Чи скасують ЗНО?

Чи скасують ЗНО? - фото 1

Це може статись через збільшення захворюваності SARS-CoV-2/COVID-19.

Про це заявив Президент України Володимир Зеленський. Та поки рішення тільки розглядається у профільному Міністерстві, в обласному центрі оцінювання якості освіти готуються до старту, який запланований на 25 червня. Вже визначені школи та ліцеї, де пройде тестування. На днях усі заклади мають отримати засоби індивідуального захисту.

А тим часом пробне ЗНО цьогоріч пройшло онлайн. Та скласти іспит вдалося не всім — через постійні збої в системі. Даная готувалася до нього цілий рік.

«Історія, українська та англійська. Я ще здаю додатково математику. І на пробному я писала всі ці предмети», — розповідає абітурієнтка Даная Орлянська.


Дівчина — одна з небагатьох, кому вдалося скласти іспит без проблем. І річ не у підготовці. За добу до першого пробного тесту МОН оприлюднило рішення — екзамен пройде онлайн. Усе через загрозу коронавірусу. Стартувати пробне мало 15 червня об 11 дня. Та в перші ж хвилини комп'ютерна система дала вже згаданий збій.

«Збоїв була просто величезна кількість. Ну, звичайно ж, вину звалили на студентів. Типу вони зайшли всі в один момент, дуже великий потік», — продовжує Даная.


На пробне ЗНО цьогоріч зареєструвалося близько 10 тисяч абітурієнтів. Більшість із них скласти тест своєчасно так і не змогли. Один пробний іспит коштує до 100 гривень. У Міністерстві вже розглядають питання, аби повернути вступникам кошти.

«Пропонується затвердити порядок використання коштів для повернення коштів сплачених за надання коштів із проведення пробного зовнішнього оцінювання у 20-му році. Виплата коштів учасникам найближчим часом буде здійснюватися через відділення "Приватбанку"», — сказала в. о. міністра освіти та науки України Любомира Мандзій.


От тільки абітурієнтів щедрість профільного відомства не заспокоює. Основне ЗНО, через чергову хвилю епідемії, взагалі під загрозою. Про це заявив Президент Володимир Зеленський. В уряді ж повідомляють: скасувати основний іспит не можуть. Бо треба кардинально змінювати законодавчу базу. Інша річ — перенести тестування.

“Зрада відмінена — ніякого повернення корупції в наші ВУЗи не буде. Наші діти повинні мати рівнозначний доступ до освіти і вони його матимуть» — заявив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.


А поки рішення щодо перенесення ЗНО узгоджує уряд — обласний ЦОЯО таки готується до старту першого тесту з української мови та літератури. Санлікарі вже перевірили всі 85 пунктів тестування.

«Служба Держпродспоживнагляду перевірила всі пункти тестування і пересвідчилася в забезпеченості дезінфікуючими засобами, пересвідчилася в тому, що є вказівники руху», — повідомила директорка Дніпропетровського обласного ЦОЯО Марина Горбенко-Хвастунова.


У Гімназії № 57 для екзамену вже підготували три невеличкі класи. Парти розташували у шаховому порядку. От тільки розігнатися на дистанцію між абітурієнтами у півтора метра площа приміщень не дозволяє. І масок тут лише 50, а антисептиків взагалі декілька. Але додаткові чекають із дня на день.

І навіть якщо у абітурієнта всі засоби захисту із собою — до іспиту його можуть не допустити через підвищену температуру. Прийнятний показник — 37,2. Якщо більше — вимірюють тричі і відправляють додому. Інша річ —довідка про хворобу.

«Якщо у дитини є вади, то тоді вона надає нам довідку від сімейного лікаря, що у неї зазвичай температура вища ніж 37,2», — каже директорка міської гімназії № 57 Тетяна Кордіна.


У абітурієнтки Дарини температура в нормі. Про засоби захисту пам'ятає. Каже: розраховує, що ЗНО 25 числа таки стартує. Тож що не день — дівчина повторює матеріали. Скласти тестування, — каже Дарина, — хотілося б на свіжу пам'ять. Невизначеність лише змушує нервувати.

Рішення уряду щодо проведення або перенесення головного іспиту мають розмістити на сайті обласного центру оцінювання якості освіти. Утім яким воно буде і коли — в управліннях на місцях поки прогнозів не дають.

Хочете отримувати оперативні та важливі новини? Підписуйтеся на наші канали в Telegram і Youtube, сторінки в Instagram, Facebook і Twitter. А також приєднуйтеся до нашої групи на Facebook: там ви маєте можливість публікувати власні новини.