Кабмін прийняв постанову про компенсацію тим, хто постраждав від вакцинації

Кабмін прийняв постанову про компенсацію тим, хто постраждав від вакцинації - фото 1

Мільйон сімсот тисяч у разі смерті. Таку компенсацію готова виплатити держава, якщо людина помре після вакцинації. Гроші отримають і ті, хто після щеплення стане інвалідом. Кабмін уже прийняв відповідну постанову.

От тільки довести зв'язок між протиковідним уколом та важкими "побічками" – майже нереально, кажуть юристи. Чому? Та як домогтися державної компенсації? Розкаже Інга Лучкіна.

Реклама

Спочатку температура. Потім — параліч. У такому стані пані Ольга опинилася після вакцинації. Прищеплювалася CoviShield. За власним бажанням.

Зараз жінка — у лікарні з діагнозом "Запалення спинного мозку". Медики дають шанс на одужання. Утім коштує він понад 100 тисяч.

«Воно коштує 170 тисяч. Її доза, яка на лікування. Сказали, шо держава буде лікувати - все буде добре, і в цей же день в п'ятницю ввечері перед сном в годин 10 — сказала, що з МОЗу повідомили, що ніхто нічого лікувати не буде», — розповідає син пацієнтки Віталій Люлька.

Своєю новою постановою Кабмін дійсно пообіцяв допомагати таким, як пані Ольга. Та аби отримати компенсацію від держави, спочатку треба довести, що людина постраждала саме через вакцину, кажуть мед юристи. Та от зробити це майже нереально.

«У нашій країні це дуже складно. Складно судиться з державою. Для початку потрібно звернутися в медико-соціальну експертну комісію для того, щоб вам встановили інвалідність, якщо така має місце бути. Створюється спеціальна оперативна група, яка перевіряє цю причинно-наслідковий зв'язок між вакцинацією і настанням інвалідності, і там в залежності від групи, виходять суми», — каже медичний юрист Олександр Довженко.

У постанові Кабмін затвердив: гроші видаватимуть у двох випадках. Або у разі смерті від вакцини – тут сума становитиме мільйон сімсот тисяч. Або якщо щеплення спричинило інвалідність. Ці виплати – менші. Їх поділять на три категорїї. Люди з першої отримають понад шістсот тисяч гривень, із другої – майже вісімсот і з третьої – дев’ятсот вісім тисяч.

Головна умова – аби ця вакцина була придбана за державний кошт. Наразі таких в Україні дві – Ковішилд та Коронавак. А ось за препарати, що дісталися нам як гуманітарна допомога, Уряд відповідальності не несе.

«Вакцина П-файзер, з якою ми зараз працюємо, Астразенека, яку ми зараз отримуємо – корейську, це вакцини, які ми отримали від міжнародних фондів, на них не розповсюджується державна компенсація», — говорить заступниця директора обласного департаменту охорони здоров’я Тетяна Квітницька.

Поствакцинальні ускладнення – ті, що виникли протягом тридцяти діб після уколу, кажуть медики. І сюди не входить біль у руці, висока температура та алергічні реакції.

«Це один з нормальних відповідей на вакцину. В вакцину додаються спеціальні компоненти для того, щоб викликати кращий імунний відповідь. Так звані, ад'юванти. Це залежить від виробника вакцини. Тому іноді болить рука, бо доданий ад’ювант, щоб більше виробилися антитіла, щоб потім вас же краще захистити», — каже інфекціоністка Ольга Шевченко-Макаренко.

Та все ж краще ризикнути, ніж перехворіти на коронавірус, упевнена пані Людмила. Жінка підхопила ковід ще у жовтні. Природні антитіла вже зникли. Тому вирішила прищепитися.

«Коли я зробила вакцинацію, я не боялася, що будуть побічні ефекти, я вже була до цього готова, що можливо вони і будуть. Але в мене їх майже не було, якщо не вважати, що це побічний ефект, коли болить місце уколу». — зазначила речниця патрульної поліції в області Людмила Копиленко.

Наразі в нашій області – сорок дві тисячі вакцинованих. Медики звітують, за весь цей час протягом тридцяти діб після щеплення померла одна людина. Утім зв'язок між уколом та смертю – не доведено. А от в пані Ольги таки є шанс стати на ноги за державний кошт, кажуть медюристи. Якщо податися зі скаргами до суду. Та виграти справу.

Реклама