До обласного художнього музею повернуть зниклу майже 80 років тому картину

До обласного художнього музею повернуть зниклу майже 80 років тому картину - фото 1

Полотно "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" Михайла Паніна зникло під час нацистської окупації міста — разом із 1147 іншими експонатами.

Його вважали знищеним, проте два роки тому картина несподівано з’явилась на аукціоні в США.
Про майбутнє повернення додому пам’ятки культурної спадщини говорили під час зустрічі очільник області Олександр Бондаренко та директорка Дніпропетровського художнього музею Тетяна Шапаренко.

"Виводимо питання культури та освіти у пріоритет. Це ті сфери життя суспільства, які утримують молодь на рідній землі та спонукають її розвиватися. Майбутнє повернення на Дніпропетровщину картини Михайла Паніна стане справжньою культурною подією. Вона, впевнений, приверне до себе увагу і шанувальників культурної спадщини, і загалом усіх мешканців регіону", — зазначив голова Дніпропетровської облдержадміністрації.


Картина Михайла Паніна мимохіть стала частиною майже детективної історії. Її знайшло у 80-ті американське подружжя — у придбаному приватному будинку, який раніше належав емігрантові зі Швейцарії.
На вже згаданий аукціон її виставили у 2017 році. Під час вивчення її походження організатори вийшли на Дніпропетровський художній музей. Там одразу відгукнулися. Директорка Тетяна Шапаренко написала листа з вимогою зупинити аукціон. Розпочався процес повернення картини відповідно до міжнародних норм. До справи підключилися Мінкульт, Служба зовнішньої розвідки України, а ще — ФБР та посольство України в США. Наприкінці 2019-го роботу Михайла Паніна повернули до України.
Наразі картина на реставрації у науково-дослідному центрі в Києві. А вже незабаром полотно повернеться на місце і знову стане частиною експозиції музею.

"Ми вже підготували велику залу — спеціально для презентації експонату. А ще в нас зберігається багато пов’язаних із ним архівних матеріалів. Історія картини не менш приваблива за сам експонат. Сподіваюся, нашим відвідувачам буде цікаво познайомитися і безпосередньо з роботою Михайла Паніна, і з пов’язаними із нею пригодами", — сказала директорка Дніпропетровського художнього музею.


Презентувати відреставровану картину в Дніпропетровському художньому музеї планують уже навесні цього року.


Нагадаємо, раніше Дніпро відправило заявку на змагання за титул "Культурної столиці України". Підписав заявку і схвалив участь міста в змаганні його очільник — Борис Філатов.

Олександр Воловоденко

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Реклама