День пам'яток історії та культури: 7 чудес України — культурна спадщина минулого

День пам'яток історії та культури: 7 чудес України — культурна спадщина минулого - фото 1

Сьогодні, 8 квітня, в Україні відзначають День пам'яток історії та культури.

Це свято порівняно молоде. У 1999 році Президент України Леонід Кучма підписав указ, в якому саме день 18 квітня був присвячений архітекторам, ученим, працівникам державних органів охорони пам'яток історії та культури.

Реклама

Наша країна багата на красиві історичні пам'ятки культури та мистецтва. Це цілі комплекси, парки, собори, з красою яких не зрівняються інші меморіали.

Розповісти сьогодні хочеться про 7 чудес України, які існують донині, на противагу чудесам світу, які не збереглися до сьогодення. А ось на нашій батьківщині ці місця ми можемо відвідати і насолодитися їхньою величчю і красою.

1. Києво-Печерська Лавра

Києво-Печерська Лавра - фото 166392

Києво-Печерська Лавра
wikipedia.org

Почати варто саме з цієї святині православного світу. Києво-Печерська Лавра — лише частина історико-культурного заповідника, який складається з древніх храмів і монастирських будівель, лаврських печер і музеїв, великої лаврської дзвіниці і друкарні. Заповідник був заснований у 1929 році і складається з 129 споруд.

Щорічно тут проходять "Могилянські читання", на які приїжджають науковці з України та зарубіжних країн. Також проходить виставка, де показують понад 70 тисяч експонатів, зібраних у музеях Лаври.

З 1990 року комітет ЮНЕСКО вніс Києво-Печерську лавру до "Списку всесвітньої культурної спадщини".

2. Національний дендропарк "Софіївка"

Софіївка - фото 166394

Софіївка
tsn.ua

У місті Умань на 150 гектарах розташовується унікальний, красивий, неповторний дендропарк "Софіївка". Ландшафт включає в себе культурну спадщину різних народів і країн. Саме тому за один день є можливість відвідати Малу Швейцарію, Елладу, Єлисейські поля, острів Кохання.

"Софіївка" визнана не тільки дивом України, а й одним із чудес Європи. Саме цей дендропарк включає в себе 20% пам'яток архітектури всієї Черкаської області.

3. Національний заповідник "Софія Київська"

Київський Софійський собор - фото 166390

Київський Софійський собор
wikipedia.org

Згадку про Київський Софійський собор можна побачити в літописах 1017 р. і 1037 р. Протягом століть саме цей собор був головною святинею Русі — "митрополією руською".

Цей заповідник — єдиний на території колишнього СРСР, що отримав золоту медаль ЮНЕСКО. Софія Київська разом із Києво-Печерською Лаврою входять до "Списку світової спадщини" ЮНЕСКО.

4. Херсонес Таврійський

Херсонес Таврійський - фото 166393

Херсонес Таврійський
wikipedia.org

Ця пам'ятка знаходиться на території Криму в місті Севастополь.

Під час розкопок у 1827 році виявили "Руську Трою". Рік за роком з'являлися раніше приховані під товщею землі будинки та вулиці, площі та храми міста. Знахідок було багато, і з часом із них склалася вельми цікава експозиція — так виник археологічний музей.

У 1994 році цей заповідник отримав статус національного закладу.

5. Національний заповідник "Хортиця"

Хортиця - фото 166391

Хортиця
wikipedia.org

Хортиця — найбільший острів на Дніпрі, це острів-музей. Він розповідає нам про захисників, а саме про козаків.

У 1983 році на території Державного історико-культурного заповідника на о. Хортиця відкрили Музей історії Запоріжжя. Зараз він перепрофільований у Музей історії запорізького козацтва, в якому можна побачити спорядження козаків, їх одяг і предмети побуту.

6. Місто Кам'янець

Кам'янець-Подільський- фото 166389

Кам'янець-Подільський
wikipedia.org

Кам'янець-Подільський — місто, яке змогло зберегти дух середньовіччя. Військові інженери створили фортифікаційну систему, аналогів якої немає в Європі. Це місто налічує величезну кількість пам'яток старовини і культури, через що його по праву можна поставити на третє місце, після Києва та Львова. Національний історико-культурний архітектурний заповідник "Кам'янець" — один із найстаріших в Україні. Загальна площа становить 121 га і налічує близько 200 пам'яток архітектури.

7. Хотинська фортеця

Хотинська фортеця - фото 166388

Хотинська фортеця
wikipedia.org

Ця споруда — історично важлива. Вона є свідченням численних воїн і баталій. Хотинська фортеця була центром розвитку ремесел і торгівлі, культури та економіки. З нею пов'язані легенди та історії. Тут проходили зйомки багатьох популярних художніх фільмів: "Гадюка" (1965), "Захар Беркут" (1971), "Стріли Робін Гуда" (1975), "Д'Артаньян і три мушкетери" (1978), "Балада про доблесного лицаря Айвенго" (1982), "Чорна стріла" (1985), "Пригоди Квентіна Дорварда, стрілка королівської гвардії" (1988), "Лицарський замок" (1990), "Тарас Бульба" (2009).

Давайте берегти історично важливі пам'ятники, адже саме вони можуть розповісти нам про минуле.

Дар'я Богданюк
Дар'я Богданюк журналіст, редактор

Реклама