Економне життя: якими лайфхаками можуть скористатися дніпряни, аби не витрачати зайвого?

Заощаджувати на їжі, одязі чи відпочинку? Журналісти "Деталей. Підсумки" зібрали найефективніші лайфхаки, як не залишитися з пустим гаманцем.

Без нової кофтинки, туру Європою чи смачних делікатесів. На що тільки не йдуть українці, аби вберегти гаманець від фінансових дір. Та от фінансові аналітики кажуть: свій бюджет можна скорегувати так, щоб і закупи вдались, і гаманець залишився не пустим.

Аби люди витрачали більше, магазини вдаються до маркетингових пасток, — маркетологи.

Маркетологи пояснюють: щоби чеки зростали, магазини мають багато різних хитрощів. У “полюванні” за нашими грошима в хід ідуть яскраві цінники, музика та навіть аромати у крамницях. Від спокуси витратити більше, ніж планували, врятує лише одне, кажуть фахівці.

«Не піддаватися цьому ажіотажу. Краще наперед це все планувати. Можна спокійно з тверезою головою оцінити, що потрібно, що не потрібно. В ідеалі мати окрему картку. На цю карту перевести комфортну для себе суму, щоб потім в ажіотажі при покупках не виходити за вказану суму. І це насамперед буде комфортно для людини як фінансово, так і психологічно», — прокоментувала маркетологиня Олена Рожко.

А ще гарна альтернатива — купувати в онлайн-магазинах. Завдяки цьому ви можете зекономити до 30% бюджету, кажуть експерти. Та й пошопитись у будь-який час доби та у будь-якій точці планети.

Та експерти попереджають, і тут є підводні камені: що ближче до великих свят, то швидше цінники повзтимуть угору. Як в онлайн, так і в офлайн-магазинах. Тож, аби урвати вподобану річ, радять стежити за акціями заздалегідь. А ось продуктові супермаркети, навпаки, змагатимуться один з одним у знижках.

Експертка з шопінгу Ганна Жихарева-Толстік поділилася своїм лайфхаком, як не витратити забагато грошей у цьому випадку.

«Мій лайфхак — обов'язково писати список. Список — це наше все. Ну, замітка у телефоні. Просто так ви розумієте, і ви починаєте фіксувати вже з космосу, із соціуму, з мережі, з фейсбуку, з таргетованої реклами ті речі, які вам потрібні», — розповідає Ганна Жихарева-Толстік.

Планування витрат врятує бюджет від просідання. Які є методи заощадження?

Аби заощадити, слід чітко планувати свій бюджет, кажуть фінансові аналітики. Третина зарплатні — це обов'язкові витрати:

Потрібно зробити два бюджети. В одному людина зможе собі дозволити трошки більше, а в другому — набагато менше.

Не треба забувати, що не можна економити на їжі, на побутових витратах, на “подушці безпеки”. Обов’язково ми платимо за оренду, абонплату, проїзд, або звязок. До того ж частину доходу щомісяця треба відкладати “про запас”.

«Витрати повинні бути завжди меншими, ніж наші доходи. “Подушка безпеки” — це 6-місячні запаси наших доходів. Які потрібні нам для того, щоб врятувати нас у кризовий момент. Відкладати від основного бюджету потрібно 10%, і якщо в нас є ще якийсь додатковий дохід, наприклад премія, то краще відкласти від цієї премії 50-60% на “подушку безпеки”, поки ми не сформуємо цей запас шестимісячний. А тоді ми можемо трошки розслабитись і дозволяти ці 10% витрачати на щось інше. На квартиру, машину чи подорож», — пояснила фінансова радниця Олена Овдієнко.

Якщо ж після цього щось залишиться, гроші можна витратити на власні забаганки: шопінг, кафе, розваги чи подорожі. А великі закупи краще розтягнути на кілька тижнів і навіть місяців, тоді вони не вдарять по бюджету, додають експерти.

Та навчитися не втрачати свідомість від походів на закупи можна і самостійно. Для цього потрібен лише смартфон та спеціальний мобільний додаток, який підрахує дебет із кредитом і контролюватиме ваш бюджет. Вносимо свій щомісячний дохід і щодня позначаємо, куди витрачаємо кошти. Відтак наочно бачимо, куди ж летять наші кревні.

А ще зекономити можна на щоденних ритуалах, відмовившись від ранкової філіжанки кави. Це заощадить тисячі гривень на рік. І замість походів у кафе чи онлайн-доставки — слід готувати вдома та брати обід на роботу.

Утім психологи кажуть: постійно відмовляти собі у всьому — шкідливо. Бо це — прямий шлях до депресії.

«Усвідомлюйте, що ви можете побачити щось у магазині, що матиме відношення до Нового року, і вам захочеться це купити — тоді дозвольте собі це зробити без провини. Якщо ви розумієте, що у вас є бюджет, якщо ви розумієте, що цей товар вам дійсно необхідний. Якщо цього не надто багато, якщо це не шкодить вашому бюджету, якщо нема потреби влазити в кредити або борги», — пояснює психологиня Леся Пінчук.

А ще експерти радять не ходити до крамниць у день зарплати та на голодний шлунок, аби не купити зайвого. Та головне — не забувайте про мету, задля якої ви економите: довгоочікувана відпустка, нова машина чи омріяна квартира.

Реклама

Ніка Лобанська
Ніка Лобанська Кореспондент програми «Деталі». Досвід роботи журналістом: 5 років. Улюблені теми: Шоу-біз, кримінальні новини, діджиталізація, туризм.

Реклама