Історія міста: Дніпру виповнилося 244 роки

12.09.2020, 20:48
Історія міста: Дніпру виповнилося 244 роки - фото 1

Дніпру стукнуло 244 роки. Це офіційний вік міста. Насправді, — кажуть історики, — мегаполіс вдвічі старший — йому майже п'ятсот. Докази розкопали археологи. Ще 16 років тому. Проте передатувати Дніпро досі так і не вдалося.

Спеціально до Дня міста ми вирішили відшукати правду. Дізналися, звідки набігло ще 2 з половиною століття і чому офіційний вік міста — це комуністичний фейк.

Уперше День міста у радянському Дніпропетровську відзначили у 1976-му році. Помпезно, урочисто, ефектно! Дніпряни і досі із захватом згадують, як то було!

«Протягом усього життя День міста у мене асоціювався з квітами, було дуже багато квітів. До Дня міста був зроблений на проспекті нині Яворницького квітковий годинник, це було в нашому місті в дивину, було дуже цікаво», — розповідає жителька Дніпра Наталія Полякова.

Наталія у 76-му була маленькою, проте пам'ятає, як до кругленького ювілею усе місто немов змінилося на краще.

Того ж року відкрили і пам'ятник Петровському, якого сьогодні вже немає.

На той час дніпряни не надто цікавились, як виникло місто, — офіційна версія їх цілком влаштовувала. Нібито у 1776-му році азовський намісник подав рапорт Потьомкіну про заснування на річці Кільчень міста на честь Катерини другої.

«Річ у тому, що це не указ про заснування, не початок будівництва, це просто рапорт чиновника про плани. Відповідно він не може слугувати початком дня датування», — ділиться історик Олег Репан.

Комуністи ж, — розповідають історики, — намагались прив'язати двохсотріччя міста до ювілею іменитого земляка — Леоніда Брежнєва.

«Саме в цьому році виповнювалось 70 років тодішньому керівнику радянського союзу Леоніду Брежнєву, який народився в 1907-му році, не так далеко від Дніпра — в Кам’янському (Дніпродзержинську). Вирішили сумістити ці дати і провести масштабні святкування», — пояснює історик Єгор Врадій.

Відтак, історики називають офіційну дату заснування міста — фейком. Бо існує інша — документально обґрунтована версія. Згідно з нею, Дніпро старіший на цілих 252 роки!

Вчені довели, місто починалось із Старої Самарі у нинішньому селищі Шевченко.

Це зараз тут — суцільні пагорби, річка та ліси — одним словом околиця Дніпра. Проте у VI столітті ця місцина була центом поселення міського типу. Тут був шинок, ринок і процвітала торгівля.

Вздовж і впоперек археологи досліджують селище з 2001 року.

«Знайдено понад 6 тисяч артефактів, розкопано понад 3 100 квадратних метрів зокрема 300 квадратних метрів на Самарі доби VI сторіччя», — повідомляє Сергій Світленко, декан історичного факультету ДНУ ім. О. Гончара.

Ось кадри, зняті у 2017-му. Тоді учасники розкопок тут практично жили.

«Хтось в нарди грає, хтось спілкується, хтось книжки читає, ввечері — вогнище, гітара, пісні співаємо», — ділиться Сергій Прокопенко, член дніпровської археологічної експедиції.

Але так було вечорами — після роботи. Вдень же — у поті чола проводили розкопки…

Це Дмитро Тесленко — відомий у Дніпрі археолог. Він і нині очолює експедицію Старої Самарі. Розповідає, звідки у дебатів щодо передатування року народження міста — “ноги ростуть”.

«Підставою для такого удавнення є знахідка товарної пломби тут на цій пам'ятці, яка датується 1524 роком — тобто початком VI століття», — пояснює Дмитро Тесленко, начальник дніпровської археологічної експедиції.

Знайшли артефакт у 2004-му. Це така собі акцизна марка того часу. На товарній пломбі зберігся рік — 1524. Це доводить: у VI столітті на цій території процвітала торгівля.

«Продавалося сукно так званими штуками або сувоями, сувій перев’язувався, на ньому чіплялась ось така товарна пломба, ось цим язичком затискалась і коли товар продавався, вона потрібною вже не була. Ось це чітко датована знахідка, яка походить із міста Самарь», — повідомляє Артем Іванців, колишній зав. лабораторії археології ДНУ ім. О. Гончара.

У 2017-му передатування року заснування Дніпра на розгляд міських депутатів виніс історик Олег Репан.

Сесія відбулась того ж таки 2017-го року.

Тоді довгі та завзяті аргументи істориків так і не переконали депутатів зістарити місто. Хотіли це рішення прийняти так би мовити на холодну голову.

«Ми повинні бути послідовні, таке серйозне рішення ми повинні приймати виважено, тому що це ми зараз чуємо вперше», — розповідає Каміль Примаков, депутат міської ради Дніпра.

Зараз уже 2020-й, а віз і нині там, офіційно дату народження нашого Дніпра — досі не змінили. Проте світовий досвід показує: зістарити місто на сотні, а то й навіть тисячі років — то є звична практика.

Так, у 2008-му передатували появу Берліна — місту додали 60 років. А от Єрусалим у 2016-му постарішав аж на 2 тисячі років. То, може, і Дніпро найближчим часом теж посивіє?

Поділитися: