Депутати мають намір оскаржити в Конституційному суді закон про "зелену" генерацію

21 вересня, 17:35
Депутати мають намір оскаржити в Конституційному суді закон про "зелену" генерацію - фото 1

Червона картка "зеленому" світлу. Ми можемо залишитись без екологічно чистого виробництва електроенергії та величезних інвестицій у економіку.

Щойно інвестори домовились продавати світло країні дешевше, аж тут їхній бізнес може взагалі зникнути. Все через намір депутатів оскаржити в Конституційному суді закон про "зелену" генерацію. Що не влаштовує обранців? Та чому країна може залишитися без сонячних, вітрових та біогазових станцій? Розбиралась наші журналісти.

Поки Сергій Рудящий займається домашніми справами, його сонячна міністанція виробляє кіловати.

«Усе на електриці, ми від’єдналися від газу. Він то є в мене, я його в будь-яку хвилину можу запалити, але ми користуємось електрикою, своєю», — говорить житель с. Переволочна Сергій Рудящий.

Ще й копійчину в дім панелі приносять рік до року.

Встановив панелі за гроші, які родина збирала все життя. Чоловік хоче зустріти старість у достатку.

«Були збереження, працювали з жінкою. От повірили в сонячні батареї більше, ніж у банки», — додає Сергій Рудящий.

Та інвестиції Рудящих тепер під загрозою. Депутати поставили під сумнів "зелений" тариф. Той, за яким сім’я з Чернігівщини продає свою електроенергію. Народні обранці оскаржують механізм нарахування в Конституційному суді.

«Ми, так, дійсно подали. Тому, що ми хочемо самі розібратися. І ця проблематика, яку я підняв, ну, хочемо, щоб Конституційний суд подав роз’яснення з цього приводу», — зазначив народний депутат Олег Семінський, фракція партії "Слуга народу".

Парламентарі кажуть: не мають нічого проти тарифу для маленьких домашніх станцій. Та за законом, якщо Конституційний суд стане на бік депутатів, то країна може залишитися без екологічно чистих кіловатів. Збанкрутують не лише промислові виробники, а і власники домашніх станцій, — кажуть правники.

«Немає такого принципу в конституційному праві чи просто в юриспруденції, що для великих та середніх гравців Верховна Рада не мала повноважень, а для домогосподарств — мала. Тут не може бути такого роздвоєння. Тому домогосподарства теж виступають проти цього конституційного подання», — каже адвокат Ярослав Чекер.

Зрештою країна може втратити ще й чимало грошей.

«Побудована електростанція, вона не зникає нікуди. Вона може просто припинити працювати. Вона може припинити сплачувати податки. І всі підуть до держави України в міжнародні суди», — говорить співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.

Про нові інвестиції в Україну та все українське теж можна буде забути, — кажуть енергетики.

«Це не просто зупинить інвестиційний клімат, в принципі він уже зупинився. По-друге — це буде негативний відтінок для України, як країни яка не відповідає ні законодавству, ні тим обіцянкам інвесторам», — каже голова правління української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.

Сергій Рудящий теж не збирається мовчати:

— Будемо йти в суди. Будем воювать. А що ж робити… Це наші мозолі, це наші труди.

Тим часом інвестори будують менше "зелених" станцій. Вони не знають, які нові несподіванки і виклики на них чекають в Україні.

Поділитися: