Історичні факти: в чому різниця між 8 та 9 травня?

Історичні факти: в чому різниця між 8 та 9 травня? - фото 1

У цьому році Україна вже вп’яте відзначила День пам’яті та примирення, який указом тодішнього президента Порошенка від 24 березня 2015 року був призначений на 8 травня. Та теж у 5-й раз відзначає День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Але й досі частина українського суспільства намагається це оскаржити на рівні дискусії. Здебільшого ця її діяльність спрямована на цілком або частково аполітичних та не зацікавлених в історії громадян України. Дехто їм вірить та починає підтримувати їх ревізіоністські погляди, а хтось замислюється “добре, а які відмінності між цими датами та святами?”. І саме вирішенню цього питання присвячений даний матеріал.
День пам’яті та примирення 8 травня був запозичений нами з Заходу. Там він є основною датою пов’язаною з закінченням Другої світової війни в Європі, на відміну від Російської Федерації з її 9 травня. Причин такої різниці у датах може бути дві, поверхнева та фундаментальна – через розбіжності між центральноєвропейським і московським часом та через природний антагонізм Заходу та СРСР, який на час війни з нацистською Німеччиною був відкладений у довгий ящик (але таким чином отримав можливість знову вийти на поверхню). Перша причина полягає в наступному. Реймський або перший акт про загальну капітуляцію Німеччини був підписаний 7 травня 1945 року о 02:41 за центральноєвропейським часом. Часом його вступу в силу була визначена одиннадцята година та одна хвилина вечора 8 травня 1945 року за все тим же центральноєвропейським часом. Але через двухгодинну різницю між центральноєвропейським та московським часом цей акт на території СРСР вступив в силу тільки о першій годині та одній хвилині ночі 9 травня 1945 року. Друга причина складніша, але тим і цікавіша. Полягає вона у тому, що Сталін був обурений підписанням капітуляції в Реймсі, при якому провідну роль відігравали західні союзники. Він відмовився визнати цей акт, зажадавши нової церемонії у взятому Червоною армією Берліні і попросивши союзників не робити офіційних оголошень про перемогу до вступу в силу капітуляції, тобто до 9 травня. Спочатку, у цій вимозі йому відмовили і Черчілль, який зазначив, що парламент вимагатиме від нього інформації про підписання капітуляції, і Трумен, який заявив, що прохання Сталіна надійшло до нього занадто пізно і скасувати оголошення про перемогу вже неможливо. Але зі свого боку Сталін заявив наступне:

— Договір, підписаний у Реймсі, не можна скасувати, але його не можна і визнати. Капітуляція повинна бути вчинена як найважливіший історичний акт і прийнята не на території переможців, а там, звідки прийшла фашистська агресія, - в Берліні, і не в односторонньому порядку, а обов'язково верховним командуванням всіх країн антигітлерівської коаліції.


На мою думку, така позиція є доволі дивною, бо, по факту, під Реймським актом стоїть підпис від представника СРСР - генерал-майора Івана Суслопарова, який був представником Ставки Верховного Головнокомандування при командуванні західних союзників. Хоч і незабаром після підписання акту, Суслопаров отримав телеграму від Сталіна з категоричною забороною підписувати капітуляцію.
У відповідь союзники все-таки погодилися провести другу церемонію підписання акта про капітуляцію Німеччини. Карлхорстський або другий акт про загальну капітуляцію Німеччини згідно з офіційною версією, прийнятою в СРСР, був підписаний у передмісті Берліна о 00:43, 9 травня за московським часом.

Реймський акт про капітуляцію Німеччини і підписуючий Карлхорстський акт начальник штабу Верховного командування німецького вермахту генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель

Вчора ми віддавали данину пам'яті всім без виключення жертвам тієї страшної війни. Сьогодні, у докарантинні часи, покладали квіти до пам’ятників. Давайте і далі залишатися людьми, а не “обіцяти повторити”, влаштовувати паради в цей день і повторювати людиноненависницьку тезу про “баби єщьо наражают”, як це робиться по той бік нашого східного кордону.

Історичні факти: в чому різниця між 8 та 9 травня? - фото 113195

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама