Два роки тому не стало Катерини Гандзюк

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 1

Херсонська активістка та чиновниця померла від поліорганної недостатності, яку спричинив напад з використанням сірчаної кислоти. Мотивом злочину визнана боротьба Гандзюк з вирубками лісу на Херсонщині, у причетності до яких підозрювалось керівництво області.

Розслідування злочину почалось з дня нападу на Гандзюк – 31 липня 2018 року. Спочатку слідство вела місцева поліція, яка через декілька днів після резонансу та тиску суспільства і міжнародної спільноти затримала Миколу Новікова. Херсонський міський суд навіть обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Але згодом журналісти Денис Казанський та Мар’яна П’єцух провели власне розслідування причетності Новікова до нападу на Катерину Гандзюк та заявили про наявність у нього алібі. Микола Новіков з 27 липня по 1 серпня 2018 року відпочивав на морі, взагалі не був присутній у Херсоні і поліції довелось його відпустити. Завдяки тиску близьких Гандзюк, які об'єдналися в громадську ініціативу "Хто замовив Катю Гандзюк?", 17 серпня поліція затримує перших причетних до злочину осіб та за три наступні дні - всіх інших. За гратами опиняються співучасники Віктор Горбунов, В'ячеслав Вишневський та Володимир Васянович, а також безпосередній виконавець нападу Микита Грабчук і керівник групи нападників Сергій Торбін. Офіційна правова кваліфікація їх дій – замовний «замах на вбивство з особливою жорстокістю». Затримані спершу заперечували свою причетність до нападу на Катерину Гандзюк, але потім пішли на співпрацю зі слідством.

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140711
Зліва направо під Сергієм Торбіним - Віктор Горбунов, В'ячеслав Вишневський, Володимир Васянович та Микита Грабчук (кадр з фільму проекту slidstvo.info "Гандзюк: системне вбивство")

Наступний місяць з гаком проходить у безуспішних спробах громадськості змусити поліцію шукати замовників злочину, до яких має вести проміжна ланка від затриманої групи. У жовтні навіть випускають частину групи Торбіна – суд переводить на домашній арешт Віктора Горбунова, Володимира Васяновича та В'ячеслава Вишневського. Але 4 листопада 2018 року Катерина Гандзюк помирає. Смерть Гандзюк змушує діяти і активістів, і тодішню владу. Наступного дня члени ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?”, які ведуть паралельне розслідування нападу, разом з офіційною причиною смерті Катерини Гандзюк називають ім’я ще одного причетного до злочину – кримінального авторитета Ігоря Павловського, на прізвисько “Собака”. Громадськість називає його посередником між групою Торбіна та замовниками нападу на Гандзюк. Через тиждень Павловського затримує Служба безпеки України, якій передали слідство у справі, і суд відправляє його в СІЗО. Вже у грудні офіційно встановлюється причетність до злочину ще однієї людини – також кримінального авторитета Олексія Москаленко-Левіна. Йому заочно повідомляють про підозру, бо він втік закордон ще 17 серпня – у день затримання перших членів групи Торбіна. Після заочної підозри Москаленка півтора місяці не оголошують у розшук і тільки після публікації цієї інформації ініціативою “Хто замовив Катю Гандзюк?” Служба безпеки України 21 січня 2019 року вносить Левіна до бази розшуку.
Потім Ігор Павловський скаже, що Москаленко-Левіна про затримання попередив тодішній керівник Нацполіції у Херсонській області Артур Меріков.

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140715
(кадр з фільму проекту slidstvo.info "Гандзюк: системне вбивство")

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140714
Артур Меріков

Після підозри Москаленко-Левіну знову більше місяця слідство не демонструє видимих зрушень у розслідуванні вже умисного вбивства Катерини Гандзюк і знову справу рухають активні громадяни. 28 січня на засіданні Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для проведення розслідування відомостей щодо нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів, створення якої громадськість вимагала ще за життя активістки і яка була створена на другий день після її смерті, батько Гандзюк - Віктор Михайлович - робить заяву, в якій називає замовниками вбивства доньки трьох людей – голову Херсонської обласної ради Владислава Мангера, керівника Херсонської ОДА Андрія Гордєєва та його заступника Євгена Рищука. На причетність до злочину Владислава Мангера 7 лютого вказують журналісти проєкту «Схеми: корупція в деталях» - адвокат Мангера Андрій Мурашкін за тиждень до нападу на Катерину Гандзюк за безцінь здав базу відпочинку на березі моря в оренду підозрюваному у співорганізації злочину Олексію Москаленко-Левіну. Євгена Рищука причетним до злочину назвав сам Олексій Москаленко-Левін, коли переховувався у Болгарії. А Андрій Гордєєв відзначився дивною поведінкою у коментуванні нападу на Гандзюк. Журналісти проєкту “slidstvo.info”, створюючи фільм про напад на Катерину Гандзюк, звернулись до голови Херсонської облдержадміністрації за коментарем. Журналісти та Гордєєв спілкувались два рази. У першій розмові він підтвердив факт мінімум двох зустрічей з тодішнім головою СБУ Василем Грицаком, на яких йшла мова про розслідування нападу на Гандзюк – 31 липня 2018 року та після смерті активістки. Але згодом він сказав журналістам, що з Грицаком нібито взагалі не зустрічався і напад на Катерину Гандзюк з ним не обговорював.
Джерела повідомляли про крайню задоволеність Андрія Гордєєва результатами зустрічей з Василем Грицаком та непублічні слова про те, що щодо себе у справі Гандзюк він все “порішав”.

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140712
(кадр з фільму проекту slidstvo.info "Гандзюк: системне вбивство")

Заява Віктора Гандзюка спонукає слідство до активних дій і 11 лютого Владиславу Мангеру повідомляють про підозру у організації вбивства Катерини Гандзюк. 15 лютого Мангера арештовують до 3 березня з правом внесення застави у розмірі 2 мільйонів 497 тисяч гривень, яку того ж дня вніс його адвокат Дмитро Ільченко. Також В. Мангера тимчасово відстороняли від виконання обов'язків голови Херсонської обласної ради та зобов'язали постійно носити електронний засіб стеження. Але вже у квітні дії Горбунова, Вишневського, Васяновича, Грабчука, Торбіна, Павловського та Мангера перекваліфікували. Вони отримали підозри за більш “м’якими” статтями Кримінального кодексу. Також одне кримінальне провадження було поділене на три – по групі Торбіна, Павловському і Мангеру. Останнє провадження взагалі не можна було розслідувати через Москаленко-Левіна, який переховувався закордоном. За поясненнями слідства, це було зроблено для отримання додаткових свідчень шляхом організації засудження по угоді про визнання винуватості. Першою засудили групу Торбіна – 6 червня Сергій Торбін отримав 6 з половиною років позбавлення волі, Микиту Грабчука засудили до 6 років в'язниці, Володимир Васянович та В'ячеслав Вишневський отримали 4 роки ув'язнення, а Віктора Горбунова засудили до 3 років позбавлення волі. Другим покарання отримав Ігор Павловський, 16 жовтня 2020 року його засудили до двох років позбавлення волі (з іспитовим строком в 1 рік). Він називає Владислава Мангера головним замовником нападу на Гандзюк, заявляє про погрози з його сторони, а також просить вибачення у родини Гандзюк за те, що раніше давав неправдиві свідчення через тиск зі сторони Мангера.

Перший суд над групою Торбіна у Покровському Дніпропетровської області. На першому фото - у "акваріумі" стоїть Торбін, майже всі члени його групи сидять на передній лаві біля "акваріуму" (найближчий у кадрі Віктор Горбунов, поруч з ним сидять Володимир Васянович та В'ячеслав Вишневський). На другому фото стоїть Микита Грабчук, який сидить у "акваріумі" разом з Торбіним

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140713
Ігор Павловський

Після засудження групи Торбіна у розслідуванні в черговий раз запанувала тиша. В Україні змінюється влада. Кандидат в президенти Володимир Зеленський під час знаменитих дебатів на стадіоні докоряє тодішнього голову держави Петра Порошенка у несуттєвому прогресі в розслідуванні нападу на Гандзюк і публічно закликає Порошенка до активізації розслідування. Вже після перемоги на виборах Зеленський у перші роковини смерті Катерини Гандзюк обіцяє покарання всіх замовників нападу. І на підтвердження його слів вже на початку 2020 року розслідування активізується. Нове керівництво СБУ та переформатованої в Офіс генерального прокурора ГПУ виявляє у Херсонській області функціонування організованого збройного угруповання, яке залякувало жителів регіону (в тому числі і активних). Вже багато разів згаданий Ігор Павловський підозрюється у організації цього ОЗГ і знову потрапляє за грати. Під час викриття “ОЗГ Павловського” 20 січня проводяться обшуки у помешканнях Мангера, Гордєєва та Рищука. Слідство прямо не вказує на причетність викритої ОЗГ до нападу на Гандзюк, але бачить його, як мінімум, дотичність до справи. Через 5 днів у Болгарії затримують Москаленко-Левіна, якого 16 березня екстрадують до України та відправляють до СІЗО.

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140716
Олексій Москаленко-Левін

Між затриманням Олексія Москаленко-Левіна та його екстрадицією змінюється керівництво Офісу генерального прокурора – замість Руслана Рябошапки генпрокурором стає Ірина Венедіктова. Разом з Рябошапкою йдуть майже всі його заступники. В тому числі і куратор справи Гандзюк – колишній співробітник СБУ Віктор Трепак, у якого забирають департамент нагляду за спеціальними органами правопорядку (у який входять відділи процесуального керівництва досудовими розслідуваннями Служби безпеки України та підтримання обвинувачення, а також відділ нагляду за оперативно-розшуковою діяльністю СБУ). Ще за інерцією, 25 березня термін досудового розслідування нападу на Катерину Гандзюк продовжують до 29 липня. І 27 квітня стається доволі неоднозначна подія – ОГП та СБУ оголошують про завершення досудового розслідування і передачу справи до суду. Ініціатива “Хто замовив Катю Гандзюк?” заявляє про продаж справи та її безперспективність у суді, влаштовується протест під будинком генеральної прокурорки Ірини Венедиктової. Завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів кримінального провадження адвокатам провокує Мангера на погрози людям, які дали проти нього покази. За це він влітку потрапляє до ІТТ СБУ, де перебуває і по сьогоднішній день. Тоді ми детально розповідали про цю подію.
В якому статусі справа перебувала з 27 квітня відомо тільки слідчим і прокурорам. Чи було завершення досудового розслідування фейком і пасткою для Мангера – теж. Але за день до закінчення терміну досудового розслідування, 28 липня, справа передається до суду і зараз вона вже розглядається. Останнє засідання було вчора, на ньому досліджувались докази обвинувачення.

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140717
Олексій Москаленко-Левін та Владислав Мангер на своєму першому суді по справі Гандзюк у статусі обвинувачених

Подальші перспективи розслідування нападу на Катерину Гандзюк доволі туманні. Ймовірно причетний до замовлення злочину Євген Рищук виграв вибори 25 жовтня у Олешківській ОТГ. Андрій Гордєєв після відставки з посади голови Херсонської обласної державної адміністрації став адвокатом та очолив Херсонську обласну асоціацію футболу. Чи все ж достатньо зібрано доказів у справі проти Мангера та Москаленко-Левіна – невідомо. Чи розслідується перешкоджання та саботування розслідування на його старті – теж.
Але, як показує практика, громадськість навіть через два роки після нападу на Гандзюк не мириться з ним і не готова зробити це в майбутньому. Навпаки – панують настрої рухати справу до загратування останнього причетного. Підтвердженням цього є сьогоднішні акції пам’яті Катерини Гандзюк, які пройдуть у Києві, Львові, Одесі, Кропивницькому, Луцьку, Харкові, Полтаві та Рівному.
І українське суспільство це підтримує.

Два роки тому не стало Катерини Гандзюк - фото 140710

Олександр Воловоденко
Олександр Воловоденко журналіст, редактор

Реклама