Дніпро на межі екологічної катастрофи

03.06.2020, 17:42
Дніпро на межі екологічної катастрофи - фото 1

У річку Татарку, що біля Олександрівки, протягом півроку зливали токсичні відходи.

Місцеві побудували дамбу, аби стримати хімікати. Та з дня на день вона може прорвати і отруйна вода потрапить у Дніпро, а далі піде за течією. Хто винен та як рятуватимуть головну водну артерію країни?
Дізнавався кореспондент 34 телеканалу.

Мертва риба у воді та білий наліт на побережжі. Таке на місцевій річці побачив житель Олександрівки Сергій.

«Вода білого кольору, з дуже неприємним, незрозумілим хімічним запахом. Плавали черепахи мертві, вся риба в цій річці, яка була, вона мертва плавала», — розповідає житель Олександрівки Сергій Вєтров.


Місцеві кажуть, що отруйні хімікати потрапляли в річку Татарку ще з минулого року. Тоді жителі бачили вантажівки з цистернами, що проїжджали селищем. Після чого з'явився сморід.

«Злив проводився з великогабаритної машини, зливалася хімія. Ось ми бачимо баклажки від компонента “б” — поліуретанового клею. Безпосередньо на баклажках є значок “висока токсичність”», — каже житель Олександрівки Микола Страшний.


Місця, де зливали хімікати, самостійно знайшли місцеві.
Частину хімікатів скидали у річку, частину — на поле, що поряд. Тепер тут близько 6 гектарів випаленої землі, і вже кілька місяців нічого не росте. А хімічний сморід стоїть тут і досі. Крім цього, майже 2 кілометри річки Татарки, куди зливалися нечистоти, вже непригодні для використання. Ба быльше, Микола Терещук, голова громадської обласної екологічної ради, каже: коли бралися аналізи, води у річці майже не було. Самі хімікати.

«Тут є частина поліуретанового клею, який сюди виливався, органічні залишки, залишки від тваринництва. Є луг, є аміак у великій кількості. Для живих організмів та рослин вода повністю непридатна», — заявив голова громадської екологічної ради при Дніпропетровській ОДА Микола Терещук.


Аби не допустити розповсюдження хімікатів, місцеві знайшли найвужче місце у річці та заблокували водойму. Було це ще у квітні.

«Самоорганізувалися. Хто “КАМАЗи”, хто трактори, хто соляркою, хто грошима. Зробили дамбу, дамба на межі руйнування. Не знаємо, що далі буде, що робити», — сказав житель Олександрівки Артем Робота.


Єдине, що відділяє забруднену частину затоки від чистої — напіврозмита дамба. Та жителі кажуть, що з дня на день саморобну переправу може прорвати і всі нечистоти понесе за течією. І далі річкою Татаркою в Самару, а потім і у Дніпро. Дістатися хімікати можуть аж до Чорного моря, — кажуть екологи.
Хто зливав, місцеві не знають і досі. Та робили це на території колишнього рибгоспу. Зараз там полігон. У його керівництві коментувати ситуацію відмовилися. Хто винен, не знають поки і у поліції. Проте там уже розпочали кримінальне провадження. І тому, хто отруїв водойму, загрожує до 5 років позбавлення волі.

«У межах кримінального провадження відібрано проби поверхневих вод та направлено на проведення низки експертиз, унаслідок яких буде встановлено рівень забрудненості річки і шкода, завдана навколишньому середовищу. Наразі триває досудове розслідування», — повідомила речниця міської поліції Аліна Стадник.


Поки поліція шукає винного, у обласній раді вирішують, як урятувати річку. Вже було кілька засідань комісії з питань ТЕБНС. Вона має ухвалити рішення та визнати цю територію зоною екологічного лиха. Тільки після цього почнеться фінансування та усунення наслідків.

«Перше питання актуальне — це нова дамба. Але це все одно тимчасова споруда, яка необхідна для обмеження поширення зони забруднення. Саме питання знезараження — це більш серйозне питання. Треба визначитися, яким чином, які реагенти потрібні для знезараження», — розповів начальник управління з питань екології, енергозбереження та інвестицій Дніпропетровської обласної ради Олексій Ангурець.


В облраді додають, що на повне очищення води від токсинів потрібно виділити десятки мільйонів гривень.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.

Поділитися: