Експерти бачать перспективу в розвиткові української "зеленої" енергетики

Експерти бачать перспективу в розвиткові української "зеленої" енергетики - фото 1

Україна серед найперспективніших країн для розвитку "зеленої" енергетики. Про це в Швейцарії на світовому форумі в Давосі говорять як українські, так і закордонні експерти.

Де, як не серед свіжого альпійського повітря говорити про екологію, і захист навколишнього середовища.

Одна з ключових тем цьогорічного форуму в Давосі — перехід на "зелену" енергетику. ДТЕК — єдина українська енергетична компанія, представники якої відвідали міжнародний саміт. Керівник Максим Тимченко закликає зарубіжних інвесторів Звернути увагу саме на нашу державу:

"Україна може стати лідером декарбонізації. Може своїм прикладом показувати, яким чином ті цілі зі зниження викидів, які ставить перед собою ЄС, Україна може досягти випереджаючими темпами. Ми інвестували понад 1 мільярд 200 мільйонів євро в розвиток "зеленої" генерації і ми на цьому не зупинятимемося. Наша компанія поставила собі завдання до 2040 року бути нейтральною з точки зору викидів", — говорить генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тимченко.

Поки що в питанні переходу на відновлювану енергетику України відстає. В енергосистемі — менше 4% кіловат "зелені". І це мінус. Однак поле для діяльності величезне і це — плюс, зазначають міжнародні експерти.

"Потенціал великий. Особливо в сонячної і вітрової енергетики. Енергетичні проєкти зазвичай вимагають багато часу, щоб окупитися інвесторові. Це вам не відкрити магазин. Зміна інвестиційних умов посеред шляху — це поганий сигнал", — вважає головний науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень Едвард Чоу.

Пан Чоу натякає на спроби українських чиновників знизити "зелений" тариф. Він повинен був діяти ще 10 років. Таку обіцянку наша держава дала інвесторам. Але щось пішло не так.

"Парламентський комітет енергетики хоче передомовитися з ринком і змінити умови, під які ми будувалися. У нас побудовано 333 мВт. Якщо сказати, скільки коштує побудувати 333 мВт, то це, напевно, майже 500 мільйонів євро", — говорить засновник і президент компанії "Віндкрафт Україна" Карл Стурен.

Втрачати такі гроші ніхто не захоче — інвестори підуть у міжнародні суди. І, як показує досвід, закон на їхньому боці. Схожа ситуація була в Іспанії. Тоді місцевій влади довелося не просто визнати свою помилку, а виплатити підприємцям сотні мільйонів євро компенсацій.

"Я зреалізував чимало інвестиційних проєктів і єдине, що хочуть мати інвестори —стабільність. І хочуть прогнозування на наступні 10-15 років. Адже енергетичні інвестиції — це величезні гроші. Повинно бути верховенство права. І заспокою вас — це проблема не тільки України", — розповідає Пім Ван Баллеком, заступник глави Європейського інвестиційного банку.

Такі складні багатовекторні, але вкрай важливі питання, тут, в Швейцарії, обговорюють найвпливовіші люди світу. Це президенти, глави урядів і бізнесмени-мільярдери. Тому є надія, що надзвичайна екологічна ситуація, яку офіційно оголосили в ООН і в якій всі ми сьогодні живемо, буде подолана. Тут, серед засніжених гір, де розумієш, що природа і екологія — це найголовніше.

Хочете отримувати оперативні й важливі новини прямо до свого месенджеру? Підписуйтеся на наш канал в Telegram.

Реклама