Дніпропетровщина — лідер в Україні за кількістю ВІЛ-інфікованих

ВІЛ та СНІД — реальні та небезпечні. І, здається, українці стали про це забувати. Зокрема жителі нашої області. Бо саме Дніпропетровщина – перша в країні за кількістю інфікованих, кажуть медики.

Пройшло вже 40 років, як світ дізнався про цю хворобу. А стереотипи досі існують і ширяться. І це при тому, що є терапія, з якою можна жити повноцінно.

Для нього ВІЛ рівносильний смерті. Так думав Олег 20 років тому, коли дізнався про інфікування.

«Я провідником працював, там безладні зв'язки. І щороку нас перевіряли. Лікар мені знаєте як проконсультував — йди до церкви, свічку постав, раптом. Ну нічого, що ти раніше помреш», — говорить Олег Солопченко, який має позитивний ВІЛ-статус.
Тоді ще не було терапії проти ВІЛу та громадських організацій, які допомагали і підтримували хворих, розповідає Олег. І хоча для нього цей статус досі — тавро, чоловік навчився з ним жити.
«З цим живуть, з цим народжують дітей, зараз дуже-дуже багато інформації, порівняно з тим, коли дізнався я, я був просто в шоці. Якщо дізналися за статус — іншого на цей час шляху немає, як прийняття терапії. Це я вам кажу відверто, тому що сам це приймаю понад 10 років, і все добре», — говорить Олег Солопченко, який має позитивний ВІЛ-статус.
Тепер замість 6 пігулок на день — достатньо однієї, кажуть медики. Терапію призначають індивідуально. І видають ліки безкоштовно.
«Але важливо мати саме прихильність. Це правильність прийому, без перерв. І лише при цьому буквально через кілька місяців зростання ВІЛ припиняється. Він не вбивається, на жаль, на сьогодні. Але він блокується настільки, що він практично не завдає шкоди і не поширюється, імунітет тим самим зростає», — говорить інфекціоністка Альона Кавалерчик.
І хоча ця хвороба відома вже 40 років, є люди, які досі вірять у міфи. "Деталі" розвіюють стереотипи:
  1. Ви не можете заразитись, якщо просто спілкуєтеся з ВІЛ-інфікованим.
  2. Нетрадиційна медицина не допоможе вилікувати цю недугу.
  3. ВІЛ не розносять комарі та москіти.
  4. І люди, хворі на ВІЛ, не помирають рано. Потрібно лише вчасно розпочати терапію.
  5. Недуга передається: через кров, статевим шляхом та від матері до дитини. Утім цього знов-таки можна уникнути, якщо пити ліки.

Наша область — перша в Україні за кількістю ВІЛ-інфікованих. Цифри втричі перевищують середній показник за всіма регіонами.

«Завжди Дніпропетровська область була, на жаль, регіоном-лідером. І в плані розповсюдженості захворюваності, і смертності. І в плані пацієнтів, які лікуються. Тобто у нас на лікуванні 1/6 всіх пацієнтів в Україні», — говорить медична директорка обласного Центру соціально значущих хвороб Марія Гудова.

Зараз у світі — понад 37,5 мільйона ВІЛ-інфікованих людей. Це як населення Польщі. В Україні — 260 тисяч хворих. Майже як жителів Полтави. І третина з них не проходить терапію. У нас в області на профілактиці більш ніж 28 тисяч людей з ВІЛом та СНІДом. Це як населення Царичанського району.

«Щомісяця у нас, ну напевно, по місту понад 100 осіб виявляються. Перевірятися треба, і найстрашніше, що люди бояться цього, і тому буває пізно», — говорить спеціалістка громадської організації "Синергія душ" Світлана Родік.

Дізнатися свій ВІЛ-статус може кожен безкоштовно. У свого сімейного лікаря, профільних медзакладах чи громадських організаціях.

«Ось такий сейф-бокс. Тут немає позначень ніде, що це тест на ВІЛ, для конфіденційності. Сюди входить презервативи, сам тест, візитка і наклейки. Тестуємо, виявляємо, доводимо до препаратів і допомагаємо людині», — говорить соціальна працівниця громадської організації "Синергія душ" Ганна Ларченкова.
«Я тест на ВІЛ ніколи не робила. Та зважилася до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Кров здавати боюся. Тож обираю інший спосіб. Двома пальцями відсуваю нижню губу. Проводимо тест між губою і яснами. Потім те ж саме зверху. Цей метод, як і забір крові, точний на 98%, кажуть лікарі. Чекаємо 20 хвилин. Медики радять не дивитися на тест, а відволікатися. Я, наприклад, так і роблю — читаю інструкцію та спілкуюся. У мене результат негативний. Такі тести фахівці радять робити що пів року», — говорить кореспондентка 34 телеканалу Наталія Богиня.

Раніше ми писали про те, що 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Реклама

Наталія Богиня
Наталія Богиня Кореспондентка, ведуча програми «Деталі». Працюю на телеканалі з 2018-го. Це моє перше місце роботи. Починала свій шлях журналістом на сайті 34.ua. Через півроку зрозуміла, що хочу спробувати себе на телебаченні. Обожнюю свою роботу, бо тут я вперше політала на літаку, спробувала каякінг, спустилася до шахти. А ще - полюбляю їздити на зйомки по області.

Реклама