Історичні події робочого тижня

08.06.2020, 09:30
Історичні події робочого тижня - фото 1

На тижні, що розпочалася, уваги гідні чотири події.

8 червня 1912 року в Лос-Анджелесі Карлом Леммле заснована кіностудія «Universal». Це одна з найстаріших серед нині існуючих голлівудських кіностудій. З 1915 по 1925 рік була найбільшою з кінокомпаній США.
З 2004 року студія стала виробничим підрозділом компанії "NBC Universal". Під егідою компанії також працюють тематичні парки в американських Голлівуді і Орландо, Сінгапурі та японській Осаці.

10 червня 1941 року розпорядженням головнокомандувача сухопутних військ Німеччини Адольфа Гітлера призначений термін початку військової операції проти СРСР, яка отримала назву «Барбаросса» - 22 червня. Рішення нацистського диктатора здійснити операцію «Барбаросса» проти Радянського Союзу після того, як той в 1939-1940 роках зустрічними вимогами унеможливив реалізацію пропозицій Німеччини увійти в союз «країн Осі» з приєднанням до Троїстого пакту, стало поворотним в історії Третього рейху, яке призвело його до війни на два повномасштабних фронту, війні між ним і Радянським Союзом і його краху через чотири з половиною роки.
Історичні події робочого тижня - фото 117296

12 червня 1897 року Карл Елзенер запатентував знаменитий швейцарський армійський ніж. Він оснащений клинком і декількома додатковими інструментами, такими як викрутки, відкривачки, штопор і так далі. В неробочому положенні інструменти знаходяться всередині рукояті ножа і наводяться в робоче положення обертанням навколо внутрішнього шарніра. Рукоять, як правило, традиційно виконується з пластиковими накладками червоного кольору.
Модель ножа, що поставлявся в швейцарську армію до 2009 року, має рукоять з алюмінієвого сплаву, із зображенням хреста і щита, що символізує герб Швейцарії. Хоча ніж має назву армійського, він використовувався в швейцарській армії не як зброя, а скоріше як підсобний інструмент.
А в 1936 році в СРСР на всенародне обговорення був винесений проект «сталінської Конституції». Вона проголошувала, що соціалізм в Радянському Союзі нібито переміг і в основному побудований. Це означало, що знищена приватна власність на засоби виробництва і експлуататорські класи (і отже пролетаріат більше не існує, тобто диктатура пролетаріату - пройдений етап), перемогли соціалістичні виробничі відносини. Економічною основою проголошувалася планова соціалістична система господарства, що спирається на соціалістичну власність у двох її формах - державній і колгоспно-кооперативній. Вперше в історії СРСР конституція формально надавала всім громадянам рівні права: загальне, рівне і пряме виборче право при таємному голосуванні; право на працю і відпочинок, матеріальне забезпечення в старості і хворобі; свободу совісті, слова, друку, зборів і мітингів; недоторканість особи і таємницю листування.
Земля, її надра, води, ліси, заводи, фабрики, шахти, рудники, залізничний, водний і повітряний транспорти, банки, засоби зв'язку оголошувалися всенародним надбанням. Земля, яку займають колгоспи, передавалася їм у вічне користування. Комуністична партія проголошувалася «керівним ядром» державних і громадських організацій (в Конституції 1924 року партія не згадувалася). Вищою законодавчою владою в країні оголошувалася двопалатна Верховна рада, а в перервах між його сесіями - Президія Верховної ради. У конституції було положення про неможливість встановлення одноосібної президентської влади і створення "колективного президента" в особі Президії Верховної ради, передбачалася рівність палат Верховної ради і її право створювати слідчі і ревізійні комісії по будь-якому питанню, відповідальність депутатів перед виборцями і право відкликати тих, хто не виправдовує надану їм довіру. Уряд країни зберігав свою назву - Рада народних комісарів. РНК була вищим виконавчим органом, підзвітним Верховній раді та її Президії.
Але задекларовані права і свободи в Конституції 1936 року носили лише формальний характер. Всупереч її положенням за найменшу критику сталінської влади громадянин міг отримати вирок у вигляді тривалого терміну ув'язнення або розстрілу. Збори і мітинги громадян проводилися тільки з ініціативи влади та під її опікою. В системі НКВС діяв відділ перлюстрації кореспонденції, працівники якого регулярно і без будь-яких санкцій займалися перечитуванням листів підозрілих громадян. Стан дотримання радянської законності добре характеризує навіть сам факт невиконання органами влади норм тодішньої Конституції, яку навіть прихильники Радянського Союзу оцінюють як саму демократичну конституцію того історичного часу, яка була прийнята в 1936 році у тоталітарній державі. Також в цій Конституції було вперше офіційно закріплене пропагандистське кліше "ворог народу". Зокрема, в ч. 2 статті 131 Конституції СРСР 1936 року говорилося:

- Особи, що здійснюють замах на суспільну, соціалістичну власність, є ворогами народу.


Насправді Конституція 1936 року була ухвалена в пропагандистських цілях. Щоб показати власному народу і зовнішньому світу проголошені демократичні права і свободи радянських громадян, які фактично не виконувалися на практиці.

Історичні події робочого тижня - фото 117295

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: