Чому на Дніпропетровщині втричі зросла кількість самогубств?

Чому на Дніпропетровщині втричі зросла кількість самогубств? - фото 1

Кинулася з мосту, повісився на дереві, вдихнув газ. На Дніпропетровщині втричі зросла кількість самогубств, кажуть у поліції. Чому українці закінчують своє життя передчасно?

Лише у Дніпрі від початку року правоохоронці отримали 100 викликів за причиною "самогубство". 76 — підтвердились.

Люди вкорочують собі життя з різних причин. Комусь не встигають допомогти. Як от підлітку на Дніпропетровщині, який повісився у лісі нібито через кохання. Чи хлопцю, що вдихнув газ із запальнички. Та когось таки рятують патрульні. Як от дівчину, що стрибнула з Нового мосту у Дніпрі.

«Порівняно з минулим роком, кількість таких людських вчинків зросла. Коли патрульні рятують людину, яка намагалась вичини самогубство, вони обов’язково викликають "швидку" і передають психічній бригаді», — говорить речниця патрульної поліції в області Людмила Копиленко.

Людину, що вижила після самогубства, як правило, направлять до психічної лікарні. Там проводять аналізи, з’ясовують, що довело до найстрашнішого кроку. Та лікують депресію. Адже за даними ВООЗ, 80% суїцидів трапляються саме через цю хворобу.

Та найгірший сценарій все ж можна оминути, кажуть медики. Треба навчитись слухати себе та свій організм. І восени бути обережним із собою. Невже погода може викликати психічний розлад, та чи реально якось попередити затяжну депресію?

До обласної психіатричної лікарні привозять тих, хто вижив після самогубства. Чи хотів його вчинити.

«Вони втомлюються жити ось в цьому болісному стані. І це дуже прикро, тому що суїцид — це глобальне рішення тимчасової проблеми», — говорить завідувач психіатричного відділення Дніпропетровської багатопрофільної лікарні Костянтин Хохолєв.

Уявіть, кожні 40 секунд на планеті хтось вкорочує собі віку. І 80% таких смертей — через затяжну депресію. Це дані Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Цього тижня у Дніпрі в різних кінцях міста чоловік та жінка намагалися накласти на себе руки. Він — біля під’їзду власного будинку. Вона — у парку Глоби. Вичинити непоправне завадили патрульні. Правоохоронці оглянули їх та заспокоїли. Але проблема у тому, що зараз таких випадків більшає, кажуть у психіатричній лікарні.

«У нас зараз в Україні — зростання захворювання на депресію. Це пов'язано з внутрішньо-зовнішньою політикою. З пандемічною ситуацією, яка знову-таки впливає не тільки на психологію суспільства, а й впливає на економіку. Люди залишаються без роботи — настрій це не додає», — говорить завідувач психіатричного відділення Дніпропетровської багатопрофільної лікарні Костянтин Хохолєв.

Поломка внутрішнього механізму. А саме нейромедіаторного обміну. Так про депресію розповідають учені. Це ніби людина сповільнюється. Фізично і головне — морально.

Поганий настрій, небажання когось бачити та щось робити. І взагалі жити — це все лікують. Треба лише звернутися по допомогу до медиків. Вони призначать потрібний курс психотерапії чи препарати. І проведуть усі аналізи.

«Можна застосувати малоінвазивні методики із залученням контрастної речовини. Це набагато більш розширена допомога», — говорить завідувачка відділку променевої діагностики Дніпропетровської багатопрофільної лікарні Тамара Федорінчик.

Трохи інша ситуація із сезонною депресією. Вона — найпоширеніша, кажуть психологи, бо трапляється щовесни чи щоосені.

«Улітку легше відчувати себе простіше. Там сонечко, пташки співають. Якось радісніше. А в такий період холоду, мряка, складніше почувати себе щасливим», — говорить психологиня Катерина Шелест.

Як тільки холоднішає, наше тіло реагує по-своєму. Усі процеси сповільнюються, аби зберегти енергію і тепло. Тому ми і відчуваємо себе не як завжди. Лікарі додають: двічі на рік ми стаємо найуразливіші, бо не вистачає сонця, вітамінів і день коротшає.

І тут може виникнути сезонна депресія. Із нею стикається кожен п’ятий житель планети. Та чомусь жінки, за статистикою ВООЗ, сумують частіше за чоловіків аж у 4 рази.

А на порозі ще й ретроградний Меркурій. Якщо подивитися в астрономічний календар, від 27 вересня і ще три тижні можуть бути перебої з технікою, комунікаціями та, власне, вашим настроєм, попереджають астропсихологи.

«Люди будуть більш занурені в себе. Зосереджені на своєму внутрішньому світі. Тобто наша активність розумова і вона буде спрямована не на зовнішній світ, а більш усередину», — розповідає астропсихологиня Ганна Булатова.

Та пані Ганна каже, що один Меркурій до депресії довести навряд чи зможе. Тут спрацьовує цілий комплекс проблем. Тож радить: восени, під час ретрограду, приділити собі більше уваги. Залишитися вдома у комфорті, подумати, які проєкти слід відновити, кому подякувати, а від чого відмовитись. І тоді причин для смутку у вашому житті стане набагато менше.

Реклама

Раніше ми писали про те, що дніпровський ВНЗ потрапив у ТОП-25 університетів світу.

Наріна Волнянська.
Наріна Волнянська. Редактор сайту 34.ua Випускниця факультету "Систем і засобів масової комунікації" ДНУ ім. О. Гончара в 2014 році. Працювала журналістом в міських інтернет-виданнях, а також модератором пресконференцій. Пишу новини про все, що відбувається в місті, області, країні та світі.

Реклама