Із ким залишити дитину на карантині?

13 березня, 14:33
Із ким залишити дитину на карантині? - фото 1

Через карантин частина відомств і компаній запропонували батькам працювати віддалено або прийти на роботу з дітьми.

Наприклад, в Міністерстві закордонних справ для своїх працівників виділять окреме приміщення, де діти будуть сидіти з книгами. Але далеко не всі держслужби і компанії можуть собі це дозволити. Які виходи шукають батьки через карантин у школах і садках — наші журналісти розкажуть.

У другокласника Віталіка і студента Андрія карантин — один на двох.

«Ось у мене племінник. Сестра попросила посидіти на час карантину. Будемо уроки разом робити», — каже студент Андрій Письменний.


Олександр тепер примудряється вдень ​​поєднувати викладацьку роботу в університеті з батьківськими обов'язками.

«Оскільки студентів немає, то в принципі можна сьогодні було не прийти. Оскільки четверо дітей і треба ж з ними якось вдома сидіти», — каже асистент Київського національного університету будівництва і архітектури Олександр Тетерятник.


А ось Ірині пощастило менше.

«Відпросилася на четвер. Завтра йду на роботу, беру з собою дитину. А на вихідні їдемо в село до бабусі, будемо на канікулах у бабусі», — каже Ірина.


Згідно з законом, батьки на час карантину мають право взяти відпустку. Але... за свій рахунок.

«Можна взяти відпустку, якщо є дитина до 14 років, на період карантину на відповідній території. І обов'язок роботодавця — дати таку відпустку. Крім того, пояснюється, що є можливість взяти таку відпустку не тільки матері, але й іншим особам. Наприклад, батькові, бабусі, дідусеві, особам, які усиновили і так далі», — зазначає адвокат Кирило Козак.


Можна попросити і відпустку за сімейними обставинами: 15 днів на рік, також без збереження зарплати. А багатодітні та батьки-одинаки мають право на соціальну відпустку: до 17-ти днів. І грошей за це не втратять!

У разі відмови будь-кому — роботодавця оштрафує Держслужба з питань праці. Але більшість тих, хто з роботи піти не може, кинулися шукати нянь.

«Підвищення вартості послуг очікується з понеділка, оскілбки буде ажіотаж пошуків. Якщо одна дитина, то це 20% від заробітної плати — середньої заробітної плати на ринку», — говорить фахівець із підбору домашнього персоналу Христина Череда.


Щоб заощадити — батькам радять кооперуватися.

«Зараз, щоб замовити няню для дитини, це коштує 150 гривень за годину. Якщо вам потрібно об'єднати чотирьох дітей, можемо залишити ціну 200 гривень за годину для всіх дітей. Учора у нас телефон був червоним просто після випуску цього розпорядження. Так, у нас з наступного тижня майже всі няні вже розписані», — говорить керівник сервісу допомоги з дітьми Марина Слободянюк.


Наталя працює кілька днів на тиждень і знайшла безкоштовний вихід із ситуації.

Запропонувала батькам з дитсадка доглядати за кількома дітьми по черзі.

«Тут або домовлятися з чоловіком і працювати таким вахтовим методом — по черзі ходити на роботу. Або, якщо я маю можливість, то я можу посидіти з чиєюсь дитиною або з трьома-чотирма. Ну, і так же вони, коли мені потрібно», — каже молода мама Наталя Рекункова.


Деякі батьки просять допомоги у вихователів дитсадків. Тому що багатьох із них змусили подати заяви за свій рахунок. Хоча за педагогами під час карантину повинні зберігати середню зарплату. Адже це — вимушена пауза не з вини працівника.

«Я дуже сподіваюся, що педагоги, які будуть відчувати такий тиск від свого керівництва, будуть звертатися до профспілки. Власне, вона для того і існує, до освітнього омбудсмена, ну і в Держпрацю. Для того, щоб відстояти свої права», — каже співголова громадської організації "Батьки SOS" Олена Бондаренко.


Щоб поскаржитися на таке порушення, слід подати до Держслужби з питань праці заяву в довільній формі. А на сайті омбудсмена є спеціальна форма, яку можна заповнити просто з дому.

Поліна Вегера

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: