Історія міста: Дніпру виповнилося 244 роки

Дніпру стукнуло 244 роки. Це офіційний вік міста. Насправді, — кажуть історики, — мегаполіс вдвічі старший — йому майже п'ятсот. Докази розкопали археологи. Ще 16 років тому. Проте передатувати Дніпро досі так і не вдалося.
Спеціально до Дня міста ми вирішили відшукати правду. Дізналися, звідки набігло ще 2 з половиною століття і чому офіційний вік міста — це комуністичний фейк.
Уперше День міста у радянському Дніпропетровську відзначили у 1976-му році. Помпезно, урочисто, ефектно! Дніпряни і досі із захватом згадують, як то було!
Наталія у 76-му була маленькою, проте пам'ятає, як до кругленького ювілею усе місто немов змінилося на краще.
Того ж року відкрили і пам'ятник Петровському, якого сьогодні вже немає.
На той час дніпряни не надто цікавились, як виникло місто, — офіційна версія їх цілком влаштовувала. Нібито у 1776-му році азовський намісник подав рапорт Потьомкіну про заснування на річці Кільчень міста на честь Катерини другої.
Комуністи ж, — розповідають історики, — намагались прив'язати двохсотріччя міста до ювілею іменитого земляка — Леоніда Брежнєва.
Відтак, історики називають офіційну дату заснування міста — фейком. Бо існує інша — документально обґрунтована версія. Згідно з нею, Дніпро старіший на цілих 252 роки!
Вчені довели, місто починалось із Старої Самарі у нинішньому селищі Шевченко.
Це зараз тут — суцільні пагорби, річка та ліси — одним словом околиця Дніпра. Проте у VI столітті ця місцина була центом поселення міського типу. Тут був шинок, ринок і процвітала торгівля.
Вздовж і впоперек археологи досліджують селище з 2001 року.
Ось кадри, зняті у 2017-му. Тоді учасники розкопок тут практично жили.
Але так було вечорами — після роботи. Вдень же — у поті чола проводили розкопки…
Це Дмитро Тесленко — відомий у Дніпрі археолог. Він і нині очолює експедицію Старої Самарі. Розповідає, звідки у дебатів щодо передатування року народження міста — “ноги ростуть”.
Знайшли артефакт у 2004-му. Це така собі акцизна марка того часу. На товарній пломбі зберігся рік — 1524. Це доводить: у VI столітті на цій території процвітала торгівля.
У 2017-му передатування року заснування Дніпра на розгляд міських депутатів виніс історик Олег Репан.
Сесія відбулась того ж таки 2017-го року.
Тоді довгі та завзяті аргументи істориків так і не переконали депутатів зістарити місто. Хотіли це рішення прийняти так би мовити на холодну голову.
Зараз уже 2020-й, а віз і нині там, офіційно дату народження нашого Дніпра — досі не змінили. Проте світовий досвід показує: зістарити місто на сотні, а то й навіть тисячі років — то є звична практика.
Так, у 2008-му передатували появу Берліна — місту додали 60 років. А от Єрусалим у 2016-му постарішав аж на 2 тисячі років. То, може, і Дніпро найближчим часом теж посивіє?