Чи варто закривати в Україні шахти? (аналітика)

Чи варто закривати в Україні шахти? (аналітика) - фото 1

Частину копалень держава хоче поступово закрити. Бо Україна, як і весь світ, взяла курс на зниження викидів у повітря. Але що робити десяткам тисяч шахтарям та їхнім родинам? Де брати гроші?

На ці запитання мала б відповісти державна програма, якої в Уряді ще не розробили. Натомість на місцях уже почали думати, як дати роботу гірникам. То ким зможуть працювати шахтарі. І головне — коли буде готова державна програма?

Шахтар Андрій спускається на зміну у копальню. Сьогодні для нього робота є. Та чи надовго — не знає.

Реклама

«Багато говорить про закриття шахт наша держава, але не бачимо, як це виглядає. Тому що, щоб закрити шахти, мали б якісь підприємства відкрити. Я не бачу такого», — розповідає Андрій Білецький, шахтар ДП "Львіввугілля".

Тому чим зароблятимуть Андрій і десятки тисяч гірників, коли держшахти протягом 10 років закриватимуть одну за одною?

За тисячу кілометрів шахтар Сергій повертається зі зміни. Він у професії — 25 років. Коли дізнався, що шахти закриватимуть, спершу обурився, тепер — шукає варіанти.

«Шахта не вічна, зрозуміло, що настають зміни. Все свідоме життя пропрацював на шахті, треба подумати, ким я можу бути ще», — розповідає Сергій Боєв, шахтар ДТЕК "Добропіллявугілля".

Машиністом, технологом, лаборантом — і ще десятки пропозицій, які підготували Сергію і його колегам у Добропіллі. Місто разом із компанією ДТЕК розробили першу в країні програму трансформації регіону. Вона розрахована на три роки.

«Ми розуміємо, що це треба буде перенавчати, перепрофільовувати для того, щоб вони починали працювати на тих виробництвах, які в нас будуть уже реалізовані за рахунок програми цієї», — повідомляє Віталій Шевченко, секретар Добропільської міської ради.
«У нашому регіоні майже вісім тисяч шахтарів і збагачувачів. Компанія не могла залишитися осторонь, тому ми почали розробляти ще раніше цю програму, щоб поетапно замінити, і шахтарям дати нові робочі місця», — ділиться Надія Судак, директорка ДТЕК "ЦЗФ Добропільська".

Вже є інвестори, які готові відкрити підприємства в Добропіллі, де зможуть працювати шахтарі.

«Ми вже знайшли інвесторів, з якими будемо співпрацювати. Це виробництво будівельних матеріалів, це виробництво харчової продукції, виробництво одягу та взуття», — розповідає Ілля Єлін, керівник Центру стимулювання економічного розвитку Добропільської громади.

На державних шахтах про таке поки не чули. У столиці вже розробили загальнонаціональну концепцію трансформації вугільних регіонів, на черзі — конкретна програма.

«Концепція Мінрегіону передбачає за цей час до тридцятого року повну трансформацію вугільних регіонів, захист працівників, які звільняються. Або вони будуть забезпечені іншим місцем роботи, або пропозиції щодо переїзду і т. д.», — повідомляє Максим Немчинов, заступник міністра енергетики України.

За складним словом "трансформація" десятки тисяч доль. 34 000 працівників на держшахтах і ще близько 38 000 на приватних. Андрій і його колеги не знають, чи шукати їм уже іншу роботу, чи переїжджати до іншого міста чи навіть країни.

Сергій уже знає — нікуди не поїде. Аби знав і Андрій — потрібна державна програма. Зараз її немає. У Кабміні кажуть: буде наступного року. Тут не дуже відчувають, що гірник зі Львівщини не знає, чи закриють його копальню. І що робити, якщо після 11 років підземної праці на державу ти став не дуже потрібен.

Реклама