Історичний факт: 49 років тому була знайдена Скіфська пектораль

21.06.2020, 14:30
Історичний факт: 49 років тому була знайдена Скіфська пектораль - фото 1

Знахідка була зроблена в 1971 році, біля міста Покров Дніпропетровської області.

Виявила прикрасу археологічна експедиція під керівництвом Бориса Мозолевського та Євгена Черненко. Вважається, що пектораль була виготовлена для скіфського царя грецькими майстрами-ювелірами. Зберігається в київському Музеї історичних коштовностей України та відноситься до Історичного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України. Важить пектораль кілограм і 140 г., її діаметр - понад 30 сантиметрів. При її виготовленні використовувалися різні ювелірні техніки - лиття по восковій моделі, волочіння, скань, пайка і емалювання. І це 4 століття до нашої ери.

Історичний факт: 49 років тому була знайдена Скіфська пектораль - фото 119071

Золота пектораль з Товстої Могили вважається неперевершеним шедевром елліно-скіфського мистецтва. Вона має форму півмісяця, її композиція складається з трьох ярусів, розділених двома досить товстими порожнистими трубками, оформленими у вигляді канату. Ще дві такі ж трубки обрамляють пектораль зверху і знизу. У верхньому ярусі представлено кілька окремих сцен зі скіфами і домашніми тваринами. У центрі - двоє напівоголених чоловіків тримають в руках розтягнуту шкіру тварини, схожу на овечу. Зліва і справа зображені коні з жереб'ятами і корови з телятами, за ними знаходяться фігури скіфських слуг, один з яких доїть вівцю, а інший - корову, тримаючи в руках відповідно ліпний горщик і невелику амфору. В середньому ярусі представлені флористичні мотиви - серед пагонів рослин і квітів знаходяться фігурки птахів. У нижньому ярусі зображені анімалістичні сцени полювання. Верхній і нижній фризи пекторалі мереживні. Фігурки людей і тварин майже повністю об'ємні, плоскі вони тільки з внутрішньої сторони. Середній фриз розташований на тлі тонкої золотої пластини у вигляді півмісяця, припаяної до двох середніх порожнистих трубок. Об'ємні фігурки птахів прикріплені за допомогою штифтів серед квітів, пелюстки яких покриті кольоровою емаллю. До них за допомогою штифтів прикріплені наконечники-застібки у вигляді левових голів і коротких стрічок складного плетіння. До левових пащ припаяно по одному кільцю.
Є кілька версій-інтерпретацій зображуваних мотивів. За деякими - на пекторалі зображено побутові сцени з життя скіфів. За іншими - скіфська легенда про Золоте руно та двох братів, які вирушили на його пошуки.

Історичний факт: 49 років тому була знайдена Скіфська пектораль - фото 119070

Копія пекторалі використовується як театральна премія «Київська пектораль».
Також в 2003 році Національний банк України викарбував золоту монету «Пектораль», з серії «Духовні скарби України».

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: