрачали понад 44 мільйони гривень на її утримання.

А це — купівля та оновлення. Оплата співробітнику, який би за неї відповідав та розглядав скарги. При цьому — книга не гарантувала розв'язання проблем у клієнтів. Як дніпрянам таке нововведення та що пропонують замість неї владці?

Порожня книга відгуків у куточку споживача. Якщо три роки тому в ній було майже півсотні коментарів. То рік тому — максимум 10. Власник ресторану Андрій вважає її вже застарілою і непотрібною. Каже: краще відмовлятися від паперу і переходити на онлайн.

«Я скоріше реагує на ці виклики, я їх бачу, тому що в мене є кабінет і у фейсбуці, і в інстаграмі, і в гуглі. Де мені одразу приходить повідомлення про якийсь відгук. Якщо щось не так, я можу одразу спуститися, прийти, спуститися з офісу свого, прийти і подивитися, що тут сталося. Одразу зреагувати і виправити цю помилку», — говорить власник пивної ресторації Андрій Сарвіра.

Аліна декілька разів на тиждень ходить по закладах. Залишає коментарі про ресторани, салони та магазини. Найчастіше — про їжу та обслуговування. Усе — онлайн. Коли востаннє користувалася книгою відгуків — і не згадає.

Коли книгу відгуків скасували, то Данило цього навіть не помітив. Каже: вона потрібна лише для власників закладів. Адже почитати коментарі про рівень обслуговування — можна онлайн.

«Я йду до закладу з якоюсь метою: я хочу або поїсти, або щось випити, або випити якийсь певний напій. Я шукаю цікаву для себе інформацію у відгуках від людей, які вже відвідували це, або опис закладу», — каже Данило Тімченко, який за електронні відгуки.

Від самого відкриття магазину — жодного запису. Пан Сергій ділиться: раніше книга була чи не єдиним джерелом спілкування. Та зараз — є й інші шляхи.

«Тобто якщо є якісь конкретні запитання, пропозиції або скарги, то завжди в інтерактивному спілкуванні вони вирішуються набагато швидше», — говорить приватний підприємець Сергій Ніколенко.

Книгу відгуків та пропозицій хотіли скасувати ще чотири роки тому, — кажуть у держпродспоживслужбі. Ба більше, останні два роки у ній майже нічого не пишуть. Та скарги від людей все ж надходять, як і раніше.

«Від початку року до нас уже надійшло більш ніж 1 500 тисячі звернень і ці звернення надходили не через книгу скарг і пропозицій. Звернутися засобом електронного зв'язку можна через сайт держпродспоживслужби — там є і телефон, і адреса, куди можна під'їхати», — каже начальник обласного управління захисту прав споживачів Юрій Кислейко.

Уряд відмінив обов'язкове ведення Книги відгуків та пропозицій ще у березні 2019-го. Проте згадки про неї залишалися в нормативних документах. Остаточно скасувати її вдалося лише 2-го жовтня цього року.

Реклама